Vzniknú rekonštrukciou turistickej ubytovne Domov Terasa patriacej rovnomennej spoločnosti. Osempodlažný panelák stojí na Považskej ulici na sídlisku Luník I v mestskej časti Západ v susedstve Obchodného centra Galéria.

Začiatok rekonštrukcie závisí od získania povolení. Podľa internetovej stránky projektu Galéria City sa počíta s dokončením v marci budúceho roku.

Projekt ponúka 98 bytov dvoch podobných typov dispozícií so zhodnou výmerou 40 štvorcových metrov, šesťmetrovou lodžiou a rovnakou cenou necelých 50-tisíc eur s daňou za holobyt. Štvorec tak vyjde na niečo vyše 1 150 eur.

Na prízemí majú byť kancelárie a obchodné priestory na predaj. Potreby parkovania má pokryť 118 miest na teréne. Väčšina bude sústredená na novovybudovanom parkovisku vo vnútrobloku medzi ubytovňou a druhou identickou budovou, ktorú využíva nemocnica.

Ubytovňu na Terase prerobia na štartovacie byty

Galéria City - pred rekonštrukciou Zdroj: Google StreetView

Pozemok pre parkovisko prenajalo investorovi mesto za jedno euro za rok. Práve riešenie parkovania pri tomto projekte vyvolalo námietky aktivistov a niektorých miestnych poslancov.

Mesto totiž navrhlo zmeniť v územnom pláne pôvodný účel pozemku medzi oboma budovami z viacpodlažnej hromadnej garáže na všeobecnejšiu charakteristiku objekt statickej dopravy. Investor teda nemusí stavať podzemnú garáž, ale parkovisko, ktoré bude mať nižšiu kapacitu a zaberie väčšinu zelene vo vnútrobloku.

Podľa blogu poslanca mestskej časti Zdenka Liptáka mala hromadná garáž riešiť nielen parkovanie pre nových obyvateľov Galéria City ale aj nedostatok miest pre pôvodných obyvateľov sídliska. Zmena územného plánu a schválený prenájom pozemku pre predložený projekt s tým však nepočítajú. Neriešia ani parkovanie pre druhú z dvojice stavieb.

View Galéria City Košice in a larger map