• Aké sú výhody plechovej, vláknocementovej, bridlicovej strešnej krytiny a bitúmenových pásov a šindľov?

Plechová strešná krytina

Táto krytina je ľahká a farebne mnohotvárna a je vhodná už od sklonu 8˚. K najdrahším patrí medený a titánzinkový plech, ktoré sú však prakticky nezničiteľné a dokonale odolné. V minulosti boli u nás využívané hlavne krytiny z hladkých, alebo trapézových plechových platní. Dnes nájdeme už v ponuke aj plech v tvare profilovanej krytiny. Na jej výrobu sa môže použiť buď oceľ (ošetrený obojstraným pozinkom a lakoplastovou farebnou úpravou), prípadne hliník - farebne alebo bez úpravy, meď, zinok a jeho zliatiny.

 

V súčasnosti sa uprednostňuje najmä tvarový variant, pretože svojím vzhľadom pripomína škridlu, nevyžaduje si plné debnenie krovu – stačí latovanie. Diely plechovej krytiny sú veľkorozmerové, preto sa krytina položí za veľmi krátky čas. Môžeme ňou pokrývať strechy so sklonom od 8 do 90 stupňov.

 
Typy strešných krytín

Plechová strešná krytina sa dodáva v podobe dosiek (šablón) s rôznymi rozmermi. Plech môže byť už od výrobcu povrchovo upravený, ako napríklad potiahnutý vrstvou plastu, posypaný kamennou drvinou atď. Táto krytina nepotrebuje takmer žiadnu údržbu. Pri pokládke musíme pamätať aj na vplyv ochranných chemických prostriedkov na drevo.

Niektoré z impregnovaných proti škodcom a plesniam na drevenú strešnú konštrukciu môžu znehodnotiť plechovú krytinu. Výhodou plechov je ich nízka hmotnosť a preto sú často preferované pri rekonštrukciách striech starších domoch. Záruka je 30 rokov.

Bitúmenové pásy a šindle

Podkladom pre povlakovú krytinu z bitúmenových pásov môže byť betón, tepelnoizolačná vrstva (častejšie sa používa na ploché strechy), alebo debnenie (pri šikmých strechách). Pásy sa k podkladu kotvia mechanicky, voľne ukladajú, alebo natavujú (ak je podkladom betón). Napájajú sa medzi sebou s presahom v pozdĺžnom i priečnom smere tak, že vyšší pás prekrýva nižší.

 
 

Bitúmenové šindle sú vyrobené z bitúmenových pásov. Nosná vložka bráni roztrhnutiu šindľa a bitúmen zabezpečuje vodonepriepustnosť. Čo sa týka mechanického poškodenia, tu chráni bridlicová drvina, pieskový alebo keramický granulát. Okrem nosnej vložky a posypu možno kvalitu určiť aj podľa hrúbky šindľa. Vytvorením odvetranej vzduchovej vrstvy pod debnením umožníme správnu funkciu strechy. Podkladom pre šindle je debnenie. Naň sa ukladá separačná vrstva z bitúmenových pásov a na ňu šindle.

Bitúmenové pásy a šindle sú vhodné na väčšinu striech. Pásy sa používajú na plochú strechu a šindle na strechu so sklonom od 10˚ do 85˚.

Vláknocementová krytina

Jednou z jej najdôležitejších predností je nízka hmotnosť materiálu. To znamená, že sa s ňou ľahšie a rýchlejšie pracuje. Pri jej použití nevzniká nadmerná záťaž krovu, takže konštrukcia nemusí byť masívna ani zvlášť vystužená.

Ďalšou významnou výhodou je odolnosť proti starnutiu a vysoká estetická úroveň krytiny. Spomínané vlastnosti robia vláknocementovú krytinu ideálnou pre použitie na všetkých typoch šikmých striech a navyše aj pri aplikácii na historické, pamiatkovo chránené objekty, pretože spĺňa prípadné požiadavky pamiatkového úradu. Spomínaná trvanlivosť sa týka aj odolnosti voči kyslým dažďom a ďalším škodlivinám.

V neposlednom rade je tiež nutné spomenúť pestrú škálu tvarov a farieb týchto výrobkov, ktorá zväčšuje možnosti ich aplikácie. V súčasnosti je krytina vyrábaná bez použitia nebezpečného azbestu a stala sa ekologická a zdravotne neškodná.

Bridlicová krytina

Dováža sa k nám zo Španielska a Nemecka a jej častejšiemu používaniu u nás bráni jej vysoká cena a náročné opracovanie. Používa sa najmä pre architektonické riešenie. Každý položený kus sa individuálne opracováva priamo na streche. Pracovníkov, ktorí dokážu pracovať s touto krytinou je pomenej, zväčša sú zaškolení v zahraničí, pretože sa tam bridlicová krytina používa viac ako na Slovensku. Hmotnosť, prácnosť i výsledná cena tejto krytiny je veľmi vysoká, no estetická a finančná hodnota celého objektu pri použití bridlice vysoko stúpne.

Autorka je poradkyňou Spoločenstva podpory bývania.

Ilustračné foto – (mi)