Realitný trh sa po nepodarenom vlaňajšku pomaly prebúdza a uskutočňujú sa prvé obchody. V porovnaní s minulým rokom sa v prvom kvartáli predávalo oveľa viac, dopyt sa sústredil na dobré byty s dobrou cenou i výmerou, ostatné ostávajú naďalej v ponuke. Na konferencii Real Estate Market Slovakia 2010 organizovanej Stavebným fórom to konštatovali diskutujúci v rezidenčnom paneli.

„Na trhu sa otepľuje,“ hovorí Ľubomír Kardoš, prezident Národnej asociácie realitných maklérov Slovenska. Zároveň dopĺňa úvahu o 250-tisícoch bytov, ktoré majú chýbať na Slovensku a slabej podpore i nedostatku nájomného bývania.

Badať aj rýchlejší predaj. Slovenská pobočka frančízovej realitnej siete Remax zaznamenala podľa svojho šéfa Richarda Churého v prvom kvartáli 2010 80-percentný medziročný nárast. Filip Žoldák z realitnej kancelárie Lexxus hovorí, že pribúda projektov, ktoré sa reálne predávajú. „Zo 110 projektov v predaji ide na odbyt zhruba polovica.“

Na trhu sa otepľuje

Optimizmus z vývoja v prvých mesiacoch tohto roka tlmí Štefan Rychtárik z Národnej banky Slovenska, keď hovorí o zlyhaných úveroch. „Čo mesiac, to sa zvyšuje miera zlyhania,“ spomína komerčné aj retailové úvery. V súčasnosti je podľa neho zhruba 2,7 % zlyhaných hypoték.

Banky dávajú v súčasnosti väčší dôraz na silu investora a do špekulatívnych projektov nejdú. „V minulosti sa realizovali projekty, ktoré by na normálnom trhu nemali šancu,“ konštatuje Andrej Lehocký z ČSOB. Podľa neho ani v súčasnosti cenové predstavy developerov nekorešpondujú s kúpnou silou.

Jediné, čo na kupujúcich zaberie je úprava ceny, zhodli sa diskutujúci. „Kuchynská linka zadarmo môže urýchliť finálne rozhodnutie, ale v prvom rade ide o produkt,“ zhrnul Jozef Šimek z developerskej spoločnosti GTC. Účastníci panelu zároveň potvrdzujú, že dopyt je v súčasnosti najmä po dostupnom bývaní pre širšie vrstvy obyvateľstva.

O väčšom, či menšom zlepšení predaja hovoria viacerí developeri i realitné kancelárie od začiatku tohto roka. Pomohla tomu lepšia nálada na svetových trhoch, dôvera v postupné oživenie ekonomiky, ako aj korekcia cien smerom nadol. Najvýraznejšie zľavy v súčasnosti propaguje Finep v Jégého aleji, v prípade niektorých bytov ide o 20 percent.

Ilustračné foto – Flickr