Šok, ktorý sa prevalil svetovými trhmi s nehnuteľnosťami, keď centrálne banky od minulého roka vo veľkom zvyšovali úrokové sadzby, zanechal hlboké rany. Výrazne vyššie náklady na pôžičky budú pravdepodobne ťažiť kupujúcich dlhší čas; k tomu sa pridáva aj nedostatok domov, ktorý drží ceny na vysokej úrovni. To spôsobilo, že bývanie je celosvetovo ešte menej dostupné, uvádza Bloomberg.
Americký trh, na ktorom dominujú hypotéky na 30 rokov, je prakticky zmrazený. V Európe je najtypickejším znakom slabá ponuka, kupujúci majú málo príležitostí na splnenie si sna o vlastnom bývaní, volia radšej formu nájmu, čo však vytláča ceny nájomného smerom nahor. Vyššie úrokové sadzby spolu s drahými materiálmi sťažujú situáciu aj developerom, ktorí sa zdráhajú začať novú výstavbu.
Scenáre sa môžu v každej krajine odohrávať inak, ale všade sa prejavuje brzda pre jednotlivé ekonomiky, pretože ľudia vydávajú viac zo svojich príjmov na bývanie, či už prenajímajú alebo vlastnia nehnuteľnosť. Víťazmi sú len dlhoroční vlastníci, ktorí získali kapitál skôr, alebo nemajú hypotéku, čo im umožňuje vložiť hotovosť do výnosnejších investícií.
„Zlatý vek rodinného bývania je za nami,“ povedal hlavný ekonóm Moody’s Analytics Mark Zandi s tým, že problematických bude nasledujúcich desať rokov. Očakáva, že 30-ročné úrokové sadzby hypoték v Spojených štátoch, v súčasnosti okolo 7,4 percenta, budú v priebehu nasledujúceho desaťročia v priemere niekde okolo 5,5 percenta, v porovnaní s minimom 2,65 percenta začiatkom roku 2021. Väčšina ostatných rozvinutých krajín zaznamená podobný nárast, hovorí.
Rok 2024 bude najťažší
Podľa Národnej asociácie realitných kancelárií v USA sú v súčasnosti predaje domov na najnižšej úrovni od roku 2010. Na kúpu typického domu je potrebných približne 40 percent priemerného príjmu domácnosti, ukazujú údaje spoločnosti Intercontinental Exchange.
Najzávažnejšie dôsledky môžu ešte len prísť: V správe z minulého mesiaca ekonómovia Goldman Sachs Group upozornili, že vplyv vyšších hypotekárnych sadzieb sa najvýraznejšie prejaví v roku 2024. Odhadli, že transakcie klesnú na najnižšiu úroveň od začiatku 90. rokov 20. storočia.
„Sme v počiatočných fázach ľadovej doby a je nepravdepodobné, že by sa ľady v dohľadnom čase roztopili,“ povedal profesor Whartonovej fakulty Pensylvánskej univerzity Benjamin Keys. „Táto zvláštnosť môže trvať dlho.“
To bude mať vedľajšie účinky. Majitelia domov, ktorých trápia vyššie splátky, budú zrejme musieť obmedziť výdavky v iných oblastiach, aby dokázali splácať hypotéky. Záchranou pre mnohé domácnosti by bol silný rast miezd a zamestnanosti, ktorý udržiava núdzu na minime, povedala hlavná ekonómka banky ANZ Sharon Zollnerová. No nenastal všade.
Sťahujú sa do lacnejšieho
V Európe hrozí, že vyššie sadzby a prudko rastúce stavebné náklady ešte viac sťažia prístup k vlastnému bývaniu. Nové stavebné povolenia v Nemecku klesli v prvej polovici roka o viac ako 27 percent a vo Francúzsku do júla o 28 percent. Švédsko utrpelo najhorší prepad na trhu s nehnuteľnosťami od krízy v 90. rokoch minulého storočia. V Spojenom kráľovstve, ktoré čelí najvyššiemu nárastu životných nákladov za celú generáciu, sa podľa tohtoročného prieskumu takmer dva milióny ľudí uchýlili k využívaniu služby „kúp teraz, zaplať neskôr“ na pokrytie potravín, účtov a iných základných vecí.
Správa, ktorú v septembri zverejnila spoločnosť KPMG, ukázala, že takmer štvrtina držiteľov hypoték v Spojenom kráľovstve v dôsledku prudkého nárastu nákladov na financovanie uvažuje o predaji a presťahovaní sa do lacnejšej nehnuteľnosti.
Podobná situácia je v Ázii. Južná Kórea zápasí s problémom s prenájmami. Krajina má najvyšší pomer dlhu domácností k HDP, a to 157 percent. Hongkong medzičasom zasiahlo spomalenie Číny, populačný exodus a rastúce sadzby, ktoré zastavili kedysi nezastaviteľné zvyšovanie cien. Keďže mena je naviazaná na dolár, menová politika mesta sa vo všeobecnosti pohybuje v tandeme s USA. To spôsobilo, že hypotekárne sadzby sa od začiatku roka 2022 viac ako zdvojnásobili. Ceny existujúcich domov v notoricky drahej oblasti klesli na šesťročné minimum, stavitelia ponúkajú výrazné zľavy.
Ak úrokové sadzby nezačnú klesať, trhy s bývaním všade vo svete budú trpieť aj naďalej. „V posledných dvoch desaťročiach zažili skutočné hody, a to jednoducho preto, že sme mali rekordne nízke úrokové sadzby a nedostatok ponuky, ktorý hnal ceny nehnuteľností nahor,“ povedal ekonóm Niraj Shah z Bloomberg Economics. „Nadchádzajúce desaťročie musí byť desaťročím veľkej umiernenosti,“ dodal.