Základné rozdelenie izby
Pri zariaďovaní detskej izby je dôležitá jeho multifunkčnosť. Nebojte sa pri jeho plánovaní priestor rozdeliť do niekoľkých zón a oddeliť tak opticky s pomocou nábytku časť, kde sa bude dieťa hrať, kde bude odpočívať a kde sa bude vzdelávať. Podľa interiérových dizajnérov sú preč doby, kedy sa od seba jednotlivé zóny neoddeľovali. Je načase pri zariaďovaní detskej izby premyslieť aj harmóniu celého priestoru a oddeliť od seba oblasť, v ktorej sa dieťa hrá a v ktorej odpočíva. A nebojte sa pri ich odlišovaní použiť aj iné farby.

Zóna pokoja a odpočinku
Táto zóna je priestor, v ktorom bude umiestnená detská posteľ aj s nočným stolíkom a lampičkou, aby sa dieťa nebálo tmy. Nesmie chýbať deka s obľúbenými motívmi, vankúšiky a plyšové hračky. V tejto časti izby by sa malo dieťa cítiť bezpečne a mať okolo seba len obľúbené hračky a predmety. Do zóny pokoja môžete umiestniť aj šatníkové skrine.

Čas na hranie
V druhej časti detskej izby, ktorá zaberá väčšinu detskej izby, dbajte na dostatok priestoru, málo nábytku a mäkký koberec, na ktorom môže dieťa stráviť hodiny bez toho, aby mu bola zima alebo ho zvieralo nepohodlie. Zaobstarať do hracieho kútika môžete aj detské stoličky, aby si mohlo vaše dieťa urobiť čajový večierok s plyšákmi alebo kamarátmi zo škôlky.

Vzdelávací kútik
Tretia, a posledná časť detskej izby je miesto, kde sa môže dieťa vzdelávať. Pri výbere stola a stoličky dbajte na ich pohodlnosť a hlavne funkčnosť. Čím bude dieťa staršie, tým viac času bude pri stole tráviť nad učením. Doprajte mu teda čo najlepšie podmienky.

Farby pre všetkých
Tiež doby, kedy sa striktne rozlišovalo, že modrá je pre chlapcov a ružová či červená pre dievčatá, sú dávno za nami. Teraz sa v spoločnosti nerozdeľuje, ktorá farba je viac mužská a ktorá viac ženská. Farby sú skrátka pre všetkých.

Ilustračné foto.
Zdroj: Shutterstock.com
Ilustračné foto.

Biela
Klasika, ktorá sa hodí do všetkých interiérov. Vyzerá skvele ako v izbách pre novorodencov, tak v izbičkách školákov. Môžete ju kombinovať so všetkými možnými farbami - a izba bude stále vyzerať trendy.

Šedá
Dôkazom toho, že sivá nie je farba len pre myšky, sú moderné interiéry, ktoré túto farbu využívajú a vyzerajú fantasticky. Len si dajte pozor, aký odtieň sivej farby si zvolíte. Lepšie na stenách vyzerajú tie svetlejšie, tmavšie by totiž celú izbu zbytočne zmenšili.

Levanduľová
Upokojujúce odtiene fialovej farby, ktoré izbu zútulnia a dobre sa kombinujú s ďalšími farbami.

Doplnky
Pridajte do detskej izby aj špeciálne doplnky, ktoré vaše dieťatko prenesú do ríše snov alebo napríklad k táboreniu.

Použite svetielka
Áno, máme na mysli tie svetielka, ktoré sa dajú použiť na vianočný stromček. Ozdobte nimi napríklad rám postele alebo ich zakomponujte do nástenky, na ktorú si vaše dieťa píše poznámky. V obchodoch sa predávajú aj farebné svietiace gule a žiarovky.

Postavte stan
Miluje váš potomok stanovanie a táborenie? Postavte mu stan v detskej izbe! Ideálne je umiestniť ho do hracej zóny a ak kúpite nejaký stabilný s pevnou konštrukciou a z kvalitných materiálov, môže v ňom dieťa i prenocovať. A aby ste ho zapojili do hry, môžete ho aj spoločne postaviť. Deti sú veľmi učenlivé a možnosť získať nové zručnosti určite neodmietnu.

Detská izba by mala byť miestom, kde sa vaše dieťa bude cítiť samo sebou a bude mať možnosť vyjadriť svoje ja. Potrebuje miesto na hranie, spánok aj na vzdelávanie sa. Zaobstarať mu môžete tiež samolepky na stenu s jeho obľúbenými hrdinami.

Pokiaľ máte doma už dieťa, ktoré navštevuje škôlku, má pomerne jasnú predstavu o tom, čo sa mu páči, a čo nie. Preto pri rozhodovaní o vzhľade detskej izby dajte aj na jeho názor.