Nálada na realitnom trhu síce stále nie je veselá, no už niekoľko mesiacov sa zlepšuje. Kupujúci prestali vyčkávať a predávajú sa byty na bývanie, nie na investíciu. No záujem je len o tie s dobrými dispozíciami i cenníkmi, veľkometrážne byty sa stávajú ležiakmi. Treba zvažovať kúpu, odznelo na diskusnom fóre Realitný trh 2009>2010 – bilancie a plány organizovanej časopisom Stavebné-fórum.sk.

Pokles cien bytov je výraznejší než pri rodinných domoch. „Zo štatistík za tretí kvartál možno vyčítať istú stagnáciu trhu,“ povedal Mikuláš Cár z Národnej banky Slovenska. Ponuka bude podľa neho v najbližších štvrťrokoch ďalej predbiehať dopyt, treba aby sa oba faktory stretli.

Oživenie predaja si všíma aj Filip Žoldák z realitnej kancelárie Lexxus, ktorý hovorí o 980 bytoch predaných za prvé tri kvartály 2009. No zároveň dopĺňa, že v minulosti sa v hlavnom meste predalo aj 600 bytov mesačne. „Najlepším marketingom je samotná výstavba,“ tvrdí, poukazujúc na slabý predaj ešte nerozostavaných projektov.

Podľa neho v súčasnosti kupujú tí, čo musia a hľadia najmä na cenu. Ostatné ich takmer nezaujíma. Na výrazný faktor ceny poukázal aj Richard Churý, regionálny šéf Remaxu, keď prezentoval európsky prieskum o bývaní. Z neho vyplynulo, že 70 % ľudí sa rozhoduje hlavne podľa ceny, približne 47 % podľa lokality a len desať podľa kvality samotného projektu.

Treba zvážiť kúpu. Pre seba, nie investičnú

F. Žoldák predpokladá práve príchod kvalitných projektov na trh cielených na súčasného kupujúceho. Predlžuje sa aj čas na prípravu. Opisuje pritom niekdajší stav, kedy sa stavalo rýchlo len preto, lebo sa aj rýchlo predávalo. Ceny nových bytov podľa neho v súčasnej dobe klesajú najmä opticky, kedy sa už vypredali menšie byty, s vyššou sumou za štvorcový meter.

Dnes sa stavia výrazne menej, čo môže v budúcnosti viesť k nedostatočnej ponuke, upozorňujú mnohí. Diskutujúci sa však zhodli, že v najbližšom roku možno čakať skôr stabilizáciu, R. Churý ešte predpovedá pokles cien starých bytov. „Nadol ich potiahne posledná skupina ľudí, ktorá už musí predať.“ Odhaduje maximálne do 10 percent.

Problém novej výstavby je podľa Martina Holeca z Bratislavskej realitnej kancelárie aj v drahých pozemkoch pod projektmi. Tie ostali na pôvodných úrovniach a predávajúci ich za súčasných podmienok nie sú ochotní ponúkať.

„Je správny čas kúpiť to, čo chcem na vlastné bývanie,“ hovorí R. Churý. Kúpa na investíciu s vidinou prenájmu a ďalšieho nárastu ceny sa v súčasnosti nemá oplatiť. „Treba očakávať dlhšiu návratnosť, až na úrovni približne 15 rokov,“ uvažuje M. Holec.

Rok 2010 bude rokom zásadnej kryštalizácie slovenského realitného trhu, zhodli sa zúčastnení na diskusnom stretnutí Stavebného fóra.

Ilustračné foto – Flickr