Nevyužívaná budova bývalej tlačiarne Svornosť a susednej bytovky v bratislavskom Novom Meste prejdú rekonštrukciou a prestavbou na byty, mezonety a lofty.

V novom polyfunkčnom objekte pribudnú aj podzemné garáže, priestory pre obchody a služby a park vo dvore. Prestavba má dotvoriť prvý blok budov na Račianskej ulici za Račianskym mýtom.

Rekonštrukciou a nadstavbou bývalej tlačiarne na rohu Račianskej a Kominárskej ulice vznikne 64 bytov. V susednej bytovke pribudnú po rekonštrukcii k súčasným 21 bytom ďalšie štyri v podkroví.

V novo vytvorenom parteri z Račianskej aj Kominárskej ulice vzniknú priestory na prenájom. Prestavba by sa podľa zámeru predloženého na posudzovanie vplyvov na životné prostredie mala začať v apríli 2015 a trvať dva roky.

Z tlačiarne na Račianskej budú byty

Polyfunkčný objekt na Kominárskej ulici - vizualizácia Zdroj: Lofty Kominárska

V prvej fáze sa zmení objekt tlačiarne a dvor, v druhej bytový dom. Projekt by si mal podľa prvých odhadov vyžiadať investíciu vo výške 8,5 milióna eur.

Aktuálne je stavba bývalej tlačiarne pozdĺž Kominárskej ulice vo výške troch až siedmich podlaží s dvomi podzemnými podlažiami. Bytový dom má osem podlaží. Vo dvore sú garáže.

Zámer počíta so zbúraním garáží a parkovou úpravou dvora, v podzemí majú vzniknúť garáže pre 124 áut s vjazdom a výjazdom z Kominárskej ulice. Zachovaný zostane vjazd do dvora aj z Račianskej ulice.

V bývalej tlačiarni plánuje investor dostavať medzipodlažia, ktoré umožnia vytvorenie loftových bytov. Nadstavať sa majú dve nové podlažia. Smerom z Račianskej ulice má vzniknúť predsadený polopriehľadný plášť, ktorý uzavrie mestský blok podobne ako budova na rohu Račianskeho mýta.

Z tlačiarne na Račianskej budú byty

Polyfunkčný objekt na Kominárskej ulici - súčasný stav tlačiarne a bytovky Zdroj: Lofty Kominárska

V tejto časti sú naplánované dva jednoizbové byty, 42 dvojizbových a 20 trojizbových a päťizbových bytov. Z celkovo 64 bytových jednotiek má byť 22 loftov, jeden apartmán a šesť štúdií.

Súčasný bytový dom ležiaci pozdĺž Račianskej ulice prejde rekonštrukciou, ktorá zmení dve podlažia nebytových priestorov na priestory na prenájom. Zachované zostanú súčasné byty a zobytní sa aj podkrovie. Celkovo tu má byť jedna garsónka, 19 jednoizbákov a päť trojizbových bytov.

Zámer predložila bratislavská eseročka Lofty Kominárska. Majiteľom nehnuteľností je podľa katastra akciovka W.O.C.H. Slovakia z Blatného, ktorá ich ponúkala na predaj.

View Polyfunkčný objekt Kominárska in a larger map