Desaťtisíce Španielov v sobotu (5. apríla) vyšli do ulíc proti drahému bývaniu, za ktoré podľa usporiadateľov protestov môže predovšetkým špekulácia. Demonštrácie sa konali v skoro 40 mestách, jedna z najväčších bola v Madride, uviedol denník El País. Organizátori protestu tiež kritizovali ľavicovú vládu premiéra Pedra Sáncheza, ktorá nie je podľa nich dostatočne razantná.

Podľa organizátorov z odborov nájomníkov sa na dnešných protestoch zúčastnilo najmenej 100 000 ľudí. Jedna z najväčších demonštrácií sa uskutočnila v Madride, ktorý v posledných rokoch zažíva výrazný nárast cien nehnuteľností aj nájomného. „Žijem spoločne so štyrmi ďalšími v byte, a za prenájom stále vydávam 30 až 40 percent môjho príjmu," opísala svoju situáciu mladá advokátka, ktorá žije v Madride a tam tiež išla demonštrovať.

Mnohí účastníci považujú za hlavného vinníka súčasného stavu špekulácie a príliš vysoké požiadavky majiteľov nehnuteľností, ktorých demonštranti často označovali za rentierov. Organizátori tiež poukazovali, že vo veľkom počte domov a bytov nikto nebýva a ďalší výrazný počet nehnuteľností majitelia používajú pre krátkodobé nájmy turistom. Podľa usporiadateľov demonštrácií, by sa tiež mal obmedziť počet nehnuteľností, ktoré môže vlastniť jeden človek, čo je názor ktorý podľa prieskumov zdieľa väčšina Španielov.

Demonštráciu podporila ministerka pre bývanie Isabel Rodríguezová zo socialistickej strany PSOE. „Mnoho ľudí dnes vyšlo do ulíc povedať niečo, čo zdieľam – byty slúžia na bývanie, nie na špekulácie," uviedla ministerka.

Ľavicová vláda premiéra Pedra Sáncheza však dnes bola v uliciach rovnako častým terčom kritiky, pretože sa podľa demonštrantov k problému postavila málo rázne. Vláda predstavila na začiatku januára opatrenia, ktoré by podľa nej mohli schladiť realitný trh. Chce napríklad obmedziť krátkodobé nájmy, nákupy bytov zo strany nerezidentov z krajín mimo EÚ a posilniť verejnú výstavbu.

Podľa organizátorov demonštrácií by k zmierneniu nákladov na bývanie mohla viesť koordinovaná akcia nájomníkov a na protestoch zaznievali výzvy na „štrajk nájomného".

Podľa údajov Eurostatu sa ceny rezidenčných nehnuteľností v posledných rokoch v Španielsku zvýšili o viac ako 60 percent. To bolo viac ako priemer EÚ. Realitní analytici navyše ukazujú, že rast nebol v krajine rovnomerný. Najviac sa týkal veľkých miest a oblastí, so silným cestovným ruchom, napríklad Madridu či Barcelony. Podľa špecializovaného serveru Idealista sa priemerné ceny bytov v Madride a Barcelone pohybujú okolo 5 000 eur za meter štvorcový. To je o niečo viac ako v Prahe, kde podľa spoločnosti Deloitte priemerná cena predstavovala na konci roka 4 350 eur za meter štvorcový. Španieli a Česi majú podľa európskeho štatistického úradu Eurostatu podobnú kúpnu silu.

Ďalšie dôležité správy

Madrid,,Spain,-,Feb,16,,2022:,Generic,Architecture,And,Street
Neprehliadnite

Mnohí Španieli sa v bytovej kríze obracajú na lotériu