Českí vynálezcovia vynašli alternatívu, ako riešiť energetický systém domov, a to na princípe akumulácie tepla v piesku. „Tento vykurovací a energetický systém bude možné využiť pre rodinné domy i veľké priemyselné podniky, a to prakticky pri nulových nákladoch na prevádzku,” píše český server novinky.cz

Systém Watt sand+, ktorý predstavili na medzinárodnom strojárenskom veľtrhu v Brne, je založený na akumulácii tepla v piesku, pričom využíva energiu z vlastných fotovoltických panelov, prípadne sa systém dá napojiť aj na elektrickú sieť „v dobe nulových cien elektriny na spotovom trhu,” vysvetľuje portál.  

Technický partner vývojárskej firmy Elply technology Miloslav Žára dodáva, že pieskové úložisko funguje na uchovávanie energie a v prípade rodinných domov ho stačí zohriať na 400 stupňov Celzia, ale pri priemyselnom využití si žiada až 480 stupňov Celzia. Výhodou je, že vlastnosti piesku sa nemenia a sú teda dlhodobo stabilné. Ak by sa systém mal použiť v rodinných domoch, je treba uskladniť 100 metrov kubických piesku. Z tohto množstva dokáže získať 5 až 10 MWh tepla. Žára doplnil, že za sedem mesiacov sa z piesku stratilo len 5 až 10 percent tepla. Podmienkou pri umiestnení piesku na pozemku je, aby bol izolovaný špeciálnym materiálom, aby teplo neunikalo. 

Súčasťou celého systému je aj tepelný výmenník a kompaktná odovzdávacia stanica , ktorá nie je väčšia než klasický kotol, od firmy Janka Radotín. „Ostatné súčasti systému si vyrába priamo spoločnosť Watt plus sama s využitím partnerských spoločností z Česka,” tvrdí spravodajský portál. 

Problémom pri obstarávaní systému môže byť jeho cena, ktorú vyčíslili na 1,5 milióna českých korún, čo je približne 61-tisíc eur. Žára však dodal, že prevádzkové náklady sú minimálne alebo žiadne, keďže systém neprodukuje ani emisie, ani nepotrebuje na prevádzku žiadnu chémiu.  

Ďalšie dôležité správy

Chladiace veže Atómovej elektrárne Mochovce.
Neprehliadnite

Tretí mochovský blok má za sebou energetické spúšťanie, je schopný bezpečnej prevádzky