Portál TRENDreality.sk bude hodnotiť nové projekty. Po spomalení trhu a nadšenia z novej výstavby je dostatok času na "rande" s výtvormi developerov. S realitou trhu sa navyše stretávajú aj oni, nielen kupujúci. Nová rubrika sa preto volá Rande s realitou. Reportéri dokončené novostavby prebehnú a spolu s fotkami, ktoré v propagačných materiáloch nenájdete, priblížia svoj názor.

Na úvod petržalské dielo Tatra banky.

Projekt TatraCity v bratislavskej Petržalke sa preslávil najmä prisladenými vizualizáciami a šedo-plechovým vyhotovením. Na okraji sídliska tesne vedľa železnice a diaľnice postavila dcéra banky dve obytné veže posadené na obchodoch.

Tým nadviazala na vlastnú menšiu kancelársku budovu, ktorej z druhej strany postavila taktiež suseda – devätnásťposchodovú administratívnu vežu. Z ktorej je mimochodom nádherný a netradičný výhľad, pokiaľ teda odignoruje cukríkové novostavby v okolí Šustekovej a Bosákovej.

TatraCity na vlastnej koži

Potlačený hukot

Prezentácia projektu priniesla sladučké vizualizácie najmä zo strany železnice. Koľaje nahradil cyklista a stromoradie. Developerská Tatra Residence argumentovala, že koľaje sa majú v budúcnosti presúvať pod zem v rámci projektu TEN-T.

No ten stále nemá územné rozhodnutie a pôvodné plány dokončenia celej siete v roku 2015 vyzerajú čoraz nereálnejšie. Vizualizáciu s cyklistom už taktiež nájdete len horko-ťažko.

Železnica (klik pre foto) však nie je tým, čo by budúcim obyvateľom TatraCity s oknami smerom na mesto mohlo prekážať. Hlavným zdrojom hluku je osemprúdová Einsteinova ulica. Vlak prejde len raz za čas, cesta hučí stále. Tým pádom je akékoľvek vetranie, či pobyt na balkóne z tých menej príjemných.

Z veľkej časti sa to investorovi podarilo odfiltrovať. V bytoch funguje nútené vetranie, ktoré neustále privádza čerstvý vzduch, čím odpadá nutnosť okná otvárať. A pri zavretých je hluk úplne minimálny. Teda aspoň v prípade vzorového bytu na trinástom poschodí. Pomáhajú tomu aj trojvrstvové sklá, ktoré sa dajú rozobrať a bez problémov umyť zvnútra (kliknite pre foto). Plus pre projekt.

TatraCity na vlastnej koži

Najväčším pozitívom je zrejme lokalita. Na začiatku Petržalky sú pešo dostupné nielen potraviny (Billa), fitnes centrum (Relaxx), Aupark, či predajňa TPD a Albero, ale aj samotné centrum mesta po Starom moste a Sad Janka Kráľa. V tesnej blízkosti by sa navyše už nemalo nič stavať, nepočítajúc dlhodobé plány na pozemku oproti – lesík Krasovského. Nedávno sa tam začalo kopať.

Kúsok od projektu je aj zastávka niekoľkých mestských autobusov a v čase uzavretého Starého mosta pre individuálnu dopravu je cesta cez Dunaj otázkou okamihu.

Priveľké

V TatraCity je podľa oficiálnych zdrojov predaná približne polovica bytov. Ceny sú v rozmedzí od 1 600 po 2 700 eur/m2 vrátane DPH. Čo sa však nikde nepíše – ide o holobyty, ďalšie peniaze treba počítať na zariadenie. Navyše, dlhé mesiace po skolaudovaní (prebehlo podľa plánov na jar) budú po celej budove chodiť ešte robotníci a dorábať dvere a podlahy u susedov. Výťahy sa ochranného kartónu tak skoro nezbavia.

Hlavným ťahákom, no zrejme aj najväčším mínusom je veľkosť samotných bytov. Najmenšie dvojizbové majú 77 m2. O tom, že o veľké byty s malým počtom izieb nie je záujem sa už narozprávalo veľa. Na pripomenutie článok z októbrovej konferencie. Developerovi sa nepodarilo reflektovať záujem dnešného klienta. Cieli na „mladý dynamický a dobre zarábajúci pár“, no tých pravdepodobne nie je toľko.

TatraCity na vlastnej koži

Byty sú rozdelené na dva základné typy – tie vo vežiach a tie v parteri pod nimi. Pozdĺžny parter ponúka zvláštne dispozície – byty sú slížovité a majú relatívne veľkú lodžiu. Vchádza sa z pavlače zo strany železnice, ktorá je v tejto úrovni odizolovaná vysokým betónovým múrom. Pred ním zriadili zelenú plochu so stromami a chodníkom pomedzi zeleň.

Netradičné sú aj byty na vyšších podlažiach v oboch vežiach. Vo väčšine prípadov sú izby členité a napriek veľkej výmere až tak priestranne nepôsobia. Navyše, kuchynskú linku si možno dať len takú, ktorá dobre vyzerá aj zo zadnej strany, nakoľko dotvorí časť obývačky. Prispôsobenou kuchynskou terminológiou - polostrovčeková kuchyňa.

Prekvapia aj rôzne výškové úrovne. Nad kuchyňou je strop najnižší, v rohu pri balkóne o niečo vyšší, v obývačke ešte o kúsok vyšší. Nehovoriac o balkónoch, ktoré od bytu oddeľuje veľký schod. Nič pre hendikepovaných.

Navyše, štvorizbový byt vo vežiach má napriek celkovej výmere 114 m2 len miniatúrnu kúpeľňu (4,2 štvorca, klik pre foto). Perlička z nižších bytov, žiaľ bez fotky – okná sú po celej výške steny, čo znamená, že pred nimi zo zeme trčí klasický radiátor.

Ako v práci

Nie príliš sympatický pocit zanechávajú spoločné priestory a chodby. Začína to vkročením do budovy, kde je len úzka chodba smerujúca k dvom výťahom vo vchode, komplikovaným krútením sa dá dostať aj na schodisko. To je uzučké (klik pre foto) a prenášať po ňom väčší nábytok, ktorý sa nevojde do výťahu môže znamenať obrovský problém. Pravda, výťahy sú dva a jeden je dostatočne veľký.

Po vystúpení z výťahu sa človek neubráni pocitu, že je v kancelárskej budove. Za strohými sklenenými dverami sa schováva maličká chodba s dverami do bytov. Podlaha je šedá a dvere sú biele, vchody do bytov si ľahko pomýliť s tými do rozvodov a meračov. Chýba útulnosť, celý projekt budí síce "áčkový" dojem, no skôr administratívnej budovy, ako bytovky.

TatraCity na vlastnej koži

Verdikt

TatraCity napriek niektorým negatívam nie je zlý projekt. Najťažšie prekonateľné mínus v podobe diaľnice a železnice sa podarilo odfiltrovať, ako to len bolo možné. Za zatvoreným oknom nepočuť zvonku takmer nič, investor ponúka aj zeleň v dolnej časti a veľmi netradične riešené dispozície. Navyše môže projekt ťažiť z vynikajúcej lokality, kde je všetko dostupné peším krokom.

Nepodarili sa však neútulné spoločné priestory, členité chodby a dispozície bytov, ako i ich obrovská výmera. V mnohých prípadoch aj komplikovane zariaditeľná. Do budúcna môže v lokalite vzniknúť problém s vonkajším parkovaním, už dnes sa pred budovou parkuje len s ťažkosťami.

TatraCity na vlastnej koži

Nepodarené spojenie novej a starej časti budovy.

TatraCity na vlastnej koži

Výhľad do centra.

TatraCity na vlastnej koži

Výhľad na Ružinov.

TatraCity na vlastnej koži

Výhľad do Petržalky.

Foto - Ľuboš Mistrík

Pozrite si aj oficiálne fotky.