Tunajší realitný trh nie je úplne normálny. Najprv družstevné vlastníctvo, potom masívne odkupovanie, neskôr stagnácia vystriedaná realitným boomom. Klienti sú neskúsení pri kupovaní nových bytov, pretože poznajú najmä paneláky, čo developeri radi využívajú. Uplynulé roky navyše do odvetvia priviali dobrodruhov, po ktorých ostali aj sľuby a dlhy. Príchod seriózneho hráča v podobe fínskeho YIT je preto veľmi vítanou zmenou. Navyše keď deklaruje, že bude pôsobiť dlhodobo a dodržiavať najprísnejšie štandardy.

To sú všetko chvályhodné vyjadrenia, ktoré pri rovnako hodnotnej práci pomôžu očistiť trh a naučiť aj kupujúcich byť náročnejšími. Čo sa premietne do vyššej kvality priamo od investorov a všetci pôjdu nahor. Fínska megafirma, ktorá celosvetovo pracuje s tržbami v miliardách eur, začala sympaticky. Komunikácia je otvorená a priama, nič nezatajujúca. Na všetkých frontoch sa snaží presvedčiť, že developer nemusí byť len nadávka, ale že môže byť dobrým partnerom.

Doteraz happyend. Aby to ale nebolo také jednoduché, aj veľký zahraničný developer musí, najmä na úvod, skloniť hlavu pred slovenskou realitou. Projekt Tarjanne v bratislavskej Dúbravke je prvotinou firmy. Developer ho kúpil už v štádiu stavebného povolenia, a teda si ho nemohol prispôsobiť presne podľa svojich predstáv. Čo sa podarilo a čo nie?

Tarjanne: veľké ambície v slovenskej realite


Rande s realitou
Práve čítate - Tarjanne: veľké ambície vs. slovenská realita (pohľad redakcie)
Prepnite na - Ilúzia fínskeho bývania v Tarjanne (pohľad odborníka)
Prepnite na - Fotogaléria z Tarjanne


Zasnežené okolie

Ak niečo do bodky spĺňalo našu predstavu o slogane „fínske bývanie“ bol to všadeprítomný sneh v čase Rande s realitou. Potom už začína štandardná konfigurácia novostavby. Novovznikajúca lokalita na okraji Dúbravky sa pomaly zahustila, no nerobí jej to zle. Do kopca priamo na rozhraní medzi sídliskom a ochranným pásmom zelenej Devínskej kobyly vedie nová cesta. Lemujú ju zatiaľ nezastavané pozemky po jednej strane a 5-vilový projekt Villa Rustica na strane druhej (aj tú sme recenzovali).

Samotné Tarjanne bude mať sedem v zásade podobných domov. Celkovo prinesie v ohraničení novovzniknutej cesty zhruba 140 bytov rôznych výmer i rôznych cien. V súčasnosti stoja prvé dve skolaudované, ďalšie dve sú vo výstavbe i v ponuke predaja. YIT sa rozhodlo ísť cestou postupnej výstavby odvíjajúcej sa aj od vývoja na trhu, čo však bude viesť k bývaniu na stavenisku. Na druhej strane, hrubú stavbu nových bytoviek dokončuje v období okolo kolaudácie tých predošlých, takže najhlučnejšie práce obyvatelia nezažijú.

Architektúra je jednoduchá a nevtieravá, rovnako ako zvolená farebnosť. Podobne sú na tom vonkajšie priestory pred i okolo bytoviek, ktoré nedávajú najavo žiadnu okázalosť ani nechcú na seba upozorniť. V spodnej časti celého areálu vznikne retenčná nádrž ako technické riešenie, jej okolie však developer upraví a vytvorí oddychové miesto. Záležať si chce dať aj na detskom ihrisku v hornej časti, ktoré má byť ďaleko za dnešnou praxou – „capnúť“ jednu šmykľavku, lavičku a hotovo.

Tarjanne: veľké ambície v slovenskej realite

Do spálne cez kuchyňu

...to je to, čo nám ostalo z bytov v pamäti najviac. Ale poporiadku. Tarjanne najčastejšie ponúka dvoj- až štvorizbové byty s výmerami od cca 50 po niečo vyše 100 štvorcových metrov. Ich cena sa pohybuje niekde na úrovni od necelých 1 900 po viac než 2 200 eur za štvorec. To je na okraj Dúbravky s dostupnosťou do centra za bežných podmienok za desiatky minút dosť. Avšak, názor na ceny je relatívny a dôležitý je reálny predaj. Ten ide slušne a väčšina bytov sa predala ešte pred kolaudáciou. Takže zjavne to je pre súčasný trh stále prijateľná cena, aj keď nám sa zdá privysoká.

Dispozície bytov sú rozporuplné. Kým dvojizbové byty vyšli s výmerou cca 50 m2 šikovne, viaceré troj- a štvorizbové boli prekvapením. Najbežnejším riešením je prechod do spálne priamo cez kuchyňu aj s dverami orientovanými pri kuchynskej linke, takže po ich zavretí očakávate špajzu. V niektorých bytoch sa zase pri otvorení vchodových dverí sotva vpracete do úzkej chodbičky s vchodom rovno na wc. Pritom byt samotný je veľký a priestranný. Inde sú zase chaoticky rozmiestnené denné a nočné časti bez jasného rozdelenia. Alebo štvorizbové byty s obrovskými medzipriestormi a šatníkmi, ale malými izbami.

Dojem z niektorých bytov znižujú aj vysoko umiestnené a úzke okná. Prapôvodom je svetlotechnika v pozícii k ostatným domom, no potom sa už pristúpilo k úzkym oknám z dôvodu dodržania architektúry. Klientom to však údajne neprekáža. Detailmi, ktoré v tejto cenovej kategórii nemajú miesto, sú aj niektoré krivé steny, dvierka na stupačky, či domový vrátnik umiestnený v šatníku. To všetko sú malé detaily, ktoré robia veľký dojem. Boli sme však ubezpečení, že ďalších etáp Tarjanne sa to už netýka, radi sa pôjdeme neskôr opäť pozrieť.

Tarjanne: veľké ambície v slovenskej realite

Chodbovice

Spoločné priestory sú akurát. Niet im čo vytknúť, snáď len prílišnú striedmosť, ktorá by sa hodila oživiť hoci aj farebnými linkami, hneď by bolo útulnejšie. Avšak ide o vec pohľadu, niekto má radšej prázdne a čisté chodby. Z hľadiska ekonomiky developera ide o veľmi efektívne priestory, no ani obyvatelia nebudú mať problém so sťahovaním sa, či prenášaním väčších vecí. Vstup z garáží, terénu i do jednotlivých bytov je bezbariérový.

K parkoviskám niet čo dodať, vonkajšie státia stoja 6-tisíc eur a garážové 12-tisíc eur s daňou. Otázkou je budúcnosť dvojsmernej cesty okolo projektu, ktorú pravdepodobne zaplavia parkujúce autá. S tým si ale už budú musieť časom poradiť obyvatelia a mestská časť. Pivnice sú takzvaného „rakúskeho typu“, to znamená oceľová konštrukcia nepekného vzhľadu.

K sympatickej komunikácii developera spomenutej v úvode treba spomenúť aj „chodbovice“, ktoré organizuje pre obyvateľov už teraz. Účelom je spoznať sa, podebatovať o spoločných problémoch a dohodnúť sa na postupoch, čo môže v budúcnosti viesť k oveľa menšiemu počtu susedských sporov. Rola investora je najmä v prvých chvíľach po kolaudácii v takýchto sporoch veľmi dôležitá a YIT za to chválime.

Kompromisy

Priznáme sa, presvedčení komunikáciou, skúsenosťami i razantným nástupom developerského gigantu sme sa nechali uniesť v tom, že Tarjanne bude vo všetkom výnimočný projekt. Vidno tu však boj medzi novým prístupom, snahou o zmeny a tunajšou realitou. Mnohé veci sa podarili a mnohé nie, hoci stačilo málo na ich odstránenie. Veríme, že ďalšie projekty budú viac v súlade s deklarovanou profesionalitou a štandardmi firmy, a že uvidíme aj niečo z fínskeho bývania. Pre klienta je v tejto chvíli dôležité, že aj keď nájde krivé dvierka na stupačkách, developer pred jeho sťažnosťou neutečie do fínskej sauny. To je dobrý štart.


Rande s realitou
Práve čítate - Tarjanne: veľké ambície vs. slovenská realita (pohľad redakcie)
Prepnite na - Ilúzia fínskeho bývania v Tarjanne (pohľad odborníka)
Prepnite na - Fotogaléria z Tarjanne


Prečítajte si všetky články Rande s realitou aj to, ako hodnotíme na tomto mieste.