Rande s realitou - menu:

Skoro hotovo

Lokalita Brižite je medzičasom úplne inde. Sneh z predošlej recenzie sa roztopil a odišli aj stavebné mechanizmy. Projekt je kompletne hotový a stojí všetkých sedem 4- až 5-podlažných bytoviek. Okolo stoja mestské vily v rámci Villa Rustica a po dlhých rokoch nepretržitej výstavby sa konečne ukazujú plusy bývania tesne pri chránenej oblasti Devínska Kobyla.

No nie nadlho. Pozemky okolo hlavnej cesty cez územie sú rozparcelované a vhodné pre individuálnu výstavbu rodinných domov, v spodnej časti lokality sa už predávajú byty v projekte Záhradné vily a počíta sa aj s novostavbou Laskonka. Obyvatelia si vydýchli aspoň na krátko.

V Tarjanne vzniklo dokopy 143 bytov, zopár väčších ešte developer rozdelil na menšie. Ich ceny sa pohybujú na úrovni medzi 1 900 až 2 200 eur/m2, voľných je niečo vyše desať. Pred dvoma rokmi patrili medzi najdrahšie na trhu, dnes je to štandardná cena v podobných projektoch. Treba ale počítať s dlhšou dostupnosťou do centra.

Tarjanne: Chýba niečo výnimočné

Tarjanne - Rande s realitou Zdroj: Ľuboš Mistrík

Štandardné dispozície

Z bytov si treba vyberať. Hoci niektoré majú rozumne riešené dispozície, v iných sa ide do spálne cez kuchyňu a ďalšie majú nízke okno, ktoré síce umožní zariadiť aj priestor pod ním, no subjektívne vytvára veľkú temnú plochu.

Konkrétny byt, v ktorom začíname obhliadku – 5-izbový penthouse na piatom podlaží so 100-metrovou terasou má cenovku vskutku prehnaných 541-tisíc eur. No byt napriek svojej obrovskej výmere cez 180 štvorcov neponúka vyššiu pridanú hodnotu, a napríklad na výstup na terasu treba použiť schody. To je však konkrétny byt, ostatné voľné sú viac-menej v poriadku a developer vtesnal na menší priestor veľa praktických riešení.

Viac o materiáloch si prečítate v pohľade odborníka, z redakčného pohľadu chýbali napríklad úchytky na balkónoch z vonkajšej strany či praktické zásuvky vedľa seba. Hoci byty dokončilo YIT ako holobyty, klient si vyberá z viacerých možností dokončenia do štandardu. Na jednej strane plus za možnosť výberu, na druhej budú po chodbách ešte nejaký čas behať robotníci.

Tarjanne: Chýba niečo výnimočné

Tarjanne - Rande s realitou Zdroj: Ľuboš Mistrík

Byty majú na bratislavské pomery výnimočne zavedený plyn až do kuchyne, čo z nich robí prakticky jedinú takúto ponuku na trhu.

Pekné záhradné úpravy

Na chodbách a spoločných priestoroch vidno skúsenosti fínskeho giganta. Napriek kúpe projektu už so stavebným povolením, a teda obmedzeným možnostiam optimalizácie sú minimalizované ako to len šlo. Plus pre developera v podobe nižších stavebných a pre obyvateľov nižších prevádzkových nákladov.

Rovnaké možno povedať o prakticky navrhnutých plechových pivničných kobkách a pomerne tesných parkovacích garážach. Jedno garážové státie stojí dnes veľmi prijateľných 6-tisíc eur, čo je dôsledkom nízkeho záujmu obyvateľov o parkovacie miesta. Radšej zaparkujú vonku zadarmo.

Najväčší dojem oproti Rande s realitou pred dvoma rokmi zanechali záhradné úpravy. Tarjanne sa vďaka schodom, chodníkom, zeleni a detským ihriskám zmenilo na omnoho príjemnejšie miesto pre život a na ucelenú modernú obytnú zónu. V spodnej časti pribudla retenčná nádrž zbierajúca dažďovú vodu z celého územia, ktorá má eliminovať prípadne problémy so zatekaním.

Tarjanne: Chýba niečo výnimočné

Tarjanne - Rande s realitou Zdroj: Ľuboš Mistrík

Verdikt

Práce a niektoré detaily v ďalších fázach Tarjanne developer skutočne vychytal. Už sme nenatrafili na krivo osadené dvierka na stupačkách či nerovné steny. Pribudli príjemné záhradné úpravy, celé územie je odrazu fajn miestom na život. Takisto vidno skúsenosti developera, ktorý zbytočne neplytvá priestorom, poctivo označuje všetky potrubia a pre obyvateľov pripravuje informačný systém YIT Home Plus.

Na tomto projekte nám ale chýba niečo výnimočné, čo by ho s ohľadom na dobré meno YIT na trhu zaradilo medzi tunajšiu špičku. Dnes je to ok, ale trochu nuda.

Rande s realitou - Tarjanne
Plusy Mínusy
záhradné úpravy dopravná dostupnosť do centra
vysoká efektivita priestorov chýba niečo výnimočné
komunikácia a ochota developera
ceny garážových státí

Rande s realitou - menu:

Prečítajte si, ako hodnotíme.