Menšia Východná veža (143 m) komplexu je naklonená v siedmich stupňoch k Západnej (165 m) ako pri tanci a most vzbudzuje dojem, akoby ju „tanečník“ držal v drieku.
„Tancujúce veže“, na rozdiel od slávnej pražskej budovy a menej známych hamburských veží (85, 75 m, 2012), je zatiaľ len populárne pomenovanie obľúbené americkými médiami. Tridsaťmetrový most vo výške 91 metrov vyzdvihujú ako prvú väčšiu výškovú spojnicu budov v tomto meste za posledných viac ako osemdesiat rokov.
American Copper Zdroj: SHoP Architects
Pozornosť Rady pre výškové budovy a mestské prostredie, ktorá ju nominovala na prestížnu cenu, si získala zrejme prvkami takzvaného odolného dizajnu, ktorým najnovšie reagujú projektanti newyorských budov na klimatické zmeny. Mesto, ktoré postihli hurikány Katrina (2005) a Sandy (2012), keď zaplavilo aj stavebnú jamu American Copper, sa pripravuje na prívalové vlny, prudké dažde a vietor.
American Copper Zdroj: Max Touhey
Pre očakávané záplavy sa vstupná hala American Copper musela vzdať štýlu uplatneného v spoločných priestorov na vyšších poschodiach – s efektným dreveným obkladom stropov, stĺpov a podláh a dekorovali ju kameňom. Charakteristické fasádové obklady sa začínajú až nad úrovňou dlhodobého záplavového maxima vo výške okolo šesť metrov.
Záplavová voda vsiakne do štrkovej vrstvy medzi dvomi betónovými doskami suterénnych podláh, odkiaľ odtečie do šácht a z nich ju budú odčerpávať do kanalizácie.
American Copper Zdroj: SHoP Architects
American Copper Zdroj: SHoP Architects
Základným opatrením je päť 400-kilowattových generátorov na zemný plyn na najvyššom 48. poschodí západnej veže. Developer sa vzdal najlukratívnejšieho priestoru mrakodrapu, aby mali obyvatelia elektrický prúd aj po výpadku dodávky z miestnych rozvodov, napríklad následkom živelnej pohromy, a to minimálne týždeň.
Projektant SHoP Architects sa rozhodol pre atypickú fasádu, na ktorej riešení sa zúčastnila známa britská konštrukčná firma BuroHappold Engineering, ktorá dlhodobo pôsobí aj v New Yorku. Okolo päťtisíc dielov fasády vyrobili z dvetisíc ton surovej medi, podľa ktorej budovu pred dvoma rokmi premenovali z názvu adresy 626 First Avenue na American Copper, čiže Americká meď.
American Copper Zdroj: SHoP Architects
American Copper Zdroj: Max Touhey
Budovy už prešli úvodnou fázou vzniku medenky, a ich kolorit lesklej jednodolárovky sa zmenil na sýtu hnedú. Fasáda z tohto materiálu je netradičná, experimentálna, no nie ojedinelá. Príkladom môže byť Školiace biomedicínske centrum experimentálnej medicíny vo Phoenixe (2012, Co Architects - pozrite si foto) a administratívna budova v Lille (2014, LAN Architecture - pozrite si foto).
Podľa spoluzakladateľa ateliéru Gregga Pasquarelliho ich inšpirovala Socha slobody. Aj ich sídlo vo Woolworth Building (1912, 241 m) je známe zelenou patinou meďou obloženej špičky (pozrite si foto).
American Copper Zdroj: Max Touhey
American Copper Zdroj: Max Touhey
Experimentálna fasáda American Copper nie je v tvorbe SHoP Architects výnimkou. Pre multifunkčnú halu Barclays Center (2015) v Brooklyne navrhli fasádu z cortenovej ocele, pre 111 West 57th (435 m, 2019) pri Central Parku z terakoty.
V American Copper zriadili prevažne luxusné nájomné byty, pätinu v nižšej cenovej kategórii. Most na 27. až 29. poschodí využili na spoločné priestory, okrem iného tam vybudovali 23-metrový bazén, ďalší s efektom nekonečnej hladiny na strešnej terase východnej veže. Štandard a rozsah okolo 5600 štvorcových metrov rekreačných priestorov je v meste údajne bez konkurencie.
American Copper Zdroj: Max Touhey
Na mieste komplexu stála elektráreň. Už jej majiteľ ju plánoval nahradiť siedmimi mrakodrapmi podľa projektu Skidmore, Owings & Merrill. Nový vlastník pozemku, JDS development group realizuje s SHoP Architects viacero projektov. Okrem spomínanej 111 West 57th spolufinancuje výstavbu 9 DeKalb Avenue (324 m, 2020) v Brooklyne.
American Copper Zdroj: Max Touhey