Rezidenčný trh v hlavnom meste v porovnaní so slabým vlaňajškom ožil, záujem však je len o dobré projekty. Byty, ktoré vystihli súčasný dopyt na trhu sa predávajú aj z papiera napriek tomu, že o takéto projekty vlani nebol vôbec záujem. Dôvodom je zlé nastavenie existujúcich obytných komplexov, vyplýva z kvartálnej správy realitnej agentúry Lexxus.

„Tých málo projektov, ktoré sa začali predávať, sa museli cenou prispôsobiť očakávaniam kupujúcich, čím sa dostali na úroveň cien v roku 2006, resp. prvej polovice roku 2007,“ píše Lexxus. V prvom štvrťroku 2010 sa v Bratislave začali predávať dva projekty, a to Slnečnice od Cresca na okraji Petržalky a projekt Glavica v Devínskej Novej Vsi.

Celkovo je v predaji 114 projektov a v nich vyše 4 700 voľných bytov, čo znamená 40 percent objemu. V metropole je tak necelá polovica dokončených a rozostavaných nových bytov nepredaná. Z toho voľných dokončených je podľa Lexxusu 2 614 bytov v 81 projektoch.

Napriek tomu dopyt medziročne stúpol o 50 percent. Avšak začiatkom vlaňajška bol vo väčšine projektov takmer na nule, optimistické číslo teda spôsobuje aj nízky porovnávací základ. V prvom kvartáli 2010 sa už predalo 360 nových bytov v 52 projektoch.

Takmer polovica nových bytov v Bratislave je voľných

„Dopyt v projektoch je veľmi nestabilný a nedá sa predpokladať jeho vývoj. Najväčší záujem zaznamenáva každý z projektov pri spustení predaja, dopyt postupne s časom slabne,“ píše realitná kancelária.

Popri dopyte mierne stúpli aj ceny bytov, ktoré sa reálne predávali, na 2 250 eur/m2 vrátane DPH. Dôvodom môže byť lepšia nálada na trhu, uvoľnené podmienky hypoték, ako aj vypredanie lacnejších projektov. Priemerná ponuková cena je však v porovnaní s minulým obdobím nižšia, klesla na 2 317 eur/m2.

Tridsať projektov v úvode roka zlacňovalo, medzikvartálne v priemere o osem percent. Potvrdzuje sa však, že zlému produktu nepomôže žiadna zľava, a niektoré napriek zníženiu cien o pätinu nezaznamenali žiadny predaj. Lexxus aj na základe optimistických čísel zo začiatku roka predpokladá v roku 2010 lepší odbyt.

O pozvoľnom štartovaní pohybov na rezidenčnom trhu hovoria aj štatistiky Národnej banky Slovenska, podľa ktorej je priemerná cena štvorcového metra nového i starého bytu v Bratislave vo výške 1 715 eur/m2. Medzikvartálne je to ani nie jednopercentný pokles, čo môže naznačovať koniec najväčších prepadov.

Pozrite si ceny bytov podľa národnej banky.

Ilustračné foto – Flickr