The Pinnacle@Duxton v Singapure od miestneho ateliéru ARC Studio Architecture + Urbanism bol jedným z piatich finalistov Medzinárodnej ceny za výškové budovy (International Highrise Award), ktorú nedávno udelili vo Frankfurte.
Cenami ovenčené dielo Pinnacle@Duxton (o.i. americká Global Awards for Excelence od vzdelávacej organizácie Urban Land Institute, 2011, výšková budova roka v Austrálii a Ázii od Rady pre výškové budovy a mestské prostredie - CTBUH a cena na Svetovom festivale architektúry v Singapure, obe 2010) má v názve lokalitu Duxton Plain pri parku v čínskej štvrti neďaleko Keppelovho prístavného terminálu. Pri východnom vstupe do Keppelovho prístavu, necelých päť kilometrov od budov, stojí šesť veží Reflections od Daniela Libeskinda, prezentovaných v rámci Svetovej architektúry.
Najvyšší zo skupiny siedmich 50-poschodových budov Pinnacle@Duxton je takmer 164-metrový blok 1C. Budovy označované 1A až 1G sa líšia len nadstavbami, v ktorých sú mechanické poschodia, deväť nádrží na vodu, pod ktorými sú strojovne výťahov, a VVIP Gallery, vyhliadková plošina pre prominentných návštevníkov.
Budovy usporiadané na 2,5-hektárovej parcele v tri razy zakrivenom útvare špecialista na feng-šuei v audite roku 2010 krátko po dokončení, identifikoval ako kosák. Konfiguráciu domov opísal ako staroveké čínske knihy ťien-tu z éry pred vynájdením papieru, zhotovované z bambusových pásov. Zväzovali ich na dvoch miestach, čo v komplexe predstavujú dve línie výškových záhrad. Audit dospel, mimochodom, k veľmi priaznivým výsledkom.
V dome je 1 848 bytov, šesť na každom poschodí bloku. Napriek neveľmi diferencovanej výmere od 93 – 108 m2 je tu až 35 variantov 4 a 5-izbových bytov. Oproti pôvodnému projektu domy mierne zvýšili, rezignovali z dvoch panoramatických rýchlovýťahov na fasáde, určených zrejme pre návštevníkov strešnej záhrady.
Takzvané skygarden, pomerne obvyklý prvok súčasných výškových budov, sú mimoriadne rozmermi (500 x 24 m). V čase dokončenia ich považovali za najväčšie na svete. Približne o rok neskôr dokončená terasa Sands SkyPark v Marina Bay Sands, vzdialená odtiaľ ani nie polhodinku chôdze, má však viac ako dvojnásobnú plochu ako obe terasy dohromady.
Autori uviedli svoj projekt peknou slovnou hračkou „sky houses, flying green“. Nižšia záhrada na 26. poschodí je rezervovaná výlučne pre obyvateľov domu. Je v nej okrem iného trať pre džoging, fitnes pre seniorov, detské ihrisko, spoločenské priestory a tri vyhliadkové plošiny. Vstup je rovnako ako v záhrade na 50. poschodí, prístupnej pre verejnosť, možný len na elektronickú kartu, čím zaistili limit dvesto návštevníkov denne.
Horná záhrada je upravená ako krajinné typy: lúky, pahorky, pláž, kráter. Záhrady sú prepojené mostmi vyrobenými v Malajzii, ktoré zmontovali na stavenisku a zdvihli na miesto určenia. Najdlhší most meria 48 m, váži 350 ton, u všetkých sa udáva povolený počet tisíc osôb.
Na budovu, ktorá stála 178 miliónov eur, usporiadali rozsiahlu medzinárodnú súťaž. V roku 2002, v nej ARC Studio Architecture + Urbanism zvíťazili ako desaťčlenný ateliér existujúci iba tri roky. Dostali prednosť pred takými architektmi, ako Zaha Hadid, Kenzo Tange a Will Alsop, a rozhodli o tom aj Fumuhiko Maki a Moshe Safdie.
Víťazom súťaže International Highrise Award sa tento rok stali Ingenhoven Architects a Architectus za vežu 1 Bligh Street v Sydney, ktorú portál TRENDreality.sk už predstavil. Jury, mimochodom, tento rok po prvý raz udelila čestné uznanie za revitalizáciu výškovej budovy, Deutsche Bank Towers vo Frankfurte, o ktorej sme už tiež dávnejšie informovali.
HDB - Pinnacle Construction Video Singapore from Upside Down / Alta Productions on Vimeo.
Svetová architektúra prináša každý piatok architektonický skvost. Pozrite si všetky.
Foto - ARC Studio Architecture + Urbanism, coll. RSP Architects/Planners & Engineers Pte Ltd /David Phan Photographers
Autor je spolupracovník TRENDreality.sk