The [email protected] v Singapure od miestneho ateliéru ARC Studio Architecture + Urbanism bol jedným z piatich finalistov Medzinárodnej ceny za výškové budovy (International Highrise Award), ktorú nedávno udelili vo Frankfurte.

Cenami ovenčené dielo [email protected] (o.i. americká Global Awards for Excelence od vzdelávacej organizácie Urban Land Institute, 2011, výšková budova roka v Austrálii a Ázii od Rady pre výškové budovy a mestské prostredie - CTBUH a cena na Svetovom festivale architektúry v Singapure, obe 2010) má v názve lokalitu Duxton Plain pri parku v čínskej štvrti neďaleko Keppelovho prístavného terminálu. Pri východnom vstupe do Keppelovho prístavu, necelých päť kilometrov od budov, stojí šesť veží Reflections od Daniela Libeskinda, prezentovaných v rámci Svetovej architektúry.

Najvyšší zo skupiny siedmich 50-poschodových budov [email protected] je takmer 164-metrový blok 1C. Budovy označované 1A až 1G sa líšia len nadstavbami, v ktorých sú mechanické poschodia, deväť nádrží na vodu, pod ktorými sú strojovne výťahov, a VVIP Gallery, vyhliadková plošina pre prominentných návštevníkov.

Takmer dve tisícky bytov v starovekej knihe

Budovy usporiadané na 2,5-hektárovej parcele v tri razy zakrivenom útvare špecialista na feng-šuei v audite roku 2010 krátko po dokončení, identifikoval ako kosák. Konfiguráciu domov opísal ako staroveké čínske knihy ťien-tu z éry pred vynájdením papieru, zhotovované z bambusových pásov. Zväzovali ich na dvoch miestach, čo v komplexe predstavujú dve línie výškových záhrad. Audit dospel, mimochodom, k veľmi priaznivým výsledkom.

Takmer dve tisícky bytov v starovekej knihe

V dome je 1 848 bytov, šesť na každom poschodí bloku. Napriek neveľmi diferencovanej výmere od 93 – 108 m2 je tu až 35 variantov 4 a 5-izbových bytov. Oproti pôvodnému projektu domy mierne zvýšili, rezignovali z dvoch panoramatických rýchlovýťahov na fasáde, určených zrejme pre návštevníkov strešnej záhrady.

Takmer dve tisícky bytov v starovekej knihe

Takzvané skygarden, pomerne obvyklý prvok súčasných výškových budov, sú mimoriadne rozmermi (500 x 24 m). V čase dokončenia ich považovali za najväčšie na svete. Približne o rok neskôr  dokončená terasa Sands SkyPark v Marina Bay Sands, vzdialená odtiaľ ani nie polhodinku chôdze, má však viac ako dvojnásobnú plochu ako obe terasy dohromady.

Takmer dve tisícky bytov v starovekej knihe

Autori uviedli svoj projekt peknou slovnou hračkou „sky houses, flying green“. Nižšia záhrada na 26. poschodí je rezervovaná výlučne pre obyvateľov domu. Je v nej okrem iného trať pre džoging, fitnes pre seniorov, detské ihrisko, spoločenské priestory a tri vyhliadkové plošiny. Vstup je rovnako ako v záhrade na 50. poschodí, prístupnej pre verejnosť, možný len na elektronickú kartu, čím zaistili limit dvesto návštevníkov denne.

Takmer dve tisícky bytov v starovekej knihe

Horná záhrada je upravená ako krajinné typy: lúky, pahorky, pláž, kráter. Záhrady sú prepojené mostmi vyrobenými v Malajzii, ktoré zmontovali na stavenisku a zdvihli na miesto určenia. Najdlhší most meria 48 m, váži 350 ton, u všetkých sa udáva povolený počet tisíc osôb.

Takmer dve tisícky bytov v starovekej knihe

Na budovu, ktorá stála 178 miliónov eur, usporiadali rozsiahlu medzinárodnú súťaž. V roku 2002,  v nej ARC Studio Architecture + Urbanism zvíťazili ako desaťčlenný ateliér existujúci iba tri roky. Dostali prednosť pred takými architektmi, ako Zaha Hadid, Kenzo Tange a Will Alsop, a rozhodli o tom aj Fumuhiko Maki a Moshe Safdie.

Takmer dve tisícky bytov v starovekej knihe

Víťazom súťaže International Highrise Award sa tento rok stali Ingenhoven Architects a Architectus za vežu 1 Bligh Street v Sydney, ktorú portál TRENDreality.sk už predstavil. Jury, mimochodom,  tento rok po prvý raz udelila čestné uznanie za revitalizáciu výškovej budovy, Deutsche Bank Towers vo Frankfurte, o ktorej sme už tiež dávnejšie informovali.

HDB - Pinnacle Construction Video Singapore from Upside Down / Alta Productions on Vimeo.

Svetová architektúra prináša každý piatok architektonický skvost. Pozrite si všetky.

Foto - ARC Studio Architecture + Urbanism, coll. RSP Architects/Planners & Engineers Pte Ltd /David Phan Photographers

Autor je spolupracovník TRENDreality.sk