Za svoje peniaze dostanete v Nemecku oveľa viac priestoru na bývanie ako inde. Jednoduché vysvetlenie stability trhu spočíva v postupnom raste ponuky. „Každý dom a byt vyzerá ako výhodná kúpa v porovnaní s podobnými nehnuteľnosťami v Austrálii, či Británii.
Za to, čo zvyčajne zaplatíte za malý byt inde, zoženiete v Kolíne alebo Hanoveri slušný rodinný dom. A za cenu samostatného domu v niektorom austrálskom meste tu dostanete tak veľký dom, že z ušetreného zaplníte dvojgaráž autami značky BMW a Porsche,“ tvrdí v komentári pre austrálsky denník The Sydney Morning Herald Marc Hartwich z Centre for Independent Studies.
V časoch pred ekonomickou krízou boli realitné trhy v mnohých krajinách rozžhavené. Medzi rokmi 2000 až 2007 vzrástli reálne ceny v Španielsku o 94 %, Novom Zélande 84 %, v Británii 80 % a v Austrálii o 65 %. Za rovnaké obdobie v Nemecku klesli o 18 %. Podľa údajov OECD tu byty a domy stoja po započítaní inflácie o niečo menej ako začiatkom 70. rokov. Je to z dôvodu, že nemecký trh nezažíva boomy a pády, bubliny a korekcie, ako iné krajiny.
Podľa O. Hartwicha je to dané ponukou bývania, teda tým, že sa tu stavia pravidelne viac domov a bytov ako inde. Ďalším faktorom má byť dostatok pozemkov vyčlenených pre výstavbu, hoci krajina patrí k najhustejšie osídleným v Európe. To zabraňuje aj špekulatívnym nákupom. „Ak viete, že budúca ponuka bývania bude tlmiť ceny domov, tento si kúpite, len ak v ňom naozaj chcete bývať. Nepovažovali by ste ho za rozumnú investíciu.“
Ceny obytných nehnuteľností v Nemecku vzrástli v poslednom kvartáli vlaňajška o 1,5 % medziročne, vyplýva to z údajov asociácie hypotekárnych poskytovateľov. Hlavným dôvodom stability tamojšieho trhu s bývaním je predovšetkým vyšší podiel nájomného sektora v porovnaní s inými krajinami.