Keď si človek buduje interiér, nikdy by nemal zabudnúť na osvetlenie. Teda ak má byť interiér pekný a príjemný, aj keď vonku zájde slnko. Prirovnala by som to k foteniu fotomodelky. Najprv ju oblečú, nastajlujú a potom prebieha nekonečné skúšanie svetiel a nasvecovanie. A práve vďaka svetlu vznikajú fotky také dokonalé a krásne.

Koľko svetelných bodov?

Stále sa mi stáva, že keď vojdem do novostavby, je počet vývodov na svetlá priam žalostne malý. V kuchyni zväčša dva, niekedy len jeden v strede miestnosti.

V predsieni jeden a niekedy žiadna zásuvka aspoň na stojacu lampu. Kúpeľňa a toaleta? Jeden a bodka. Spálňa jeden. Detská izba - jeden.

Každá moja spolupráca teda začína tak, že majiteľom vysvetlím, aké potrebné je počet bodov osvetlenia zvýšiť. Nemusí ísť samozrejme o lustre. Dôležité sú i zásuvky na správnych miestach kam sa dajú osadiť stojace lampy. A tých býva tiež žalostne málo. Ich umiestnenie vyplynie až z finálnych vizuálov a dispozície v danej miestnosti.

Svetlo v interiéri

 

Ako na to?

Ak sa rozhodnete zariadiť si interiér sami, odporúčam urobiť si predtým aspoň skicu miestnosti a urobiť dispozíciu. Predpokladá to mať už rozmery konkrétnych solitérov, stoličiek, sedačky...

Podľa toho potom môžete uvažovať nad rozmiestnením svietidiel. Napríklad ak máte v obývačke aj jedálenský kút, mali by ste myslieť na umiestnenie lustra nad stôl. Ideálne nad jeho stred.

Ďalšie svietidlo je dobré umiestniť nad konferenčný stolík a pri sedacej súprave mať po ruke zásuvku na stojacu lampu. Peknú atmosféru dotvorí nasvietenie knižnice a prípadne i obrazov.

Doplnkom samozrejme môžu byť i pekné sviečky alebo svietniky. Takýto interiér bude Vašim príjemným spoločníkom nielen cez deň, ale i večer či v noci.

Foto - Jasna Opavská