Otázka: Sused nie je spokojný s tým, že mu naše dva stromy konármi zasahujú do jeho pozemku. Ide o jablone, ktoré nie sú vysoké a len pár konárikov presahujú cez plot na jeho stranu a v žiadnom prípade mu nebránia vo výhľade. My nechceme porušiť strom, on žiada, aby sme konáre odstránili. Má na to právo, aj keď mu v ničom nebránia?

Občiansky zákonník stanovuje, že výkon práv a povinností vyplývajúcich z občianskoprávnych vzťahov (teda aj výkon vlastníckeho práva) nesmie bez právneho dôvodu zasahovať do práv a oprávnených záujmov iných a nesmie byť v rozpore s dobrými mravmi.

Inými slovami, existujú určité limity, v rámci ktorých možno vykonávať občianske práva a tieto limity sú dané najmä existenciou práv iných subjektov. V tomto prípade ide o konflikt Vášho vlastníckeho práva ako vlastníka pozemku a na ňom stojacich stromov a vlastníckeho práva Vášho suseda, vlastníka susedného pozemku.

Obmedzenia výkonu vlastníckeho práva v rámci susedských vzťahov sú zakotvené v § 127 Občianskeho zákonníka, ktorý stanovuje, že vlastník veci sa musí zdržať všetkého, čím by nad mieru primeranú pomerom obťažoval iného, alebo čím by vážne ohrozoval výkon jeho práv.

Z tohto dôvodu vlastník veci nesmie ohroziť susedovu stavbu alebo pozemok úpravami pozemku, alebo úpravami stavby na ňom zriadenej bez toho, že by urobil dostatočné opatrenie na upevnenie stavby alebo pozemku, nesmie nad mieru primeranú pomerom obťažovať susedov hlukom, prachom, popolčekom, dymom, plynmi, parami, pachmi, pevnými a tekutými odpadmi, svetlom, tienením a vibráciami, nesmie nechať chované zvieratá vnikať na susediaci pozemok a nešetrne, prípadne v nevhodnej ročnej dobe odstraňovať zo svojej pôdy korene stromu alebo odstraňovať vetvy stromu presahujúce na jeho pozemok.

Občiansky zákonník teda výslovne zakazuje obťažovať suseda nad mieru primeranú pomerom, o. i. aj tienením, a priznáva vlastníkovi pozemku právo odstraňovať vetvy stromu presahujúce na jeho pozemok zo susedného pozemku, avšak za predpokladu, že tak neurobí v nevhodnej ročnej dobe alebo nešetrne.

Ak teda konáre Vašich stromov obťažujú susedov tienením, resp. inými imisiami nad mieru primeranú pomerom, vlastník susedného pozemku je oprávnený šetrným spôsobom a vo vhodnom ročnom období presahujúce konáre odstrániť. Odstránené konáre, ako aj prípadné plody na nich však zostávajú Vaším vlastníctvom a sused je povinný Vám ich vydať.

Navyše, sused je povinný umožniť Vám na nevyhnutnú dobu a v nevyhnutnej miere vstup na svoj pozemok, pokiaľ to nevyhnutne vyžaduje údržba a obhospodarovanie Vášho pozemku alebo stavby, teda napríklad aj za účelom zberu plodov, ktoré prepadli z Vášho stromu na jeho pozemok.

Problémom však zrejme bude stanovenie „miery primeranej pomerom“. V prípade, že nie je možné dosiahnuť vzájomne akceptovateľnú dohodu so susedom, pri riešení susedských sporov je možné požiadať o pomoc obec, ktorá môže na základe § 5 Občianskeho zákonníka predbežne zakázať určitý zásah alebo uložiť, aby bol obnovený predošlý stav.

Obec teda môže napríklad susedovi predbežne zakázať, aby odstránil konáre Vášho stromu, presahujúce na jeho pozemok. Ak ani takýto postup nepovedie k prijateľnému riešeniu situácie, bude potrebné sa obrátiť na súd.

Informácia obsiahnutá v tomto stanovisku má výlučne iba všeobecnú povahu, nie je poskytovaním právnych služieb a teda nezakladá zodpovednosť advokátskej kancelárie za jej obsah.

Autor pracuje v advokátskej kancelárii CLServices.