O prestavbe lokality sa špekulovalo už dlho. Potenciál na nový komplex dávali najmä budovy v okolí strediska, ktoré susedí s opustenými potravinami a nevyužívanou budovou bývalej Poľnobanky. Nakoniec, rokovania s potenciálnymi záujemcami priznal aj starosta mestskej časti Rudolf Kusý.  

Byty aj kancelárie

„Sedem rokov chodia na úrad potenciálni záujemcovia, ktorí chcú bývalé potraviny predať a bývalú Poľnobanku zasa nadstavať o tri podlažia, aby mali pekný výhľad na mesto. A, samozrejme, nebudovať nové parkovacie miesta. Veď budova stojí...,“ napísal v marcovom čísle časopisu Hlas Nového Mesta R. Kusý.

Ako sa ukazuje, projekt má bližšie k realizácii. Naznačil to vo svojom príspevku aj starosta. „Koncom januára sme zorganizovali stretnutie s miestnymi obyvateľmi, na ktorom investor s architektmi predstavili projekt a odpovedali na otázky. Z potravín urobia parkovací dom (dve podlažia hore a dve dolu), z bývalej Poľnobanky bude polyfunkčná budova s bytmi, kanceláriami, štúdiami a kaviarňou. Naše kultúrne centrum zostane, rozumie sa, zachované,“ napísal R. Kusý.

Prvé povolenie

Spoločnosť Central Zone aktuálne získala územné rozhodnutie na projekt. Z priložených dokumentov vyplýva, že výšková budova sa bude rekonštruovať. Okrem kancelárií pre jednu spoločnosť v nej vznikne 22 ateliérov, 22 bytových jednotiek, päť apartmánov a šesť mezonetových apartmánov.

Stredisko kultúry na Vajnorskej zmení podobu, pribudnú aj byty

Aktuálny pohľad na riešené územie Zdroj: BANM/Cakov+partners

Budova potravín a priľahlého skladu sa bude búrať. Na ich mieste by mala vyrásť garáž so 65 piatimi miestami. Vstup by mal byť vyriešený z Českej ulice. Objekt bude mať dve podzemné a dve nadzemné podlažia. Ďalších osem parkovacích miest má vzniknúť na teréne.

Kým doteraz ponúkal komplex podlahovú plochu 4 889 štvorcových metrov, po novom to bude 6 878 štvorcových metrov. Súčasťou projektu sú aj zelené strechy, ktoré vytvoria asi 750 štvorcových metrov trávnatej plochy.

O novú podobu komplexu sa postará architektonické štúdio Cakov+Partners. Za projektom stojí spoločnosť Central Zone. Doteraz nebola mediálne spájaná so žiadnym developerským projektom.