• Sme mladá rodina bývajúca v 7-poschodovom bytovom dome. Väčšina ľudí v bráne fajčí. To znamená, že v bloku to vyzerá ako v kotolni. Akým spôsobom je možné zamedziť fajčiarom fajčiť v spoločných priestoroch bytového domu? Je to vôbec dovolené z pohľadu zákona? Môže sa na spoločnej schôdzi vlastníkov bytov a nebytových priestorov väčšina obyvateľov dohodnúť, že fajčiť v spoločných priestoroch je povolené?

Zákon č. 377/2004 Z.z. o ochrane nefajčiarov v platnom znení v ustanoveniach § 7 vymenúva miesta, kde platí všeobecný zákaz fajčenia. Ide o dopravné prostriedky pravidelnej osobnej dopravy, čakárne, zastávky, kryté nástupištia, otvorené nástupištia vo vzdialenosti 4 metrov, zdravotnícke zariadenia, školy a školské zariadenia, internáty, detské ihriská, zariadenia sociálnych služieb okrem fajčiarní vyhradených pre zamestnancov, kultúrne a uzavreté športové zariadenia, verejne prístupné priestory úradov, obchody, divadlá, kiná, múzeá, výstaviská, galérie, zariadenia spoločného stravovania okrem priestorov, ktoré majú oddelenú časť pre fajčiarov, cukrárne, zariadenia rýchleho stravovania, ústavy na výkon väzby a výkonu trestu odňatia slobody pre mladistvých.

Stop fajčeniu v bytovom dome

Pokiaľ ide o fajčenie na pracoviskách, platí zákon č. 330/1996 Z.z. o bezpečnosti a ochrane zdravia pri práci a interné predpisy zamestnávateľa. Nad rámec zákona o ochrane nefajčiarov môže zákaz fajčenia na iných verejne prístupných miestach rozšíriť mesto alebo obec prostredníctvom všeobecne záväzného nariadenia.

Fajčenie v spoločných priestoroch paneláku žiaden zákon explicitne nerieši. Vlastníci bytov a nebytových priestorov bytového domu však musia rešpektovať určité pravidlá vzájomného spolužitia a užívania spoločného majetku. Základné práva a povinnosti vlastníkov bytov a nebytových priestorov v bytovom dome upravuje § 11 zákona č. 182/1993 Z.z. o vlastníctve bytov a nebytových priestorov v platnom znení. Vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome je povinný konať tak, aby nerušil a neohrozoval pri výkone vlastníckych, spoluvlastníckych a spoluužívacích práv ostatných vlastníkov.

Na dodržiavanie zákazu fajčenia v spoločných priestoroch bytového domu možno aplikovať aj § 127 Občianskeho zákonníka o právnej úprave susedských vzťahov. Základným princípom dobrého fungovania susedských vzťahov je vzájomné rešpektovanie sa jednotlivých vlastníkov pri výkone ich vlastníckych oprávnení. Každý vlastník sa pri výkone svojho vlastníckeho práva musí zdržať všetkého, čím by nad mieru primeranú pomerom obťažoval iného alebo čím by vážne ohrozoval výkon jeho práv. Cigaretový dym vzhľadom na jeho negatívne účinky na zdravie človeka možno považovať za imisiu, ktorá je spôsobilá vážne rušiť plnohodnotný život ostatných vlastníkov v bytovom dome. Ktorýkoľvek z dotknutých vlastníkov bytu alebo nebytového priestoru v bytovom dome sa môže žalobou obrátiť na súd, aby rušiteľovi uložil povinnosť zdržať sa takýchto neoprávnených zásahov do zákonom chránených práv vlastníkov.

Pokiaľ by na schôdzi vlastníkov bytov a nebytových priestorov v bytovom dome bolo nadpolovičnou väčšinou hlasov všetkých vlastníkov prijaté rozhodnutie povoľujúce fajčenie v spoločných priestoroch bytového domu, prehlasovaný vlastník má možnosť do 15 dní od hlasovania podať na súd žalobu o určenie neplatnosti uznesenia. Rozhodnutie väčšiny vlastníkov, ktoré na úkor menšiny oprávňuje fajčiť v spoločných priestoroch bytového domu možno označiť za odporujúce citovaným ustanoveniam zákona o ochrane nefajčiarov, zákona o vlastníctve bytov, občianskoprávnej úprave susedských vzťahov a napokon aj dobrým mravom.

Autor je spolupracovníkom eTRENDu.