Rande s realitou - menu:

„Celkový koncept má za cieľ vytvoriť veľmi civilné, kontextuálne nenápadné riešenie, ktoré má pôsobiť, ako keby tam vždy bolo,“ opisoval pre TREND Reality po verejnej prezentácii v januári 2014 architekt Ivan Kubík svoj návrh nového mestského dvora, v ktorom „môže vyrásť nová generácia bratov Šťastných a na gitare môžu hrať budúci Meky Žbirkovia“. Skrátka klasický staromestský blok s osvedčenou mierkou a funkciou.

V tom čase vrcholil spor, ktoré objekty bývalého pivovaru sa stanú chránenými pamiatkami. Pivovar bol v rukách developerov už od začiatku roka 2007. Luxemburská Orco Property Group tu chcela stavať byty, obchody aj hotel, no už o rok sa dostala do problémov a pivovar bol odvtedy opäť na predaj.

Pamiatkari sa však ozvali až o päť rokov, keď Stein získal nový majiteľ schopný premenu naozaj realizovať. Napriek snahe chrániť štyri objekty pivovaru bola napokon vyhlásená za pamiatku iba budova Kvasiarne s charakteristickou kupolou, nazývaná Spilka, s ktorej začlenením počítal aj návrh I. Kubíka.

Stein2 zapadol do prostredia

Z pôvodného pivovaru sa dalo za normálnych okolností zachovať aj viac, unikátne technológie však počas dlhoročného chátrania odviezli a samotné budovy postavené v rôznych obdobiach a rôznej kvalite už boli v zlom stave. Rozsah ochrany mal byť známy pred predajom a nákladnú obnovu mala zohľadňovať predajná cena.

Autor architektonického návrhu Steinu2 sa zúčastnil na obhliadke dokončenej časti projektu a mohli sme si tak skonfrontovať predstavy, o ktorých sme sa rozprávali pred viac ako štyrmi rokmi.

Stein2 nasadil latku v Starom Meste

Stein2 - prístup k prvej etape od Legionárskej Zdroj: TREND Reality

Musíme skonštatovať, že dokončené bytové etapy veľmi vhodne nadväzujú na blokovú zástavbu v okolí Krížnej, Radlinského, Legionárskej, Záhradníckej a Karadžičovej ulice. Výška objektov šesť, osem a v štvrtej etape do deväť podlaží rešpektuje okolité bytové domy.

Objem zástavby je oproti pôvodnému pivovaru menší – zastavaných je približne 40 oproti 58 percentám plochy 1,65-hektárového pozemku. Na chodníku na Blumentálskej ulici je prerušovanou čiarou z tmavších dlaždíc naznačené, kde bola pôvodná hranica budov a teda o koľko sú nové objekty ustúpené v prospech širšieho chodníka.

Stein2 nasadil latku v Starom Meste

Stein2 - pohľad z Blumentálskej ulice Zdroj: TREND Reality

Blok druhej etapy viditeľný na Blumentálskej ulici má zaujímavú architektúru s rôznorodými fasádami, ktorá vhodne kombinuje viaceré materiály. Na lokalitu a industriálnu minulosť nadväzuje „tehličkovými“ obkladmi a tiež využitím kamenného obkladu a rímsy z pôvodného objektu na bytovom dome susediacom s kancelárskou časťou.

Podľa vizualizácií celého projektu práve toto bude architektonicky najzaujímavejšia časť. Naopak, časť prvej etapy vo vnútrobloku za jej chrbtom s vystúpenými trojuholníkmi (zrejme kvôli svetlu) v mieste s najmenším odstupom vyzerá trochu monotónne a ťažkopádne. Celkovo sú odstupy medzi objektmi dostatočné, podobné ako v starších mestských blokoch v lokalite.

Stein2 nasadil latku v Starom Meste

Stein2 - pohľad na prvú etapu z druhej fázy Zdroj: TREND Reality

Kancelárska novostavba však pri pohľade z rušných okolitých ulíc dosť kričí, najmä v porovnaní s budovou stanice konskej železnice, ktorá stojí oproti. Pri pohľade z odstupu však vytvára spolu so Spilkou a vežou Evanjelického kostola trojicu rovnocenných dominánt mestského bloku.

Stein2 nasadil latku v Starom Meste

Stein2 - pohľad z križovatky Krížna - Karadžičova Zdroj: TREND Reality

Prvá zo štyroch stoviek bytov

Stein2 celkovo prinesie 408 bytov, takmer tri desiatky komerčných priestorov v parteroch, 591 parkovacích miest v dvojpodlažnej podzemnej garáži a ďalšie vráti v rámci kolmého parkovania na Blumentálsku a Bernolákovu ulicu.

administratívnej novostavbe s výškou tri, päť a osem podlaží je spolu 9 500 štvorcových metrov kancelárií, 900 m2 obchodných priestorov a 190 parkovacích miest. V Spilke vznikne po rekonštrukcii 1 580 m2 kancelárií a 36 parkovacích miest.

Stein2 nasadil latku v Starom Meste

Stein2 - výhľad z prvej etapy na rekonštruovanú Spilku a kancelársku časť Zdroj: TREND Reality

Bytová časť bola pôvodne plánovaná na päť etáp, v marci tohto roka však YIT spustila predaj posledných dvoch naraz ako štvrtú etapu, ktorej výstavba sa začala vlani v novembri. Celý projekt má byť dokončený na budúcu jeseň, termín dokončenia konverzie Spilky AMW zatiaľ neuviedol.

Prvá  etapa, teda blok tvaru Z vnútri areálu, pozostáva z troch prepojených objektov so 133 bytmi. Ich predaj spustil developer v júli 2015 v cene okolo 2 300 až 2 800 eur za štvorcový meter, výstavba sa začala v októbri toho istého roku.

Stein2 nasadil latku v Starom Meste

Stein2 - pohľad do súkromného vnútrobloku Zdroj: TREND Reality

Aktuálne sú v prvej etape voľné posledné štyri byty a apartmány, ceny sa pohybujú okolo 2 800 až necelých 3 000 eur za štvorcový meter. Napríklad trojizbový byt s rozlohou 71,5 m2 a štvormetrovým balkónom na prvom poschodí v stave holobytu stojí vyše 213-tisíc eur.

V cene je aj pivničná kobka, za ktorú si pri spustení predaja bolo potrebné doplatiť. Pre porovnanie, byty v posledných dvoch etapách majú ceny v rozmedzí troch až štyroch tisícok za štvorcový meter. Garážové stojiská vyjdú na vyše 20-tisíc eur.

Stein2 nasadil latku v Starom Meste

Stein2 - prvá etapa - verejný vnútroblok s detským ihriskom Zdroj: TREND Reality

Skolaudovaná je aj druhá etapa, kde však ešte prebieha realizácia interiérových prác a klientskych zmien. Zvonka je už dokončená vrátane úpravy Blumentálskej ulice. Hotová je aj verejne prístupná časť vnútrobloku s lavičkami, zeleňou a detským ihriskom, do ktorej sa vchádza prechodom z Blumentálskej ulice medzi kancelárskou a bytovou časťou a z Legionárskej ulice pri kostole. Prechody pri Spilke a z Bernolákovej ulice ešte nie sú otvorené.

Prvá fáza zároveň ohraničuje súkromný dvor a oddeľuje ho od kancelárií a staršej bytovky pri kostole, na oboch jej koncoch sú vstupné brány. Súkromný dvor zatiaľ nie je dokončený. Na mieste budúceho parku predlžujúceho Kmeťovo námestie je ešte zariadenie staveniska.

Stein2 nasadil latku v Starom Meste

Stein2 - brána do súkromného vnútrobloku Zdroj: TREND Reality

Stein2 ako značka

YIT si na príprave projektu Stein2 dala záležať. Bolo to vidno už na komunikácii s obyvateľmi okolia pri predstavení návrhu a vidno to aj na naše pomery čistom stavenisku a rýchlom tempe prác.

Správne bolo rozhodnutie ponechať názov podľa bývalého pivovaru. Dizajn projektu využíva nápis v retro štýle s náčrtom kupoly Spilky ako značku. Obrandované sú vchodové dvere aj brány. Industriálny štýl dodávajú aj cortenové obklady na chodbách (oceľ s „hrdzavou“ patinou).

Stein2 nasadil latku v Starom Meste

Stein2 - vstup do vchodu v prvej etape Zdroj: TREND Reality

Obhliadku samotného bytového domu sme začali vo vzorovom byte v druhej etape. V samotnej prvej fáze sme si pozreli dvoj-, troj- a štvorizbový byt aj byt s predzáhradkou orientovanou do súkromného vnútrobloku. Všeobecne sú dispozície väčšiny bytov dobre riešené. Len na koncoch a v časti so spomínanými trojuholníkmi vznikajú nepravidelné pôdorysy, takýto byt sme však nemali možnosť navštíviť.

Stein2 nasadil latku v Starom Meste

Stein2 - interiér bytu v prvej etape Zdroj: TREND Reality

Istou nevýhodou prvých dvoch etáp je výrazná prevaha balkónov, zväčša pomerne malých, nad lodžiami. V bytoch druhej etapy orientovaných do ulice dokonca na dvoch najvyšších poschodiach vôbec nie sú balkóny. Architektonicky to vyzerá dobre, pretože vynikne rímsa, ale práve byty na najvyšších podlažiach sú všeobecne považované za najatraktívnejšie a majú aj najvyššiu cenu. V poslednej etape budú okrem balkónov a lodžií aj terasy.

Stein2 nasadil latku v Starom Meste

Stein2 - balkón v byte v prvej etape Zdroj: TREND Reality

Dobrý štandard

Silnou stránkou v porovnaní s väčšinou projektov je veľmi široký výber štandardu a možnosť rozhodnúť sa pre tri rôzne kvalitatívne a cenové úrovne podláh, obkladov, dlažieb či sanity. V štandarde sú hliníkové okná s prípravou na vonkajšie žalúzie, video vrátnik, bohužiaľ bez možnosti komunikácie medzi bytmi, aj príprava na chladenie (jednotky sú umiestňované na balkónoch, kde zaberú dosť veľkú časť).

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa