Mestská časť Staré Mesto povolila výstavbu bytovej časti Steinu 2, ktorá zahŕňa osem bytových domov a podzemné garáže. Spolu tu v piatich fázach vyrastie 408 bytov a 585 parkovacích miest. Doplní ich aj administratívna a obchodná časť.

Začiatok výstavby prvej etapy so 110 bytmi, 23 apartmánmi a siedmimi nebytovými priestormi je naplánovaný na október s ukončením koncom roka 2017. Ako prvý sa bude stavať dom vo vnútrobloku. Ďalšia výstavba bude postupovať pozdĺž Blumentálskej ulice od Legionárskej a skončí sa na Bernolákovej ulici.

Po vyše dvoch rokoch od dražby, v ktorej developer areál získal, sa tak začína realizácia jeho plánov. Zámer rozvíjal najprv pod pracovným názvom New Stein, neskôr len Stein.

Stein má platné povolenie, nový názov a vizualizácie

Stein 2 - vizualizácia Zdroj: YIT Reding

„Tak ako bývalý pivovar strnulo ležal na rozhraní Starého a Nového Mesta, tak projekt jeho oživenia vnáša do územia život. Spája v sebe genius loci historického územia so súdobými architektonickými prvkami – dobu vzniku bude pripomínať kamenný obklad na parteri na Blumentálskej ulici, „tehličkový“ obklad ako znak industriálnej architektúry tej doby, a rad ďalších fragmentov,“ vysvetľuje architekt Ivan Kubík, ktorý je autorom aj neďalekého Centralu.

Na tradíciu lokality má podľa neho nadväzovať aj rešpektovanie okolitej zástavby a rozmiestnenie budov do typického vnútrobloku. Vďaka nemu vznikne priestor na zeleň, voľnočasové aktivity a príležitosť pre budovanie komunity.

„Vnútroblok sa stane novým dvorom v Starom Meste, na ktorom môžu susedia budovať komunitné vzťahy či nechať deti voľne a bezpečne sa hrať priamo pod oknami. Odkazujeme tak na hodnoty a spôsoby bývania, ktoré opäť získavajú na význame,“ dodáva generálny riaditeľ YIT Milan Murcko.

Stein má platné povolenie, nový názov a vizualizácie

Stein 2 - vizualizácia Zdroj: YIT Reding

Podľa jeho slov je o byty veľký záujem, preto ich dal developer do predaja viac, ako pôvodne plánoval. YIT však konkrétne čísla neuvádza. Ceny sa pohybujú okolo 2 300 až 2 800 eur za štvorcový meter.

Zároveň so začiatkom výstavby bytov sa začne stavať aj administratívna a obchodná časť situovaná pozdĺž Legionárskej ulice. Jej súčasťou bude aj rekonštrukcia jediného zachovaného objektu bývalého pivovaru – pamiatkovo chránenej Spilky s unikátnou kupolou.

Komerčná časť má byť dokončená začiatkom roku 2017. Má priniesť energeticky efektívne budovy s najvyšším štandardom kancelárií. Vlastníkom a developerom tejto časti je spoločnosť AMW Development, v ktorej figuruje podnikateľ Miroslav Výboh označovaný za priateľa premiéra Roberta Fica.

Stein má platné povolenie, nový názov a vizualizácie

Stein 2 - etapy bytovej časti Zdroj: YIT Reding