S manželom plánujeme kúpu stavebného pozemku v cene 50 tisíc Eur. K dispozícii máme 20 tisíc Eur a na zvyšok plus na stavbu domu potrebujeme hypoúver. Nemáme však žiadnu nehnuteľnosť, ktorou by sme mohli ručiť. Ako teda postupovať? Tiež ma zaujíma, aké dokumenty budú odo mňa v banke požadovať pri vybavovaní hypoúveru.
Pri individuálnej výstavbe rodinného domu platia 2 základné pravidlá. Klient by mal disponovať dostatkom vlastných zdrojov na financovanie kúpy pozemku (v kombinácií s úverom) a tiež na začatie výstavby rodinného domu. Alebo má klient k dispozícií nehnuteľnosť, ktorú by mohol dočasne založiť v prospech banky a získať tak prostriedky na výstavbu.
Banky totiž umožňujú vo väčšine prípadov prefinancovať kúpu pozemku od 50 do 85 % z hodnoty pozemku a následnú výstavbu od 70 do 100 % z hodnoty rodinného domu.
Povedzme, že nám banka v našom prípade prefinancuje pozemok prostredníctvom úveru vo výške 30 tisíc Eur. Po kúpe pozemku nám nezostanú žiadne ďalšie vlastné zdroje. Banka však uvoľní ďalšie peniaze, tentoraz určené na výstavbu, až keď bude vyhotovená základová doska a múry „vytiahnuté“ aspoň do 1 metra, tj. do momentu, kedy je možné zamerať stavbu geometrickým plánom. Ideálne je však stavbu rozostavať z vlastných zdrojov v čo najväčšej možnej miere. Následne banka uvoľňuje peňažné prostriedky prostredníctvom postupného čerpania vždy na základe aktuálnej hodnoty rozostavaného domu.
Pokiaľ nemáte prostriedky na začatie výstavby, máte možnosť požiadať o spotrebný úver (ak to Vaša bonita umožňuje). Neskôr, po dokončení stavby, Vám hypotekárna banka (v prípade 100%-ného financovania) je schopná prefinancovať aj prostriedky použité pri začatí výstavby a z týchto prostriedkov realizovať vyplatenie spotrebného úveru.
Vyššie uvedené platí, ak si stavbu realizujete individuálne. V prípade, ak stavbu realizuje stavebná firma na základe Zmluvy o dielo, banka čerpá úver po predložení faktúr od firmy po jednotlivých fázach stavby a teoreticky sa tak môžete vyhnúť potreby použiť vlastné prostriedky pri začatí výstavby.
K žiadosti o úver si popri štandardných dokladoch k príjmu a totožnosti banka vyžiada – Kúpnu zmluvu a znalecký posudok pri kúpe pozemku; právoplatné stavebné povolenie, projektovú dokumentáciu, rozpočet stavebných prác a materiálu, prípadne zmluvu o dielo (ak stavbu realizuje stavebná firma) a znalecký posudok k rozostavanej nehnuteľnosti. V niektorých bankách, ak realizujete stavbu svojpomocne, nie je potrebné dokladovať účel faktúrami za materiál a práce, postačí fotodokumentácia alebo znalecký posudok v jednotlivých fázach.
Autor pracuje v spoločnosti VINDICO Mortgage & Insurance parnter, s.r.o.