Projekt dostal názov podľa významného bratislavského architekta Ignáca Feiglera ml., ktorý v meštianskom dome postavenom v novorenesančnom slohu sám býval. Navrhol aj viacero domov na Konventnej a neďalekých uliciach Zochova a Palisády.

Objekt na Konventnej 5 bol vyhlásený za národnú kultúrnu pamiatku v roku 1980. Už vtedy bol vo veľmi zlom stave. VI Group ho získala pred štyrmi rokmi a v spolupráci s pamiatkarmi pripravila projekt obnovy a dostavby. Práce sa začali predminulý rok. Byty v cenách 2 400 až 3 200 eur za štvorcový meter sa vypredali ešte pred dokončením.

Zachovalo sa veľa pôvodného

Dom pôvodne tvoril hlavný uličný trojpodlažný trakt a zadný dvojpodlažný trakt. Súčasťou obnovy bola komplexná rekonštrukcia a nadstavba pôvodných častí a prístavba zadnej dvorovej časti. „Rozsah prác si vyžiadal komplexný zásah až do existujúcich nosných častí stavby, ale rovnako bolo nutné vymeniť všetky vnútorné rozvody, potery, omietky a podobne,“ opisuje architekt Juraj Duška, konateľ VI Group.

V Starom Meste dokončili bývanie v historickom Feiglerovom dome

Feiglerov dom - vnútroblok s nadstavbou a dostavbou Zdroj: TREND Reality

Samotnej prestavbe predchádzal pamiatkový výskum a inventarizácia architektonických prvkov v interiéri aj exteriéri. Posudzované boli napríklad okná, dvere, kľučky, zábradlia, kovové prvky, plastická výzdoba na fasáde či klenby v suteréne, ale aj liatinové kanalizačné poklopy.

V Starom Meste dokončili bývanie v historickom Feiglerovom dome

Feiglerov dom - pôvodné schodisko prechádza do nadstavby Zdroj: TREND Reality

„V priebehu realizácie každý jeden prvok podliehal ešte raz samostatnému schvaľovaniu, v rámci ktorého bol zadefinovaný presný postup pri pamiatkovej obnove,“ hovorí J. Duška. Vo výslednej podobe sa podarilo zachovať a repasovať väčšinu pôvodných interiérových dverí, pôvodnú konštrukciu schodiska vrátane nášľapných vrstiev terazza i zábradlí. Naopak, okná museli byť vyrobené nanovo.

Zreštaurovaný bol vstupný portál s odrazníkovými kameňmi na čelnej fasáde aj masívna vstupná brána. Časť plastickej výzdoby čelnej fasády musela byť reprodukovaná sadrovými odliatkami, niektoré prvky sa však podarilo repasovať.

„Výsledná farebnosť fasády bola pre nás otázkou takmer až do konca. Definovaniu odtieňa predchádzalo „čistenie“ fasády na niekoľkých miestach a pátranie po pôvodnej farebnosti objektu. Na základe týchto rozborov bolo možné určiť výsledný odtieň fasády,“ opisuje postup architekt.

V Starom Meste dokončili bývanie v historickom Feiglerovom dome

Feiglerov dom - detail brány Zdroj: TREND Reality

Spojenie starého s novým

Pre VI Group bol Feiglerov dom prvou rekonštrukciou pamiatkovo chráneného domu a zároveň prvým projektom v Starom Meste. Firma doteraz realizovala bytové novostavby ako Richtár, In Vino Vila a Starý Mlyn vo Vajnoroch, Šípka a Strom vo Vrakuni či Septimo v Petržalke.

Aktuálne má vo výstavbe Muchovo námestie a Panónku v Petržalke, rekonštrukciu bývalej ubytovne na bytový dom Kubik v Novom Meste a tento rok začne stavať aj Starý háj a 29-podlažnú Matadorku tiež v Petržalke.

„Z pohľadu architekta je rekonštrukcia historickej budovy určitá forma motivácie a prestíže, no zároveň so sebou nesie i veľkú morálnu zodpovednosť,“ zamýšľa sa J. Duška. Do historického objektu bolo nutné zakomponovať nové konštrukcie, prvky a technické vybavenie pri snahe zachovať ducha historickej stavby.

V Starom Meste dokončili bývanie v historickom Feiglerovom dome

Feiglerov dom - v hlavnom trakte je výťah na pavlači a obnovené takmer všetky pôvodné dvere Zdroj: TREND Reality

Pri Feiglerovom dome architekti nechceli ísť cestou abstraktného minimalizmu, ktorý je u nás ešte stále vnímaný ako kontroverzný spôsob obnovy pamiatok a ani sami neboli stotožnení s takouto „náznakovou“ formou architektúry. Vhodná nebola podľa nich ani silne historizujúca cesta, ktorá so sebou nesie veľké riziko gýču.

Vo výslednej podobe nové prvky reprodukujú pôvodnú geometriu, avšak v mierne zjednodušenej forme. Výber materiálov aj farebná škála nadväzujú na historický odkaz. Nové a staré časti tak navzájom spolu veľmi dobre komunikujú a vytvárajú jedno kompaktné dielo.

V Starom Meste dokončili bývanie v historickom Feiglerovom dome

Feiglerov dom - interiér bytu v uličnom trakte Zdroj: TREND Reality

Náročný proces

„Z pohľadu developera a zároveň architekta musím konštatovať, že s odstupom času vidím značný rozdiel medzi novostavbou a takouto rozsiahlou rekonštrukciou nielen po stránke stavebnej, ale i administratívnej,“ opisuje skúsenosti J. Duška.

Celý proces je podľa neho oveľa náročnejší na koordináciu požiadaviek dotknutých orgánov, účastníkov konania, projektovej prípravy a samotnej stavby. Investor aj architekt sa v mnohých momentoch dostáva do konfliktov medzi požiadavkami niekoľkých strán súčasne. Po dokončení projektu však konštatuje, že to stálo za to.

V Starom Meste dokončili bývanie v historickom Feiglerovom dome

Feiglerov dom - interiér bytu Zdroj: TREND Reality

Po obhliadke objektu musíme potvrdiť, že výnimočnosť historickej budovy sa po obnove nestratila. Schodiská s kovanými zábradliami, drevené dvere, zaujímavé zákutia a dispozície dané nutnosťou zachovať pôvodné múry, svetlá výška pôvodného traktu na úrovni 3,4 metra, samostatné vstupy do niektorých bytov priamo z dvora či zaujímavé výhľady na Slavín, hrad a strechy Starého Mesta z terás.

V Starom Meste dokončili bývanie v historickom Feiglerovom dome

Feiglerov dom - byt v nadstavbe Zdroj: TREND Reality

Na druhej strane prináša aj isté ústupky. Niektoré byty majú vstupy len z pavlačí, výťah v zadnom trakte je zabudovaný s prístupom z chodby, ale v prednom len z pavlače. Približne polovica klientov mala požiadavky na stavebné a dispozičné úpravy, iba v dvoch prípadoch však išlo o zásadnejšie stavebné úpravy. Asi tretina kupujúcich si ešte zvýšila štandard, čím vznikli luxusné byty.