V širšom centre Bratislavy vznikne nový polyfunkčný súbor Century Residence. Jeden z najvýznamnejších stredoeurópskych hráčov v oblasti nehnuteľností – rakúska firma Immoeast AG naň premení spustnutú pradiareň a výrobu nití medzi Miletičovou, Trnavskou a Jégého ulicou. V projekte Nová cvernovka – Century Residence plánujú podľa zámeru predloženého štátnym orgánom vytvoriť takmer 40-tisíc m2 bytových a apartmánových priestorov, športové, relaxačné a reštauračné priestory i vyše 500 parkovacích miest.

Roky opustená továreň s jeden a pol hektárovým areálom by sa mala začať prestavovať na jar budúceho roka s plánovaným dokončením na jeseň 2011. Projekt pripravila bratislavská kancelária A4 Architecture v spolupráci s londýnskou Lifschutz Davidson Sandilands. Predpokladá sa zachovanie čiastočne zrekonštruovanej historickej budovy Starej pradiarne zo začiatku 20. storočia, ktorá je pamiatkovo chránená. Ostatné továrenské budovy z toho istého obdobia sa majú zbúrať. Budú sa však postupne rozoberať, investor neplánuje použiť výbušniny.

Stará cvernovka sa premení na bytový areál

V Starej pradiarni plánuje Immoeast vybudovať 90 aj mezonetových loftových bytov s vysokými stropmi. Na päť podlaží budúceho Loftburgu sa pritom majú nadstavať ďalšie tri. Budovu však treba vnútorne kompletne prestavať, keďže sa rekonštruovala s cieľom vytvoriť v nej kancelárske priestory.

Okrem prestavanej továrenskej haly tu majú stáť dve výškové budovy – jedna s 26 a druhá dokonca s 34 podlažiami, ako aj dva osempodlažné domy. Súčasťou areálu má byť aj parkovací dom s 320 miestami. Celkovo by v Century Residence malo vzniknúť 172 apartmánových a 230 bežných bytov. Na prízemí výškových budov nájdu miesto kancelárske priestory a služby najmä z oblasti starostlivosti o zdravie, správnej výživy, salón krásy, wellness, posilňovňa a ďalšie športové prevádzky, ako napríklad squashové kurty.

Silnou stránkou areálu by mala byť zeleň a vytvorenie vnútorného dvora, čo umožní vlastný život komunity aj vďaka reštaurácii a kaviarňam. Areál by sa mal prepojiť aj so susednými projektmi Jégého alej a Greenfields.

Stará cvernovka sa premení na bytový areál

Fabriku na pradenie a výrobu nití pri Miletičovej ulici s názvom Danubius postavili od roku 1904 do prvej svetovej vojny. Neskôr sa rozšírila o nový podstatne väčší areál na Páričkovej ulici. Po druhej svetovej vojne továrne fungovali pod názvom Závody MDŽ, v 90. rokoch ich pod hlavičkou Bratislavskej cvernovej továrne 13413 target=blank>odkúpil belgický podnikateľ Albert Jan Oostergetel.

V roku 2004 výroba definitívne skrachovala, keď predtým lukratívne budovy v centre Bratislavy previedli na nezadlžené firmy. A. Oostergetel sa spolu so spoločnosťami Spiller&Farmer a PR Richter pokúsil zrekonštruovať Starú pradiareň na servisno-obchodné centrum americkej firmy IBM, tá sa však nakoniec usadila v jednej z veží Polusu a rekonštrukciu nedokončili.

Stará cvernovka sa premení na bytový areál

Stará časť cvernovky sa napokon dostala do rúk spoločností bývalého ministra vnútra Ľudovíta Hudeka, ktorý časť 101430 target=blank>predal českému Finepu a časť Immoeastu. Nový závod získala česká spoločnosť Sekyra a chystá sa ho zrekonštruovať na 102139 target=blank>areál so zhruba tisíc bytmi.

Rakúska firma Immoeast je jedným z najvýznamnejších private equity investorov do nehnuteľností v Strednej Európe. Patrí jej zhruba 300 objektov od Česka po Rusko, aktívna je zvlášť v Maďarsku, Rumunsku a Poľsku. Na Slovensku vlastní napríklad bratislavské nákupné centrum Polus vrátane dvoch kancelárskych veží, biznis centrá alebo popradské nákupné centrum Big Box. Má v pláne odkúpiť aj niekoľko projektov vo výstavbe, napríklad obchodné strediská 103027 target=blank>City Center.

Foto Immoeast a Peter Kremský