Na jar tohto roku sme začali s výstavbou nášho rodinného domu v blízkom okolí hlavného mesta. Hrubá stavba z Ytongu bola dokončená v začiatkom júla tohto roku, v lete nastúpili remeslá. Medzičasom sme si robili výber na dodávateľa vnútorných omietok. Keď mal vybratý dodávateľ nastúpiť koncom augusta, tak intenzívne pršalo a realizáciu prác odložil na neurčito. Lenže vlhké počasie pretrváva aj v septembri. Aká je nasiakavosť Ytongu a ako rýchlo schne? Bolo zdržanie prác opodstatnené? Kedy by malo začať s realizáciou vnútorných omietok? 

Vnútorné omietky sa zvyčajne vykonávajú po všetkých základných remeselných činnostiach. Predpokladáme teda, že už máte vyhotovené rozvody elektrickej energie, vody, kanalizácie, plynu a kúrenia. 

Zdržanie omietok kvôli počasiu je absolútne neopodstatnené, ak je budova uzavretá, teda ak sú na nehnuteľnosti už osadené okná a dvere. Nasiakavosť  vami uvádzaných tvárnic nie je ani zďaleka taká veľká ako v prípade pálenej tehly. V praxi to znamená, že nie je dôvod na odloženie realizácie omietok. 

Naopak, ak sa  omietky odložili ako uvádzate kvôli počasiu, môžete rátať s tým, že sa celá stavba zdrží o ďalší polrok. Dôvodom je skutočnosť, že v období  zníženej teploty a zvýšenej vlhkosti,  omietky vysychajú ťažko. V zimnom období by dokonca mohli bez kúrenia na stavbe aj zamrznúť. 

Omietky na tvárnice je nutné nanášať za predpokladu, že predtým bol na tvárnice nanesený penetračný náter, ktorý reguluje nasiakavosť vnútornej strany múrov, a tým zrovnomerňuje vysychanie omietok a bráni ich popraskaniu. Samozrejme prechody medzi tehlou a tvárnicami, betónom a tvárnicami a podobne, treba pred omietaním vyriešiť sklotextlinou mriežkou.

V optimálnom prípade, a to aj za daždivého ale teplého počasia,  schnú omietky približne 10 až 14 dní. Ak jestvujú pochybnosti o preschnutí omietok, napr. pred realizáciou obkladov, vlhkosť si môžete zmerať vlhkomermi, ktoré sa dajú požičať. 

S realizáciou vnútorných omietok odporúčame vo vašom prípade začať čo najskôr. O možných rizikách sa môžete poradiť aj so stavebným dozorom. 

Autor pracuje ako stavebný inžinier v odbore pozemné stavby spoločnosti Armatrade GRP, s.r.o.