• Chcem si kúpiť byt cez realitnú kanceláriu. Ako mám zistiť, či je realitný sprostredkovateľ spoľahlivý a nechce ma oklamať?

Pri výbere realitného sprostredkovateľa je dobré osobne navštíviť sprostredkovateľa v jeho kancelárii. Klienti tak zistia, kde sprostredkovateľ svoju činnosť prevádzkuje a či nie je sídlo len fiktívne. Neodporúčame spolupracovať so sprostredkovateľmi, ktorí nemajú vlastné kancelárie. Mohlo by sa stať, že od klientov prevezmú peňažné zálohy a tí ich už viac nenájdu.

Vhodné je dať si predložiť výpis z obchodného registra alebo živnostenského oprávnenia na výkon sprostredkovania predaja, kúpy a prenájmu nehnuteľností. Tieto informácie sa dajú získať aj cez internet na stránkach www.orsr.sk (obchodný register) alebo www.zrsr.sk (živnostenský register).

Spoľahlivý realitný sprostredkovateľ

Daniela Rážová

Dobré je opýtať sa sprostredkovateľa, ako prevod nehnuteľnosti prebieha a ké doklady sa predkladajú na kataster. Podľa odpovedí získa klient predstavu, či je realitný sprostredkovateľ kompetentný na výkon realitnej činnosti.

Ak máte pocit, že realitný sprostredkovateľ na vaše otázky nevie odpovedať alebo vám neponúkne svojho právneho zástupcu, ktorý vám postup vysvetlí, riskujete, že prevod neprebehne bezpečne, pretože realitný sprostredkovateľ nemá dostatočné skúsenosti.

Profesionálny realitný sprostredkovateľ by v rámci svojich služieb mal zabezpečiť vypracovanie kúpnych zmlúv (alebo iných zmlúv – darovacie zmluvy, zmluvy o budúcich zmluvách, nájomné zmluvy), ďalej návrh na vklad, mal by klienta informovať, aké doklady a dokumenty bude potrebovať (vyhlásenia správcov, pôvodné zmluvy o nadobudnutí nehnuteľnosti, listy vlastníctva, snímky z katastrálnych máp a podobne), má byť schopný zabezpečiť znalecké posudky a mal by ovládať postupy predaja prostredníctvom hypotekárneho úveru.

Realitný sprostredkovateľ by mal klienta odbremeniť od behania na kataster a väčšinu dokumentov by mal obstarať osobne. Niektorí sprostredkovatelia v rámci svojich provízií platia za klientov aj notárske poplatky a základný správny poplatok na katastri.

Autorka je predsedníčka Asociácie realitných maklérov a riaditeľka realitnej agentúry Bond, s.r.o., Bratislava.