Pred dvomi rokmi som dostaval rodinný dom svojpomocne, ktorý som iba financoval z vlastných prostriedkov a prostriedkov požičaných od rodiny. Nečerpal som žiadny úver. V súčasnosti potrebujem hotovosť na dozariaďovanie a dokončenie domu. Nechcem čerpať spotrebný úver. Dopočul som sa o možnosti spätne požiadať o prefinancovanie nehnuteľnosti. Za akých podmienok?

Vo vašom prípade by som vám odporučil vziať si hypotekárny úver. Pri tomto type úveru je, ale potrebné  založiť nehnuteľnosť, teda rodinný dom, ktorý ste dostavali.

Účelom takéhoto úveru môže byť aj spätné prefinancovanie použitých vlastných finančných prostriedkov, ktoré ste vynaložili na výstavbu rodinného domu. V tomto prípade vie banka spätne prefinancovať maximálne 12 mesiacov staré doklady, ktoré sú od nadobudnutia nejakých stavebných materiálov na výstavbu domu.

Môžu to byť aj doklady od všetkých na pevno namontovaných častí v dome, napríklad – vstavané montované skrine, kuchynská linka, klimatizácia a podobne... 

Ďalšou alternatívou by pre vás mohol byť účelový úver. Čerpali by ste ho na základe čestného prehlásenia o použití finančných prostriedkov z úveru.    

Autor pracuje v spoločnosti BROKER SERVICE GROUP, s.r.o.

Spätné prefinancovanie nehnuteľnosti