Spanie blízko k nebu

Zvykli sme si, že väčšina našich domov a bytov má svetlú výšku okolo meter sedemdesiat. Sem tam však dostanem zadanie zariadiť priestor, kde si môžem za pomocníka zobrať aj výšku. A to dá sa pekne využiť. Ak sa priestor dobre rozčlení, plocha miestnosti sa vám značne zväčší, niekedy až znásobí.

Oddychová izba
Študentská izba pre mladú slečnu bola rozmerná plochou, ale zadanie v sebe neskrývalo iba štandardnú požiadavku na spanie, ukladanie vecí a učenie. Mal vzniknúť tiež priestor, kde sa bude dať oddýchnuť s dobrou knihou v ruke, alebo v rozhovore s priateľkou či mamou.

Keďže táto konkrétna izba mala v najvyššom bode viac ako štyri metre, mohli sme si dovoliť spanie vyniesť bližšie k nebu. Vznikol tak zaujímavý prvok zníženého stropu v spodnej časti izby, ktorý tvorí podesta galérie – postele a uvoľnil sa priestor na skrine, pracovisko a oddychovú zónu.

Na poschodie izby sa dostanete po rebríku, ktorý síce nikdy nenahradí pohodlnosť schodov, podarilo sa ho však vyrobiť tak, aby vystupovanie a zostupovanie po schodoch bolo bezpečné. Nábytok je vyrobený z kvalitného masívu a je variabilný.
Ak sa slečna rozhodne raz presťahovať z rodičovského bývania, bude sa dať pekne prispôsobiť novým priestorom jej prvého mladého bývania.

Farebnosť
Obyvateľka miestnosti je striedma, preto i farebnosť v tejto izbe bola bod taktovkou skôr klasiky. Smotanová, modrá a hnedá vytvorili základ, ktorý je nadčasový a oku lahodný. Na okná prišli rímske rolety z farebnej palety modrej a smotanovej a celý dojem z interiéru izby tak podčiarkujú. Aby sme priestor trochu zoženštili, vniesli sme doň trochu rozmaru vo forme kvetovaných tapiet.

Autorka pracuje v spoločnosti Jasna Design.