O nedokončenom sídlisku v Michalovciach prinášajú médiá správy už niekoľko rokov. Majú len dve obsahové roviny. Buď informujú o nových plánoch majiteľa skeletu, alebo prinášajú správu o nešťastí, ktoré sa v paneláku stalo. Tak tomu bolo aj tento rok v marci, keď z ôsmeho poschodia spadlo osemročné dievčatko. Pád prežilo, opäť však vyvolalo debatu o zabezpečení budov.

Lešenie je pripravené

Keď sme projekt navštívili začiatkom septembra, v okolí nedostavaných panelákov už hliadkovala bezpečnostná služba. „Už to začínajú dokončovať,“ hovorí strážnik a ukazuje na lešenie pri jednom z vchodov. „Najprv začnú tam a postupne by mali prestavať celý blok,“ predpovedá.

Miestni majú pri otázke o „michalovskom Černobyle“ len zvesené plecia. O jeho dokončení ich presviedčajú už desaťročia. Veď stavbu začali realizovať ešte v roku 1988. Práve Sídlisko SNP si bývalý režim vybral ako výkladnú skriňu rozvoja mesta i regiónu. Sídlisko bolo naprojektované tak, aby v ňom bývalo asi 40-tisíc ľudí.

Socialistické sídlisko duchov na východe sa opäť pokúšajú dostavať

Nedostavaný panelák na Sídlisku SNP v Michalovciach. Zdroj: TREND Reality

Okrem panelákov tu preto malo vyrásť kultúrne stredisko, škola, škôlka či futbalové ihrisko. Plány na vybudovenie „michalovskej Petržalky“ však narušil rok 1989. Megalomanskému projektu vyschli zdroje a stavba sa zastavila. Nedokončené zostali bloky A6 a A7, v ktorých bolo naprojektovaných asi 350 bytov.

Časť dokončili

V ďalších rokoch sa množia diskusie o tom, koľko miliónov by bolo potrebných na dokončenie panelákov. „Ešte v roku 1999 Okresné stavebné a bytové družstvo (OSBD) robilo predbežný rozpočet, podľa ktorého by dokončenie sekcie A6, v ktorej je takmer 180 bytov, vyšlo na 160 miliónov korún. Náklady na zbúranie by boli 70 miliónov, to ale nepočítame peniaze, ktoré by sme zaplatili za odpratanie sutín,“ uviedol v roku 2003 pre denník Korzár predseda OSBD v Michalovciach Milan Dorič.

Socialistické sídlisko duchov na východe sa opäť pokúšajú dostavať

Nedostavaný panelák na Sídlisku SNP v Michalovciach. Zdroj: TREND Reality

Už vtedy odhadol ich dokončenie na 50 percent. A optimistický scenár sa aspoň sčasti aj potvrdil. Majiteľovi sa podarilo komplex v roku 2008 aspoň z polovice dokončiť. Veľké terno však so svojou ponukou na trhu nespravil. Keď sme stavbu na konci roku 2013 navštívili, väčšina dokončených bytov bola prázdna a márne hľadala svojich majiteľov. Cena za trojizbový byt sa pritom pohybovala na úrovni 35-tisíc eur.

Problémom bolo najmä susedstvo s nedokončeným blokom A7, ale aj celková situácia na trhu. V ďalších rokoch sa však byty postupne predávajú, až nový majiteľ budov ohlasuje ich dokončenie. Koncom roku 2015 predstavuje spoločnosť Madip Investment projekt s názvom Gold Park. S predpokladaným rozpočtom na úrovni 8,4 milióna eur chce premeniť ošarpané skelety na moderný rezidenčný komplex.

Zmena mena

V prvej etape spustili predaj 41 bytov v dvoch vchodoch. Ceny sa vtedy pohybovali od 800 eur za štvorcový meter. V ponuke je 21 trojizbových bytov, po osem jednoizbových a dvojizbových a štyri päťizbové penthousy cez dve podlažia. V druhej a tretej etape malo byť následne dokončených ďalších 143 bytov a nebytových priestorov.

Z proklamovaných plánov však nebolo nič. Keď koncom minulého roka kontaktovala redakcia TREND Reality investora, hovoril o zmenách v projekte. A tie skutočne prišli. Investor vypol pôvodnú stránku komplexu a na stavbe oznamoval nový názov aj realizáciu.

Po novom nesie komplex meno City Park Stráňany. Podľa oznamovacej tabule mala začať prestavba prvej fázy v júni tohto roka. Aj keď je pri prvom vchode lešenie, výrazný pohyb na stavbe sme nezaznamenali. Ukončenie prác je pritom avizované na november. S investorom sa nám nepodarilo spojiť. Projekt nemá oficiálnu stránku, nefungujú ani bývalé kontakty na investora.

Socialistické sídlisko duchov na východe sa opäť pokúšajú dostavať

Nedostavaný panelák na Sídlisku SNP v Michalovciach. Zdroj: TREND Reality

Miestni veria, že projekt dokončia. Nádej im dáva aj to, že dlho prázdne byty v sekcii A6, ktorú dokončili ešte v roku 2008, sú už vypredané. Zmenila sa aj situácia na trhu. Ceny nehnuteľností sú vyššie a to vytvára priestor aj pre investora. Aj keď sa meno firmy, ktorá za projektom stojí zmenilo (po novom je to Inovum), zostávajú za ním tí istí ľudia ako za prezentovaným návrhom Gold Park.