Na Slovensku sa v druhom štvrťroku tohto roka medziročne opäť dvojciferným tempom zvyšoval počet dokončených bytov. Naopak, pripravovaná výstavba, vyjadrená vydanými stavebnými povoleniami na byty, viac ako o štvrtinu klesla. Informoval o tom Štatistický úrad. Slovensko podľa skorších údajov zaostáva za európskym priemerom v počte bytov na obyvateľa.

Na Slovensku, ktoré má 5,4 milióna obyvateľov, úrady v druhom štvrťroku skolaudovali 5 211 bytov. Medziročne to predstavuje nárast o 11,2 percenta a oproti obdobiu pred epidémiou choroby covid-19 zvýšenie takmer o polovicu. Tradične väčšinu tvorili byty v rodinných domoch. Počet dokončených bytov v krajine vzrástol v medziročnom porovnaní druhým štvrťrokom v rade.

Podľa skoršej analýzy ministerstva financií (MF) krajina v počte bytov na tisíc obyvateľov výrazne zaostáva za priemerom Európskej únie. Na jeho dosiahnutie by bolo potrebné, aby na Slovensku pribudlo 400-tisíc bytov.

Na Slovensku pokračoval značný pokles pripravovanej bytovej výstavby. Úrady vydali v druhom štvrťroku stavebné povolenie na 4 668 nových bytov, čo medziročne predstavuje prepad o 27,4 percenta a oproti predcovidnému obdobiu pokles o desatinu.V Bratislavskom kraji, kde sú ceny bytov najvyššie z celej krajiny a ktorý v bytovej výstavbe dlhodobo vedie, sa začalo stavať najmenej bytov za posledných 20 rokov rokov.

Zahájená výstavba bytov na Slovensku klesá už viac ako rok, a to v čase ochladenia realitného trhu, ku ktorému podľa analytikov prispelo zvyšovanie úrokových sadzieb hypotekárnych úverov.

Na budúci rok vstúpi na Slovensku do platnosti nová stavebná legislatíva, od ktorej si úrady sľubujú zrýchlenie procesu povoľovania stavieb.

Ďalšie dôležité správy

Na snímke pohľad na výškovú zástavbu na území bratislavského downtownu,.
Neprehliadnite

Priemerný Slovák zarába na trojizbový byt štrnásť rokov. Belgičanovi stačia štyri