Podľa štatistík je na Slovensku ešte veľký priestor na výstavbu nových bytov. Investori však zvažujú alternatívy, jednou z nich môže byť seniorské alebo študentské domy, po ktorých je vo svete veľký dopyt, odznelo na konferencii Stavebného-fóra.sk.

„Bytov je stále menej ako domácností, po prepočte na tisíc obyvateľov sme stále napríklad aj za Českou republikou,“ hovorí Elena Szolgayová z Ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja. Podľa nej je 97 % bytových jednotiek v súkromnom vlastníctve.

Štát aj preto hľadá možnosti ako rozšíriť nájomné bývanie. Budúci rok budú môcť o úver na výstavbu sociálnych bytov požiadať aj súkromné firmy, od čoho si štát sľubuje zvýšený záujem. Výhodou je jednopercentná garantovaná úroková sadzba na tridsať rokov a ďalšie.

Na druhej strane to prináša aj obmedzenia v podobe priemernej výmery bytov či najmä regulovaného nájomného. To zasa investorov odrádza. „Sú tu isté obmedzenia, fond potrebuje väčšiu voľnosť pri investovaní,“ uvažuje Vladimír Bolek z IAD Investments.

Na Slovensku bude ešte dlho málo bytov

Internáty v Mlynskej doline Zdroj: SITA/Marián Peiger

Rovnaký názor má aj Daniel Kúth z Jones Lang LaSalle, podľa ktorého to síce súkromný sektor víta, ale určité body limitujú rozvoj tohto sektora. Na Slovensku je navyše nízky záujem o nájomné bývanie.

V prenájme sú zvyknutí bývať najmä študenti, preto sa na tento segment sústredia aj investori. „Priemerné ceny študentských internátov v Bratislave dosahujú 72 eur na lôžko,“ hovorí Pavel Bartošík z The Advisors.

Podľa štúdie tejto poradenskej spoločnosti je najdrahší domov súkromnej univerzity Uninova na okraji bratislavskej Rače, kde lôžko stojí až 155 eur. Ak by sa vedeli investori pri prenajímaní dostať na takúto úroveň, mohlo by to byť pre nich zaujímavé.