Projektom podpory nájomného bývania chce štát pomôcť vybraným skupinám obyvateľov, cena by mala byť nižšia oproti komerčnému nájmu. Podrobnosti ešte stanoví vláda. Slováci doteraz najmä kupovali byty a domy, ktorých ceny stúpajú na nové maximá. V poslednom období tiež rastú úrokové sadzby z hypotekárnych úverov.
Nižšie oproti komerčnému nájmu
Slovensko skôr schválilo osobitný zákon na podporu nájomného bývania, na základe ktorého sa na tieto stavby bude uplatňovať päťpercentná sadzba dane z pridanej hodnoty namiesto obvyklej sadzby 20 percent. Investori získajú garanciu ohľadom pravidiel nájomného bývania na obdobie 25 rokov.
„Už vieme povedať, že ceny vychádzajú v závislosti od regiónu o 30 až 40 percent nižšie oproti komerčnému nájmu. Máme dostatok partnerov, ktorí prejavili záujem o účasť v tomto systéme, máme aj finančné krytie na výstavbu nájomných bytov, " povedal Holý.
Štyri firmy, medzi nimi napríklad Vienna Insurance Group (VIG) so skúsenosťami s prevádzkou nájomného bývania v Rakúsku, predbežne sľúbili vyčleniť do slovenského projektu celkovo šesť miliárd eur. Pre prípad dohody bude zmluvy s investormi schvaľovať vláda.
„Toto nájomné bývanie robíme pre ľudí, ktorí majú čoraz väčší problém s nákladmi na bývanie a so zdražovaním hypoték," povedal minister sociálnych vecí Milan Krajniak.
Dodal, že štát bude zisťovať záujem o nájomné byty napríklad medzi zamestnancami v sociálnej sfére a učiteľmi. Podmienky týkajúce sa nároku na nájomný byt určí vláda.
Ceny bytov na Slovensku dlhodobo stúpajú
Na Slovensku sa ročne postaví okolo 20-tisíc bytov, tento údaj zahŕňa aj byty v rodinných domoch.
Obyvatelia nehnuteľnosti zvyčajne kupujú do osobného vlastníctva, trh s regulovaným nájomným nie je v krajine rozvinutý.
Ceny bytov na Slovensku dlhodobo stúpajú, čo spolu s rastom úrokových sadzieb hypotekárnych úverov komplikuje časti záujemcov plány na obstaranie bytu.