Projektom podpory nájomného bývania chce štát pomôcť vybraným skupinám obyvateľov, cena by mala byť nižšia oproti komerčnému nájmu. Podrobnosti ešte stanoví vláda. Slováci doteraz najmä kupovali byty a domy, ktorých ceny stúpajú na nové maximá. V poslednom období tiež rastú úrokové sadzby z hypotekárnych úverov.

Nižšie oproti komerčnému nájmu

Slovensko skôr schválilo osobitný zákon na podporu nájomného bývania, na základe ktorého sa na tieto stavby bude uplatňovať päťpercentná sadzba dane z pridanej hodnoty namiesto obvyklej sadzby 20 percent. Investori získajú garanciu ohľadom pravidiel nájomného bývania na obdobie 25 rokov.

„Už vieme povedať, že ceny vychádzajú v závislosti od regiónu o 30 až 40 percent nižšie oproti komerčnému nájmu. Máme dostatok partnerov, ktorí prejavili záujem o účasť v tomto systéme, máme aj finančné krytie na výstavbu nájomných bytov, " povedal Holý.

Štyri firmy, medzi nimi napríklad Vienna Insurance Group (VIG) so skúsenosťami s prevádzkou nájomného bývania v Rakúsku, predbežne sľúbili vyčleniť do slovenského projektu celkovo šesť miliárd eur. Pre prípad dohody bude zmluvy s investormi schvaľovať vláda.

„Toto nájomné bývanie robíme pre ľudí, ktorí majú čoraz väčší problém s nákladmi na bývanie a so zdražovaním hypoték," povedal minister sociálnych vecí Milan Krajniak.

Dodal, že štát bude zisťovať záujem o nájomné byty napríklad medzi zamestnancami v sociálnej sfére a učiteľmi. Podmienky týkajúce sa nároku na nájomný byt určí vláda.

Ceny bytov na Slovensku dlhodobo stúpajú

Na Slovensku sa ročne postaví okolo 20-tisíc bytov, tento údaj zahŕňa aj byty v rodinných domoch.

Obyvatelia nehnuteľnosti zvyčajne kupujú do osobného vlastníctva, trh s regulovaným nájomným nie je v krajine rozvinutý.

Ceny bytov na Slovensku dlhodobo stúpajú, čo spolu s rastom úrokových sadzieb hypotekárnych úverov komplikuje časti záujemcov plány na obstaranie bytu.

Ďalšie dôležité správy

Na snímke z dronu pohľad na výstavbu a budovy na nábreží Dunaja - zľava v popredí komplex Eurovea, v pozadí tri budovy projektu Sky Park, Panorama Towers, Tower 115, Eurovea Tower (vo výstavbe) a celkom vpravo budova projektu Klingerka v Bratislave, 17. apríla 2022. FOTO TASR - Michal Svítok
Neprehliadnite

V Bratislave pád cien nehnuteľností nehrozí, nové projekty pomaly pribúdajú a mesto sa mení