V čase najväčšieho realitného boomu sa na Slovensku plánovalo množstvo megaprojektov, ktoré boli výnimočné najmä objemom plôch, tisíckami bytov a desiatkami tisíc štvorcových metrov komerčnej plochy. Slovany na Račianskej ulici boli so svojimi 130-metrovými dvojičkami prepojenými v najvyššej časti jedným zo symbolov doby.

Projekt z dielne vtedajšej investorskej spoločnosti Futuris Properties sa však napriek postupnému získavaniu potrebných povolení, naposledy vrátane stavebných, stavať nezačal. Na jeseň 2009 smeroval napokon do dražby, záložné právo si uplatnila Privatbanka, patriaca do finančnej skupiny Penta.

Do dražby zorganizovanej Dražobnou spoločnosťou šiel pozemok s výmerou približne 2,5 hektára. Cena sa podľa informácií TRENDreality.sk vyšplhala na viac než 13 miliónov eur. Vlastníkmi pozemkov sú dnes dve spoločnosti – Guaranty Invest, a.s., kde ako predseda predstavenstva figuruje Zoltán Varga, známy blízkosťou k Pente. Druhou firmou je Bavint, s.r.o.

Slovany nezapadli prachom

Pôvodný projekt Slovany nakreslili ešte počas realitného boomu. Zdroj: Futuris Properties

V súčasnosti sa hľadajú noví architekti projektu, finančne i technicky náročné riešenie premostenia ostane teda pravdepodobne len na papieri. Už predošlý vlastník hovoril o zefektívnení projektu a jeho zameraní na nižší než pôvodne plánovaný luxusný segment. Podľa informácií TRENDreality.sk sa ale tak skoro s výstavbou nepočíta.

Slovany sa už raz prekresľovali, keď z dvoch bielych veží prišla zmena na čierne s premostením na najvyšších poschodiach. Predpokladaná cena viac než štyroch stoviek bytov pôvodne dosahovala zhruba 1 700 až 3-tisíc eur za štvorec. Okrem 41-podlažných vežiakov mali vyrásť aj dve menšie bytovky a obchodné priestory.

Vizualizácie – Futuris Properties