Za obdobie od júla do konca septembra bolo v Bratislave, kde je najvyššia životná úroveň a najväčší trh s realitami, predaných 1 017 bytov v dokončených alebo pripravovaných novostavbách. To bol najlepší výsledok za tretí kvartál od ekonomickej krízy. Developeri ponúkali 4 400 nových bytov, výrazne viac ako v predchádzajúcom období, z toho však len desatina bola už dokončená a pripravená na nasťahovanie.

„Obava z rastúcej ceny bytov, silnej konkurencie na strane dopytu a možného zvyšovania úrokových sadzieb vzbudzujú u ľudí obavy z premeškaných príležitostí. To vedie spotrebiteľov k unáhlenej kúpe bytov, pretože majú pocit, že dobré časy sa onedlho skončia,“ uviedol v komentári hlavný analytik spoločnosti Matúš Jančura. Dodal, že pri rozhodovaní ľudí o kúpe bytov hrá svoju rolu aj sprísňovanie podmienok pri poskytovaní hypotekárnych úverov.

Priemerná cena metra štvorcového bytu v predaných bratislavských novostavbách sa v sledovanom období medziročne nezmenila a dosiahla zhruba 2 266 eur. V prípade ponúkaných nových bytov stúpla o 9,4 percenta na 2 433 eur za meter štvorcový.

Po poklese úrokových sadzieb zaznamenali banky na Slovensku stúpajúci záujem ľudí o úvery na bývanie. V tohtoročnom druhom štvrťroku byty a domy zdraželi na takmer šesťročné maximum. V porovnaní so svojim vrcholom z roku 2008 boli ceny bývania v krajine o viac ako šestinu lacnejšie.