V Mlynskej doline v západnej časti Bratislavy vznikne ďalší polyfunkčný súbor obytných domov v blízkosti vežiaka Slovenskej televízie. Zapĺňajú sa tak donedávna spustnuté pozemky okolo jej budov. Areál s názvom Slnečnice sa má skladať zo siedmich bytových domov a ďalších priestorov.

Bude ležať na ulici Staré grunty priamo v nevyužívanej zadnej časti STV smerom k átriovým domčekom internátu. Pozemky, ktoré v súčasnosti slúžia ako nelegálna skládka, prípadne nocľaháreň bezdomovcov, získala od televízie spoločnosť SG Residential II s.r.o., člen českej investorskej a developerskej skupiny Sekyra Group.

Slnečnice vyrastú medzi televíziou a internátom

Okrem televízie bude obytný súbor hraničiť aj so študentským internátnym mestečkom, zoologickou záhradou a obytnou štvrťou Cubicon, o ktorej eTREND 92416 target=blank>písal pred nedávnom. Za jej výstavbou sa takisto prostredníctvom SG Residential II skrýva skupina Sekyra. So stavbou, ktorá si vyžiada predpokladané náklady jednu miliardu korún, by chcel investor začať v marci budúceho roka, dokončiť ju plánuje o rok neskôr.

Celý stavebný pozemok zaberá plochu 35-tisíc m2, z čoho približne polovicu majú zaberať stavby. Zvyšok pripadne na zeleň či športoviská. V sedem- až osempodlažných domoch vznikne viac ako dvesto bytov s celkovou úžitkovou plochou takmer 22 tisíc m2. Budúci obyvatelia si budú môcť vybrať z bytov rôznych veľkostí, ich priestorové riešenie sa bude meniť vzhľadom na termín výstavby a želania klientov.

Cena za štvorcový meter zatiaľ nie je záväzne určená. Výkonný riaditeľ Sekyra Group Peter Klima však v súvislosti so štvrťou Cubicon v rovnakej lokalite hovorí o sume približne 53-tisíc Sk za m2. Domom má slúžiť takmer 300 parkovacích miest v podzemí. Súčasťou areálu budú aj kancelárie, či priestory pre obchody a služby. Na výmere takmer 3-tisíc m2 vzniknú ambulancie, fitnescentrum, či reštaurácia. Investor preto plánuje vytvoriť ďalších 125 parkovacích miest na povrchu.

Bytový súbor Slnečnice vznikne na nevyužívanom a zanedbanom území, ktoré zvýši hodnotu celého okolia. Vďaka jednoduchému prístupu k diaľnici a polohe neďaleko mosta bude nové bývanie ľahko dopravne dostupné. Blízkosť vysokoškolských internátov na jednej strane garantuje určitú mieru vybavenosti, môže sa však odraziť na väčších hlukových vplyvoch.

Skupina Sekyra Group je aktívna na ruskom, ukrajinskom, chorvátskom a srbskom trhu. Medzi jej významnejšie uskutočnené projekty patrí výstavba administratívneho komplexu T-Mobile, či sídla spoločnosti Nestlé v Prahe. V súčasnosti stavia napríklad rezidenciu Rozhledna v Prahe a ďalšie projekty po celej strednej a východnej Európe. Na Slovensku okrem Cubiconu a Slnečníc chystá aj výstavbu polyfunkčného objektu v centre mesta a prestavbu bývalej Cvernovky v Ružinove.

Vizualizácia – Sekyra Group

Autor je spolupracovník eTRENDu.