Zvyšovanie cien materiálov a prác v končiacom sa roku 2021 zasiahlo do tempa výstavby bytov a výšky investičných nákladov. V niektorých prípadoch aj do tempa predaja nového bývania.

Realitná kancelária Herrys, ktorá pôsobí v hlavnom meste, koncom novembra informovala, že v rozostavaných projektoch bolo vtedy nepredaných asi 1 800 bytov. V predaji z nich bolo približne asi 60 percent bytových jednotiek. Najviac nepredaných bytov bolo v okrese Bratislava I a najmenej na západe mesta, v okrese Bratislava IV.

V tých týždňoch bolo podľa spolumajiteľa realitnej kancelárie Filipa Žoldáka badať aj reakciu developerov na vývoj cien. Na prudký rast cien bytov a stavebných materiálov reagovali sťahovaním voľných bytov z ponuky. Predpredaj pre potreby banky mali zväčša vyriešený a pred začatím samotnej výstavby mali bežne zazmluvnenú polovicu bytov. Teraz sa niektorí rozhodli s dopredajom zostávajúcich bytov počkať.

Dodávateľom treba platiť

„Stávalo sa to individuálne ako reakcia na vývoj dopytu a ceny. Aktuálne je však dopyt taký vysoký, že developeri sa obávajú rýchleho výpredaja bytov a že nebudú schopní zareagovať na rast nákladov, preto ponuku dávkujú. Táto situácia pretrváva vo väčšom meradle približne rok,“ spresnil pre TREND F. Žoldák k sťahovaniu bytov z ponuky.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa