Dnes už nie je priestor na megaprojekty a novostavby plné vášní. Preto sa na portáli TRENDreality.sk vždy potešíme, keď nájdeme projekt vyčnievajúci z priemeru. Kedysi to boli najvyššie vežiaky, dnes zaujme netradičná architektúra, ostrá reklamná kampaň alebo originálna myšlienka. V prípade petržalského Skyboxu je to kombinácia všetkého a k tomu ešte cenovka. Dokopy ide o skutočne atraktívnu tému pre každého.

Toto Rande s realitou ovplyvňujú dva dôležité fakty. Po prvé, do projektu nás pozval sám developer, čo je výnimočné. Pri doterajších novostavbách sme sa museli zväčša pozývať sami a presviedčať a hľadať termíny. Koľkokrát nás odmietli (napr. tu). Ale Realcorp Development ako investor Skyboxu svojmu výtvoru zjavne verí a nemá z toho obavy. Veľké plus preňho.

Druhým faktorom je, že autor týchto riadkov prežil väčšinu života v Petržalke. Preto má neskreslený názor na život v mestskej časti, nemá predsudky, ale ani ružové okuliare. Len obyčajné skúsenosti. Lokalita je tu totiž mimoriadne zaujímavá a pravdepodobne práve tá vytvára najviac odporcov i priaznivcov komplexu. Často len z princípu, lebo Petržalka.


Rande s realitou
Práve čítate - Skybox: fajn, ale čo tá lokalita (pohľad redakcie)
Prepnite na - Skybox: výstrel do tmy (pohľad odborníka)
Prepnite na - Fotogaléria zo Skybox


Skybox: fajn, ale čo tá lokalita

Pri pápežovi

Skybox skutočne pripomínajúci visuté divácke „kajuty“ na zimných štadiónoch vyrástol na dlhé roky opustenom pozemku. Uprostred najľudnatejšej bratislavskej mestskej časti predtým stál len nevábny plot, betónový skelet a burina. Keď sa v roku 2010 začalo s výstavbou, mnohých potešilo, že toto odpudivé miesto v susedstve lúky, kde kedysi slúžil pápež omšu, zmizne.

Developer poňal projekt veľkolepo. Štvorica masívnych sedempodlažných a vzájomne poprepájaných budov vďaka netradičnej architektúre čnie nad cestu. Architektonický ateliér Cakov Makar vysunul hlavné objekty vizuálne nad štvorprúdovku, a tak z diaľky vyvolávajú dojem, že si cestu dajú ako predjedlo. Niekomu sa to môže páčiť, inému nie, faktom ostáva neustály ruch.

Širšia lokalita v útrobách Petržalky je vybavená výborne. Pešo dostupné Terno a za rohom hypermarkety Tesco a Carrefour ponúkajú nákupné možnosti. Tie pribudnú aj priamo v recenzovanom projekte. Rovnako Chorvátske rameno s príjemnou promenádou vedúcou celou štvrťou od hrádze až na Starý most sú plusom. Dopravná dostupnosť je vzhľadom na blízkosť oboch výpadoviek slušná. No obyvateľ napokon narazí na tradičný nedostatok Petržalky – mosty.

Skybox: fajn, ale čo tá lokalita

Odvážne i príjemné

Architektúru hodnotiť nechceme, ide o skutočne subjektívne dojmy. Pôsobí však netradične a medzi okolitými sivými či krikľavo nafarbenými panelákmi výnimočne. Pohľadový betón na balkónoch a zábradliach, biele obklady, farebné kombinácie a stĺpy priťahujú pohľady. Rovnako fungujú aj farebne odlíšené vchody a naplánované podsvietenie konštrukcií objektov smerom z Pajštúnskej.

Unikátom je menšie námestie uprostred projektu, kde vidno, že sa myslelo na niektoré detaily. Centrálna vyvýšená zóna s lavičkami, zelenou trávnatou plochou i výťahom bude miestom na stretávanie sa obyvateľov aj z okolia. Takáto spoločenská zóna by mala byť súčasťou každého väčšieho a finančne náročnejšieho projektu, no nie je to tak. Za to Skybox chválime.

Stále však ostáva otázka, či sa developer trafil do lokality. Hlboké vnútro Petržalky si viac žiada niečo, čo okolitú výstavbu dopĺňa a nestavia ju do výrazných kontrastov. Nemáme na mysli lacnú novostavbu, akých sa tu za posledné roky postavilo až priveľa, no niečo viac rešpektujúce lokalitu. Keby mohli, nová a staré bytovky sa cez cestu navzájom pobijú, také rozdielne svety sú to.

Skybox: fajn, ale čo tá lokalita

Bývanie v boxoch

Skybox má 128 bytov, z toho osem je najväčších penthousov na najvyšších poschodiach. Zvyšných 120 je rôznorodo rozložených medzi väčšie či menšie byty, lepšie a horšie dispozície i výhľady. Všetky byty developer dokončí do štandardu. Verí, že to eliminuje aj množstvo robotníkov pohybujúcich sa po už dokončenom projekte.

Dispozície sme videli aj lepšie aj horšie, záviselo od bytu. Originálny bol typ so samostatnou kuchyňou na rozdiel od kuchynského kútu, či jednoizbový byt so šatníkom. Na pohľad potešia interiérové dvere potiahnuté až po strop, čo sme videli zatiaľ len vo Vinohradise na Kolibe. A všetky byty majú lodžie alebo terasy a pivničné kobky na najnižších podlažiach, čo je dobre.

Inak je to s cenami, o čom už na portáli TRENDreality.sk prebehlo množstvo diskusií. Pôvodne avizovaná priemerná úroveň 2 300 eur/m2 vrátane DPH síce šla časom mierne nadol, no aj po zlacnení sú marketingovo povedané nadštandardné. Spomínaný jednoizbový byt s 33 m2 a lodžiou stojí 83-tisíc eur, trojizbový (82 m2 + 17 m2 lodžia) zasa 190-tisíc eur. Za zľavu označuje developer aj zníženie ceny parkovacieho miesta, z 15- na 14 400 eur s daňou.

Skybox: fajn, ale čo tá lokalita

Samotnú cenotvorbu nezvykneme do detailov hodnotiť a nechávame ju na posúdení čitateľa. Niečo naznačuje predajnosť – napriek prebiehajúcej kolaudácii a silnej znalosti projektu medzi obyvateľmi je zatiaľ predaných 5 až 10 percent objemu.

Veľkolepé

Akoby v časoch boomu sa projektanti zasekli pri kreslení spoločných a vnútorných priestorov. Mať veľkolepé chodby, vysoké stropy a široké schodiská je na jednej strane fajn, no niekto to zaplatiť musí. Takže kým v iných novostavbách bude problém vyniesť do bytu menšie kreslo, tu ľahko zvládnete aj sedačku. Snáď niekto niekedy nájde zlatý stred.

Kvôli komerčným priestorom na prvých podlažiach začínajú byty až vyššie, cesta do nich vedie po dobre vyhotovených a presvetlených schodoch spolu so širokou chodbou a akurát veľkým výťahom. Pivnice na prízemí sú taktiež v poriadku, snáď len nemuseli byť zhora odkryté, lebo takto si ich zakryje každý majiteľ bytu podľa svojho vkusu a výsledkom bude vizuálny guláš.

Skybox: fajn, ale čo tá lokalita

Garáže ležia v podzemí, kde je veľkorysých 177 parkovacích miest. Široké parkovacie boxy a jednoduchá dopravná obslužnosť sú plusom, mínusom je absencia bezbariérového prístupu. Do podzemia sa síce z bytu dostanete výťahom, no treba prekonať ešte jedny schody. Ďalšie parkovisko vzniklo priamo pred budovou s kapacitou 70 státí. Tieto odovzdá developer mestu a primárne poslúžia pre komerčné prevádzky.

Kým investor sprvu zaväzoval ku kúpe aspoň jedného podzemného státia každého záujemcu, dnes už táto podmienka platí len pre 3- a 4-izbové byty, penthousy kupujú minimálne dve. A nakoľko vonkajšie parkovisko bude pod správou mesta a zadarmo, prax autá namiesto garáže vyženie von.

Ok, ale to miesto

Netradičný Skybox zaujal architektúrou, vyhotovením bytov aj veľkorysými priestormi. Hoci v niektorých riešeniach akoby sa ešte zasekol v časoch boomu, pokiaľ tento spánok znamenal napríklad vytvorenie sympatického nádvoria, zaspatiu fandíme. Atraktivitu projektu však zrážajú niektoré menej pochopiteľné riešenia a kroky. Najmä zjavne vysoké náklady a tomu podriadená cenotvorba. Táto (zdôrazňujeme – dobrá) lokalita sa podľa TRENDreality.sk nehodí na takýto neštandardný projekt.

A hoci Petržalka aj Skybox sú sami o sebe dobré, spolu im to akosi nesvedčí.

Skybox: fajn, ale čo tá lokalita


Rande s realitou
Práve čítate - Skybox: fajn, ale čo tá lokalita (pohľad redakcie)
Prepnite na - Skybox: výstrel do tmy (pohľad odborníka)
Prepnite na - Fotogaléria zo Skybox


Prečítajte si všetky články Rande s realitou aj to, ako hodnotíme na tomto mieste.