Developerská a investičná spoločnosť Nelly Slovakia, s.r.o., buduje v lokalite Hrabovo, blízko lyžiarskeho strediska Skipark Ružomberok, rekreačné apartmánové domy Fatrapark. Stoja niekoľko metrov od kabínkovej lanovky na Malinô Brdo. Spoločnosť začala s výstavbou prvej etapy v marci 2006.

Celkové investície do prvého apartmánového domu predstavujú približne 95 miliónov Sk, druhá etapa bude stáť o niečo viac," hovorí pre eTREND obchodný manažér firmy Roland Bončo. Generálnym dodávateľom stavebných prác je martinská spoločnosť Stamart zo skupiny Skanska.

Výstavba prvej etapy Fatraparku je pred ukončením, majitelia či nájomníci sa teda do prvých 63 apartmánov (z toho desať mezonetových) s rozlohou zhruba od 25 do 80 m2 môžu nasťahovať na prelome apríla a mája 2007. K dispozícii budú mať aj 27 podzemných parkovacích miest. Apartmánový dom pozostáva z piatich podlaží. Na prvom sa nachádzajú skladové miestnosti, recepcia, lobby bar a reštaurácia. Ostatné štyri poschodia sú určené na bývanie.

Na severe a východe Slovenska rastú horské apartmány

Druhú etapu začne spoločnosť stavať v apríli 2007 a koncom roka alebo na jar 2008 bude v areáli stáť ďalších 77 apartmánov s približne stovkou povrchových parkovacích miest. V samostatnom objekte medzi prvým a druhým Fatraparkom sa bude nachádzať aj wellness centrum. Celková cena apartmánu sa pohybuje od 1,6 do 3,6 milióna korún vrátane DPH. Apartmány prvej etapy sú už vypredané, z druhej etapy je rezervovaných päťdesiat percent. Podľa R. Bonča noví majitelia nie sú len tradiční Slováci a Česi, ale aj Rusi, Angličania a Íri. 

Luxusné apartmány alpského štýlu v Ružomberku v Hrabove na brehu jazera stavia aj spoločnosť CPI Slovakia, a.s., dcérska spoločnosť významnej českej spoločnosti Czech Property Investments Group (CPI Group). Investor získal stavebné povolenie v auguste 2006 a hneď začal s výstavbou. Dokončenie plánuje na jeseň 2007. Celkové náklady na stavbu predpokladá vo výške 380 miliónov českých korún (zhruba 475 mil. Skk).

Na severe a východe Slovenska rastú horské apartmány

V siedmich štvorposchodových domoch je 132 jeden až trojizbových apartmánov s balkónom alebo terasou s rozlohou od 40 do 140 štvorcových metrov. Ich cena sa pohybuje v intervale od 2,4 do 10 mil. Sk s DPH. Každý dom má desať garážových parkovacích miest, odkiaľ sa nájomník výťahom dostane priamo k svojmu bytu.

V súčasnej dobe evidujú niekoľko desiatok rezervácií. „Predpokladám, že do konca roku 2007 budú apartmány vypredané. Záujem je najmä zo Slovenska a Čiech, ale aj z Poľska a Maďarska,“ hovorí riaditeľ CPI Slovakia Ivan Nosko. Po vzore horských hotelov sa o areál bude počas celého dňa starať správca a pomocný personál. CPI Group sa zaoberá hlavne developerskou činnosťou, správou nehnuteľností, investičným a finančným poradenstvom. Patrí medzi najväčších prevádzkovateľov nájomného bývania v ČR.

Na severe a východe Slovenska rastú horské apartmány

Developerská spoločnosť Tredon, člen skupiny Cresco zasa buduje rekreačné sídlo Triangel Donovaly na juhovýchodnom svahu Záhradište v lyžiarskom stredisku Park Snow Donovaly v Nízkych Tatrách. V auguste 2006 začali s výstavbou troch samostatných vilových domov s troma poschodiami a podkrovím. V domoch sa bude nachádzať 64 apartmánov s rozlohou od 40 do 115 m2. Cena apartmánu sa začína od dvoch miliónov korún. Väčšina apartmánov bude mať lodžiu a vrchné poschodia sú vyhradené pre luxusné apartmány. Suterény jednotlivých víl budú môcť návštevníci či majitelia využívať na parkovanie, súčasťou domov bude aj relax centrum. Výstavbu by mala spoločnosť ukončiť v lete 2008.

Na severe a východe Slovenska rastú horské apartmány

Luxusné víkendové apartmány pri Slovenskom raji v obci Biele Vody na východe Slovenska začne stavať v apríli tohto roka developerská spoločnosť Geosan Development SK, dcéra českej skupiny Geosan. Podľa projektu ide o rekonštrukciu a nadstavbu objektu, do čoho spoločnosť investuje približne 60 miliónov korún. Projekt, ktorý by mali ukončiť v novembri, tvorí 24 plne zariadených apartmánov (z toho šesť mezonetových) s celkovou úžitkovou plochou zhruba 1500 m2 a relaxačné centrum s rozlohou približne 260 m2. Cena apartmánov s výmerou od 58 do 104 m2 sa pohybuje od 2,5 do piatich miliónov korún.

Geosan sa zameriava na výstavbu a development polyfunkčných objektov a bytových domov. Prvým projektom spoločnosti je Condominium Renaissance, komplex siedmich luxusných vilových domov nad Devínskou cestou.

Vizualizácie – FatraparkApartmány Hrabovo, Triangel Donovaly , Apartmány Biele Vody