Ak dostanete od banky „iba“ sms-ku, nemusí to vždy znamenať, že hypotéku vám schválila podľa vašich predstáv a vyrokovaných podmienok . Banka ju totiž vníma ako schválenú bez ohľadu na „odklepnuté“ parametre. Vždy po schválení hypotekárneho úveru preto určite kontaktujte svojho hypotekárneho špecialistu a zistite, či banka odsúhlasila dohodnutú výšku úveru, dobu splatnosti a výšku úrokovej sadzby.
Skontrolovať si to budete môcť do pár hodín, max. do dvoch dní od schválenia, kedy banka vyhotoví zmluvnú dokumentáciu k hypotekárnemu úveru – úverovú a záložnú zmluvu. Akonáhle dostanete tieto doklady do rúk, pozorne si ich prečítajte ešte pred ich podpisom.
V prvom rade si skontrolujte osobné údaje a informácie o nehnuteľnosti, ktorú zakladáte v prospech banky, overte si ich na základe listu vlastníctva napríklad z katastrálneho portálu na internete.
Nikdy si nezabudnite skontrolovať podmienky čerpania hypotéky. Banka ich bude od vás požadovať, aby uvoľnila prostriedky z úveru. Ak čo i len jednu z nich nesplníte, banka nebude ochotná spustiť čerpanie úveru.
Dôležité je vopred si overiť napríklad nasledujúce podmienky:
- Stačí návrh na vklad alebo zápis v katastri? Overte si, či bude možné čerpať hypotekárny úver už na základe návrhu na vklad a plomby v katastri, alebo či budete musieť čakať až na zápis záložného práva v katastri, čo trvá 2-4 týždne v závislosti od zvoleného poplatku za návrh na vklad.
- Na základe akej zmluvy je možné čerpať hypotéku? Pri kúpe starších nehnuteľností je to spravidla na základe podpísanej kúpnej zmluvy. U developerskych projektov býva čerpanie možné aj na základe Zmluvy o budúcej kúpnej zmluve
- Čo s vecným bremenom? V prípade vecného bremena alebo jeho zrušenia si taktiež banka definuje, či musí byť pred čerpaním hypotéky podaná na katastri iba žiadosť o vklad / zrušenie alebo už musí byť vecné bremeno na liste vlastníctva zapísané / vymazané.
- Zrušenie záväzkov z iných úverov. Ak máte úverové záväzky, ktoré ste mali pri podaní žiadosti o hypotéku, avšak banka vás žiadala o ich zrušenie z dôvodu vysokého finančného zaťaženia, k čerpaniu si pripravte doklad o ich zrušení.
- Postupné čerpanie. V prípade postupného čerpania býva v zmluve uvedené v akých výškach a po splnení akých podmienok budú jednotlivé fázy čerpania uvoľnené.
Banka si v zmluve taktiež určuje podmienky, ktoré musíte splniť po čerpaní úveru. Ak ich nesplníte, banka vám môže udeliť pokutu (niekoľko percent z celkového objemu úveru), alebo dokonca požiadať o okamžité splatenie celého úveru.
Skontrolovanie osobných údajov, ako aj údajov o nehnuteľnosti a podmienok čerpania vám umožní čerpať hypotéku jednoducho a bez akýchkoľvek komplikácií. V tomto procese vám pomôže nezávislý hypotekárny špecialista, ktorý vás odbremení od stresov a uľahčí proces podpisu ako aj čerpania vašej hypotéky.
Autor odpovede nepreberá zodpovednosť za správnosť a komplexnosť odpovede, keďže informácie o probléme sú obmedzené formuláciou otázky.