V čase najväčšieho realitného boomu pred jedenástimi rokmi pribúdali na mape Bratislavy nové a nové developerské projekty s čoraz vyššími vežiakmi. Jeden z nich mal vyrásť pri mimoúrovňovej križovatke Záhradníckej a Bajkalskej ulice na mieste niekdajšieho autoservisu Drutechna.

Developerská spoločnosť Atlas Real navrhla komplex s takmer 15-tisíc štvorcovými metrami obchodov, 10-tisíc štvorcami kancelárií a obytným vežiakom s výškou 115,5 metra, kde malo na 39 podlažiach vzniknúť 265 bytov. Počítala s investíciou vo výške 1,8 miliardy korún (60 miliónov eur).

Vežiak sa po debatách s mestskou časťou znížil o tri podlažia a počet bytov tak klesol na 244. Odsúval sa aj termín výstavby, v roku 2009 už mal platné stavebné povolenie a vyberal sa dodávateľ stavby. Keď udrela kríza, Atlas Real sa dostal do problémov a pozemky s rozlohou takmer 1,6 hektára išli do dražby. Zastavila sa aj výstavba ďalšieho ružinovského projektu Atlas Realu Jarabiny.

Kúpa na investíciu

Pozemky pri novostavbách Octopus a Ružinovské centrum získala v roku 2012 v dražbe za 4,5 milióna eur developerská dcéra Tatra banky. „Chceme to podržať v portfóliu a neskôr uvidíme, čo s tým,“ komentoval vtedy pre TREND Reality zámery vtedajší riaditeľ Tatra Residence Miloš Sušarský.

Nový majiteľ pripravoval nové štúdie a zbúral bývalý autoservis. Zároveň hovoril o tom, že ak príde dobrá ponuka, pripravené pozemky predá. Už v nasledujúcom roku však Tatra Residence vyhlásila urbanisticko-architektonickú súťaž na územie bývalej Drutechny.

Ružinovský komplex Olympia štartuje bytovou časťou

Polyfunkčný komplex Olympia - súťažný návrh Jančina Architekti Zdroj: AK Jančina

Spomedzi siedmich doručených návrhov vybrala porota vedená architektom Imrichom Pleidelom za víťaza projekt ateliéru PMA architekti Petra Moravčíka. Druhé miesto získal Ľubomír Závodný a tretie Jančina Architekti. Developer súťaž zhodnotil konštatovaním, že získal nápady na riešenie lokality a prepočíta realizovateľnosť návrhov. Pozemok však zostal naďalej v ponuke na predaj.

Prešiel tretí návrh

Tento rok sa príprava realizácie komplexu pohla. Prvá fáza projektu nazvaná Bytový dom Klincová získala na jar kladné záväzné stanovisko od magistrátu. „V prvej etape developovania predmetného územia sa zameriame na výstavbu bytov, ktoré budú umiestnené v dvoch bodových vežiakoch,“ potvrdzuje pre TREND Reality Miloslav Mlynár, riaditeľ Tatra Residence.

Prvú fázu tvorí bytový dom s dvomi podzemnými a 11 nadzemnými podlažiami, v ktorom má vzniknúť 78 bytov, z toho viac ako polovica dvojizbových. V podzemnej garáži prístupnej z Klincovej ulice je navrhnutých 88 parkovacích miest, ďalších desať má byť na teréne. Umiestnený je na rohu pozemku pri bytovke Ružinovské centrum a administratívnej budove na Priemyselnej ulici.

Ružinovský komplex Olympia štartuje bytovou časťou

Polyfunkčný komplex Olympia - súťažný návrh Jančina Architekti Zdroj: AK Jančina

V druhej fáze sa počíta s výstavbou identického bytového domu smerom bližšie k Bajkalskej ulici a v ďalších dvoch etapách majú vzniknúť šesť- až sedempodlažné polyfunkčné objekty pozdĺž Záhradníckej a Bajkalskej. „Administratívna časť, respektíve nebytové funkcie budú realizované po ukončení prvého bytového objektu,“ dodáva M. Mlynár.

Z dokumentácie vyplýva, že projekt sa napokon nebude realizovať podľa víťazného súťažného návrhu, ale podľa návrhu ateliéru AK Jančina Architekti, ktorý získal tretie miesto. „Pri výbere spolupracujúceho ateliéru sme uprednostnili praktickosť, t. j. možnosť realizovať jednotlivé funkcie územia nezávisle od seba podľa aktuálnych požiadaviek trhu,“ vysvetľuje rozhodnutie M. Mlynár.

Začiatok výstavby plánuje Tatra Residence podľa riaditeľa na koniec tohto alebo najneskôr na jar budúceho roka.