Ide o lokalitu vedľa Záhradníckej ulice, kde stojí niekoľko dvanásťpodlažných panelákov a možnosti parkovania sú značne obmedzené. Obyvatelia parkujú najmä pozdĺž prístupových ciest, existujúce parkoviská zďaleka nepokrývajú dopyt.

„Ľudia tu boli zvyknutí parkovať. Ja to chápem, ale my v tom máme obrovské množstvo peňazí. Každoročne nás to stojí dvesto, tristotisíc eur na finančných nákladoch. Toto nikoho nezaujíma roky rokúce. Pokiaľ pozemky nevymeníme, my sa pokúsime získať stavebné povolenie a postaviť tu niečo, aby sa nám aspoň časť prostriedkov vrátila,“ cituje Ružinovské Echo Vladimíra Ondriš z investorskej firmy Zelenka, s.r.o., ktorá je majiteľom pozemkov.

V. Ondriš pripúšťa aj vznik totožnej situácie ako z minulosti, kedy vyberal za parkovanie poplatok: „Ak to zákon umožní, tak tu sprevádzkujeme nejaký platený vstup a keď budú ľudia ochotní platiť, tak tí, ktorí budú chcieť, tu budú môcť parkovať. Aspoň to im umožníme, kým sa nerozbehne výstavba.“

Starosta mestskej časti Dušan Pekár hovorí o snahe nájsť riešenie. „Chybou je, že takýto pozemok pod parkoviskom vôbec mesto predalo a doplácajú na to Ružinovčania. Takýchto prípadov je v Ružinove nanešťastie viacej,“ dodáva.

Nie prvýkrát

Majiteľ parkoviska je personálne prepojený so skupinou Danicon Holding pôsobiacou v oblasti stavebníctva. Pozemok kúpili od magistrátu hlavného mesta ešte v roku 2006, kedy tu začali kresliť polyfunkčný projekt a získavať preň povolenia.

Vydávanie dokumentov však viazlo, proti boli aj okolití obyvatelia. Investor preto pozemok zahradil betónovými zátarasami a parkovanie na ňom podmienil podpísaním papiera, že obyvateľ s výstavbou súhlasí. V priebehu niekoľkých rokov bolo na betónovej ploche vidno najviac jedno, dve autá.

V roku 2012 došlo k dohode medzi starostom Dušanom Pekárom a investorom na zámene pozemkov a parkovisko na Palkovičovej opäť otvorili obyvateľom. Súkromník mal získať pozemok vedľa trhoviska Miletičova a tanečnej školy Elledance, kde je v súčasnosti platené parkovisko. Ide o parcely na druhej strane Záhradníckej.

„Zámerom našej spoločnosti je vybudovať tu polyfunkčný objekt v súlade s platným územným plánom a zároveň zabezpečiť dostatočnú kapacitu parkovania pre divadlo tanca a tanečnú školu Elledance prevádzkované jednou z našich spoločností,“ hovoril pred štyrmi rokmi Dušan Levák, vtedajší zástupca investora. Zámena však viazne, preto je spor opäť aktuálny.

Pôvodný projekt

Na Palkovičovej chcel developer stavať polyfunkčný projekt s najviac jedenástimi nadzemnými podlažiam a garážovým domom. Vzniknúť tu malo približne sto bytov, ku ktorým bolo pre budúcich zákazníkov i okolitých obyvateľov vyhradených 317 parkovacích miest. Celkové náklady na výstavbu mali dosiahnuť 12 miliónov eur, podľa informácií z roku 2009.

Ružinovčania opäť prišli o parkovisko, developer chce stavať