Chaotický vzhľad miest z dôvodu zatepľovania panelákov začína byť čoraz väčšou jazvou na urbanizme. Slovenské sídliská prinášajú krikľavé i menej výrazné farby, vzory a rôzne riešenia podľa individuálneho rozhodnutia obyvateľov bytovky bez ohľadu na širšie okolie. Spoločný projekt Fasády bratislavského Ružinova, občianskeho združenia Open Design Studio a ateliéru SUA (Škopek a Uhrík Architects) má ambíciu to zmeniť.

Plánovanému naštartovaniu debaty predchádzal výskum a mapovanie tohto sídliska. To je rozdelené do štyroch častí Štrkovec, Ostredky, Trávniky a Pošeň podľa hlavných ciest a funkčných celkov. Podľa návrhu združenia by sa práve toto delenie malo rešpektovať a prispieť k zjednoteniu a „uprataniu“ vzhľadu zateplených panelákov.

„Farebné riešenie fasád sa momentálne deje aj na základe existujúcej legislatívy bez zásahu stavebného úradu alebo úradu hlavného architekta, teda maximálne živelne, nekoordinovane a nekoncepčne,“ hovorí poslankyňa mestskej časti, Tatiana Tomášková. Podľa nej treba revitalizáciu bytoviek vnímať zo širšieho hľadiska, nielen čisto individuálne.

<strong>Kliknutím na obrázok otvoríte celú fotogalériu.</strong>

Fotogaléria

Ružinov zvažuje stop divokému zatepľovaniu

Menšími oblasťami každej zo štyroch častí Ružinova sú susedstvá. Tie autori projektu rozdelili podľa zoskupení domov vytvárajúcich logickú a funkčnú formu. Zväčša sú doplnené aj menšou občianskou vybavenosťou, ako sú napríklad školy či obchody. Právu tieto susedstvá by mali mať jednotnú farbu pre ľahšiu orientáciu, ale aj identifikáciu.

Okrem farby projekt hovorí aj o fasádnych prvkoch na paneláku, ktoré budú taktiež niesť farbu susedstva, no pomôžu odlíšiť konkrétny dom od susedných činžiakov. Mobiliár v podobe lavičiek, či smetných košov by mal taktiež byť vo farbách. Posledným detailom pri zatepľovaní by mal byť ľubovoľný motív umiestnený priamo pri vchode.

„Projekt Fasády má ambíciu byť aj jedným z krokov k funkčnej legislatíve, ktorá by fasády pomohla v budúcnosti regulovať,“ informujú autori. V súčasnosti totiž nie je výber nejako obmedzený a rozhodujú o ňom len majitelia bytov v objekte, hoci samotný dom je súčasťou verejného priestoru.

Vizualizácie - Projekt Fasády