História projektu siaha ešte do roku 2007, keď predchádzajúci vlastník Zenith Commerce LTD predstavil komplex s názvom Inverso. Na deviatich poschodiach mal priniesť byty, kancelárie i občiansku vybavenosť. Aj keď v roku 2009 získal stavebné povolenie, stavať nezačal a firma sa ho nasledujúce roky snažila predať.

Kupca nakoniec našla, projektu sa chytila spoločnosť Greefin Group. Nový majiteľ pôvodný projektu prekreslil a na pozemku počítal s výstavbou 19-podlažného bytového komplexu. Firma pritom chcela vychádzať z pôvodného stavebného povolenia a žiadala len o navýšenie stavby. „Momentálne prebiehajú úkony smerujúce k zmenovému procesu stavby ako takej, kde záverom má byť zmena stavby pred dokončením,“ informoval pred rokom v lete investor.

Keďže povolenia týmto spôsobom nezískal, rozhodol sa rozbehnúť nanovo celý proces posudzovania vplyvov na životné prostredie, tzv. EIA. Zo zámeru vyplýva, že celková zastavaná plocha sa zmení len minimálne, narastie však podlahová plocha z 8 223 na 13 357 štvorcových metrov. Investor počíta aj s navýšením počtu parkovacích stojísk zo 70 na 147.

Rozostavaný projekt Treenium pýta povolenia na 18 poschodí, mesto je proti

Treenium - vizualizácia Zdroj: Greefin Group

Firma podľa zámeru, ktorý predložila úradom, počíta so začiatkom stavebných prác v roku 2018, s kolaudáciou o dva roky neskôr. Už teraz je však jasné, že minimálne vedenie mestskej časti bude proti navyšovaniu projektu. „Vedenie mestskej časti Bratislava - Ružinov si nevie predstaviť v tejto lokalite výstavbu v takej výške ako prezentuje investor. Utrpeli by tým najmä obyvatelia neďalekých bytových domov ako aj blízkej rodinnej zástavby,“ hovorí pre TREND Reality Marianna Šebová, hovorkyňa mestskej časti Ružinov.

Podľa jej slov vedenie mestskej časti bude presadzovať zachovanie pôvodného variantu, ktorý počítal s najvyššou časťou na úrovni deviateho podlažia. „Starosta Ružinova Dušan Pekár bude trvať na tom, aby investor staval v súlade s vydaným stavebným povolením. Zároveň ešte v lete požiadal primátora, aby nevydal súhlasné záväzné stanovisko na navýšenie tejto stavby,“ konštatuje M. Šebová.

Samotný developer poukazuje na to, že sa len snaží nájsť možnosti, ako projekt zmeniť. „V súčasnosti preverujeme všetky zákonné možnosti týkajúce sa zmeny projektu. Prebiehajúci proces EIA je jedným z nich. Samozrejme, bude nutné sa v istej fáze tohto procesu rozhodnúť o ďalšom pokračovaní. Momentálne sa projekt realizuje v súlade s právoplatným stavebným povolením,“ povedal pre TREND Reality Milan Halgaš z Greefin Group.

Projekt s názvom Treenium zaujal pri predstavovaní najmä fasádou. Stavba bola inšpirovaná projektom Bosco Verticale v talianskom Miláne. Každý balkón ma vlastný živý strom a fasádu má lemovať neopadavá zeleň. Architektúru vežiaka navrhlo architektonické štúdio Cakov + Partners.

Zaujímavosťou je, že pred rokom spustil developer predaj bytov na všetkých 18 poschodiach. „Každý záujemca, ktorý dnes prejaví záujem o byt na vyššom ako deviatom poschodí, je o súčasnom stave projektu korektne informovaný. Ak sa rozhodne zložiť rezervačný poplatok a nedôjde k realizácii projektu v navrhovanej podobe 18 poschodí, spoločnosť mu uvedený rezervačný poplatok vráti,“ vysvetľoval pred rokom pre TASR investor. Dnes sú v ponuke len byty po deviate poschodie.

Rozostavaný projekt Treenium pýta povolenia na 18 poschodí, mesto je proti

Treenium s 18 poschodiami Zdroj: Greefin

Priemerná cena sa vtedy začínala na sume 2 500 eur za štvorcový meter. Dvojizbové byty boli v ponuke od 125- po 149-tisíc eur, trojizbové sa pohybovali medzi 185- až 299-tisíc eur.

Greefin Group má za sebou zatiaľ najmä cenovo dostupnejšie projekty ako Punta vo Vrakuni, Impari v Bernolákove či Pioli v Malackách. Okrem toho vlastní Patrónsky a Dunajský pivovar v Bratislave.