- Som polovičným vlastníkom parcely. Chcel by som ju rozdeliť na dve polovice. Keďže majiteľka druhej polovice žila v Rakúsku a zomrela, ostalo po nej 6 detí, ktoré žijú niekde v Rakúsku a v Nemecku. Môže súd rozhodnúť o rozdelení pozemku aj v ich neprítomnosti? Aké doklady by som potreboval predložiť na súde? Dostal by som stavebné povolenie na parcelu, aj keď som iba polovičným vlastníkom?
Z Vašej otázky sme pochopili, že ste podielovým spoluvlastníkom pozemku a to v podiele ½.
V zmysle ustanovenia § 139 ods. 2 Občianskeho zákonníka o hospodárení so spoločnou vecou rozhodujú spoluvlastníci väčšinou počítanou podľa veľkosti podielov.
Vzhľadom na rozloženie spoluvlastníckych podielov (Vy sám nemáte nadpolovičnú väčšinu a ostatní spoluvlastníci spolu taktiež nie), môžete pri rovnosti hlasov podať na súd návrh, aby o hospodárení so spoločnou vecou (napr. o jej prenájme) rozhodol súd. V prvom rade Vám ale odporúčame kontaktovať ostatných spoluvlastníkov a dosiahnuť s nimi dohodu.
Vzhľadom na skutočnosť, že na pozemku máte záujem stavať a stavebné povolenie Vám bez súhlasu ostatných spoluvlastníkov stavebný úrad nevydá, je možné Vám na súd podať návrh na vyporiadanie podielového spoluvlastníctva.
Súd následne pri vyporiadaní spoluvlastníctva buď rozhodne o reálnom rozdelení pozemku podľa veľkosti spoluvlastníckych podielov (t.j. Vám pripadne polovica pozemku), ak je to možné, alebo môže prikázať za náhradu (pravdepodobne vo výške odhadnej ceny určenej znaleckým posudkom) celý pozemok do vášho vlastníctva.
Pri reálnom rozdelení je potrebné vyhotoviť geometrický plán, ktorý musí byť overený katastrálnym úradom. Vo výroku rozsudku bude nehnuteľnosť presne označená a geometrický plán musí byť súčasťou rozsudku.
Súd môže na pojednávaní vec rozhodnúť v neprítomnosti účastníka za predpokladu, že účastník bol na pojednávanie riadne predvolaný, ale sa naň nedostavil a ani nepožiadal z dôležitého dôvodu o jeho odročenie.
Vyporiadanie podielového spoluvlastníctva je možné vykonať aj dohodu s ostatnými spoluvlastníkmi (napr. tak, že nadobudnete celý pozemok a ostatných spoluvlastníkov vyplatíte alebo reálnym rozdelením pozemku), pričom Vám odporúčame sa ešte pred podaním návrhu na súd skúsiť dohodnúť s ostatnými spoluvlastníkmi.
Autori pracujú v advokátskej kancelárii Peterka & Partners, v.o.s.