Rande s realitou - menu:

Kto je Corwin

Hoci táto novostavba je prvou z dielne týchto manažérov a stavbárov, sú za nimi predošlé skúsenosti. V predstavenstve nájdete bývalých zástupcov HB Reavisu, Gruntu a ďalších veľkých mien. Všetko firmy, ktoré majú za sebou viacero sporných bodov z minulosti.

Príbehu o tom, ako sa dnes zmenili a sami seba označujú za staviteľa, lebo slovo developer nemá dobrý „zvuk“, nemusíme veriť. Najmä vzhľadom na projekty developerských skupín, z ktorých majitelia vzišli, sme boli na začiatku skeptickí. Rečí o zmene a novom smerovaní realitného trhu už bolo veľa a tieto sú často len náplasťou na rovnako divoký a arogantný prístup ako v minulosti.

Corwin Capital sa viditeľne snaží od začiatku, kedy Rinzle propaguje najmä na miestnych podujatiach. Urobil si prieskumy medzi okolitými obyvateľmi, na svojej oficiálnej webstránke vysvetľuje susedom, čo pre nich urobí a aké výhody bude mať práve táto stavba. Z pohľadu medializácie zabralo. Na nenápadný projekt v mimoriadne citlivom račianskom území sa k nám zatiaľ sťažnosti nedostali.

Rinzle: Keď sa s tým developer maznal

Rande s realitou v Rinzle Zdroj: Ľuboš Mistrík

Začína to zvonku

Rinzle je dvojica objektov s 89 bytmi nadväzujúca na súvislú a z uhla pohľadu aj hustú zástavbu na Kadnárovej ulici. Zvonku prinášajú striedmy nenápadný dizajn doplnený hnedým poťahom okien, ktorý na pohľad dáva trocha vyššieho štandardu. Rovnaké platí aj o obkladoch podzemného parkovania, detskom ihrisku či zábradliach balkónov.

Dojem pokazený prílišnou betónovou plochou medzi objektmi, ktorá by si zaslúžila zeleň navyše zasa vylepšujú detaily ako nové lavičky či postavičky na odpadkové koše a stojany na bicykle. Takéto drobnosti spolu s kamerovým systémom, ktorý umožňuje dianie sledovať aj online z kancelárie, hovoria, že tu sa išlo do detailov a práca developera neskončila pri počítaní excelovských tabuliek.

Vstupný priestor do bytoviek je miestom, kde sa chcel developer naplno ukázať. Kamenné obklady, hrdé logo Corwin 2014 – Staviteľ a  hviezda na zemi nemusia byť každému po chuti. Nejde však o nič prehnane okázalé, len je v našich končinách nezvyčajné, že sa chce investor aj pochváliť a nielen s blížiacou sa kolaudáciou zutekať. Spoločná kočikáreň v každej bytovke spolu so stojanmi na bicykel je bonus, poukazujúci na to, že nie všetko na panelákoch bolo zlé a majitelia tento priestor rýchlo zaplnia.

Rinzle: Keď sa s tým developer maznal

Rande s realitou v Rinzle Zdroj: Philip Darázs

Detaily v bytoch

Nech je prvý dojem akýkoľvek, pre potenciálneho klienta sú dôležité konkrétne byty. Či si má ako vyvetrať, či má kde dať sedačku a posteľ, či mu bude do bytu svietiť slnko. Treba dobre vyberať, lebo je tu   veľa rôznych dispozícií. Niektoré sa podarili viac, iné menej, no zlé riešenia nenachádzame. Komplikované je to z pohľadu developera, ktorý musel veľa kresliť a dnes sa mu už vypredali tie najlepšie. Keby viaceré z nich opakoval, možno by sa predávali ešte lepšie a mal by menej práce.

Viac o štandarde si prečítate v pohľade odborníka. Je tu však opäť vidno dôraz na dobré nápady, napríklad v podobe bezbariérových terás (v iných projektoch musíte pri vstupe na ne prekonať schod alebo aspoň zvýšený prah) alebo zásuvky, ktoré sú dve vedľa seba v rade a nie pod sebou, kde si navzájom spotrebiče prekážajú. Spolu s radiátormi na chodbách sú to maličkosti, ktoré niečo hovoria o úsilí investora.

Na tunajšie pomery nevídaný je aj takzvaný manuál k bytu, ktorý dostane klient pri jeho preberaní. Majiteľ pri rituáli získa od developera všetky potrebné dokumenty, papiere a kľúče na jednom mieste a k nim aj   meter s logom investora, kľúčenku a ďalšie detaily.

Okrem veľkorysých vstupných priestorov a relatívne priestranných chodieb je tu už všade miesta tak akurát. K 89 bytom vzniklo 120 státí, sčasti vonku a sčasti pod horným parkoviskom, teda krytých. Opäť vidno apel na detaily, kde je pri východe z podzemných garáží pred dverami veľká a hlboká rohož, vďaka ktorej by sa na chodby nemalo dostať veľa špiny zo sychravých dní.

Rinzle: Keď sa s tým developer maznal

Rande s realitou v Rinzle Zdroj: Ľuboš Mistrík

Aké je okolie

Rinzle sú typický projekt určený pre širšie okolie. Žiadajú si kupujúceho priamo z Rače, ktorý je na lokalitu zvyknutý a ocení blízkosť do prírody. Sú najmä pre klienta z okolia, ktorý tu vyrástol alebo sa po rokoch bývania v Rači chce vrátiť naspäť. Plusom sú Malé Karpaty za rohom a túry po nich, ktoré viete absolvovať pešo z domu.

Na druhej strane treba počítať s dlhšou dopravnou dostupnosťou do centra mesta a na okolité smery von z Bratislavy. V okolí sú staršie i novšie objekty a paneláky, ktoré typicky vidieckej mestskej časti dávajú skôr mestský charakter. A vedľa východnejšieho domu je pozemok s pozastavenou stavbou Zlatého krídla od Doprastavu, kde skôr či neskôr treba počítať s rozmrazením výstavby.

Rinzle: Keď sa s tým developer maznal

Rande s realitou v Rinzle Zdroj: Ľuboš Mistrík

Verdikt

Takto si to predstavujeme. Triezve dispozície, nenápadný a hodnotný charakter zvonku, snaha o komunikáciu s okolím, veľa dobrých nápadov a maličkostí. Rinzle sú pre developera veľkým záväzkom, keďže od tohto sa chce odraziť aj pri ďalších rozbiehajúcich sa projektoch. Latka je postavená vysoko a už to nebude prvý rozmaznaný potomok.

Iné etalóny Rande s realitou

Z času na čas sa v tomto seriáli objavia projekty, ktoré nazveme etalónmi alebo vyzdvihujeme ich kvality viac než je bežné. Ako uspejú Rinzle v porovnaní s nimi?

Viktória je bližšie do centra mesta, má zelené átrium a hodnotné materiály. Na druhej strane je to veľký projekt s množstvom obyvateľov. Slnečnice sú nová obytná zóna na okraji Petržalky. Lokalita je obdobná – vhodná najmä pre lokálpatriotov, videli sme aj veľkú snahu o vytvorenie komplexnej zóny. S ihriskami, cestami, zeleňou, čím nás ohúrila. Detailom sa ale určite nedostalo toľko pozornosti ako tu. Ďalším je Parkville s prvotriednymi záhradnými úpravami a výhľadmi. Ale vedie naň rozbitá cesta, okolo nie je žiadna pešia vybavenosť a nad riešením viacerých vecí ako napríklad kuchýň sme krútili hlavou.

Rande s realitou - Rinzle
Plusy Mínusy
dôraz na detaily vyššia hustota okolia
komunikácia s okolím málo zelene na parkovisku
triezva architektúra
kočikáreň
blízko do prírody
bezbariérové balkóny

Rande s realitou - menu:

Prečítajte si všetky články Rande s realitou aj to, ako hodnotíme na tomto mieste.