Rande s realitou - menu:

Vonkajší priestor

Okolie i samotný objekt pôsobí kultivovane a materiálovo farebné riešenie stavby nejako nevyrušuje. Pri prechádzke okolo sme ocenili vybavenie exteriéru detským ihriskom, záhradnú úpravu pozemku a nechýbajú ani doplnky ako stojany na bicykle, odpadkové koše, lavičky a v neposlednom rade kamerové zabezpečenie celého objektu, napojené na okruh domácej televízie a dokonca vzdialený prístup k záberom kamier pomocou mobilnej aplikácie pre telefóny či tablety.

Rinzle: Ako chápať reklamný slogan

02. Pohľad na detské ihrisko Zdroj: Bytecheck

Rinzle: Ako chápať reklamný slogan

03. Lavička a odpadkový kôš Zdroj: Bytecheck

Spoločné priestory

Vstupný priestor opäť potešil štandardom použitých materiálov. Kvalitná keramická dlažba v kombinácii s kamenným obkladom pôsobí luxusne. Hneď za vstupom po ruke je k dispozícii spoločná kočikáreň aj s hákmi na zavesenie bicyklov. Pri zameraní hlavného schodiska sme však objavili chybu,  a to že schodiskové stupne nie sú rovnako vysoké, čo je v rozpore s normou STN 734130. Rozdiel medzi najnižším a najvyšším je 1,5 cm.

Rinzle: Ako chápať reklamný slogan

04. Vstupný priestor Zdroj: Bytecheck

Rinzle: Ako chápať reklamný slogan

05. Rozdielna výška schodišťových stupňov Zdroj: Bytecheck

Byty

Ako prvý pozeráme dvojizbový byt hneď na prízemí. V štandarde staviteľ ponúka obloženú kúpeľňu aj so zariaďovacími predmetmi, položené kvalitné laminátové podlahy, osadené dvere. Oceňujeme inštaláciu inteligentného domáceho telefónu s videokamerou a mobilnou domácou stanicou, ktorá prináša zaujímavú alternatívu k rozšíreným slúchadlám hneď vedľa dverí. Dispozícii by sme vytkli fakt, že vstup do spálne je cez obývaciu izbu.

Okná sú plastové, trojsklo. Fasáda je zateplená izoláciou z minerálnych vlákien hrúbky 140mm. Balkóny nie je potrebné tepelne izolovať, lebo tepelný most je prerušený už v rámci balkónového prefabrikátu, čo je najspoľahlivejšie riešenie prevencie tepelného mostu.

Zvýšenú pozornosť je nutné venovať odsávaciemu potrubiu na digestor, ktoré je dimenzované na 350m³/h, čo limituje výber digestora. Spätné klapky si musí bezpodmienečne nainštalovať každý vlastník bytu, inak by mohlo dochádzať k prefukovaniu pachov do ostatných bytov. Vhodným riešením by podľa nášho názoru bola inštalácia týchto klapiek developerom v rámci štandardu, čo je hudba budúcnosti pre väčšinu developerov.

Rinzle: Ako chápať reklamný slogan

06. Moderný domáci telefón Zdroj: Bytecheck

Nasleduje jednoizbový byt hneď vedľa s podobným štandardom, ale nie príliš dobre riešenou kúpeľňou. Vstupné dvere sa nedajú úplne otvoriť, pretože im zavadzia radiátor.

V jednej časti je navyše strop znížený na svetlú výšku 2 200 mm, čo je rozpor s STN 73 4301, kde sa hovorí, že svetlá výška v kúpeľni musí byť minimálne 2 300 mm. Nesprávne je aj umiestnené umývadlo, ktoré je bližšie osovo od steny, ako povoľuje tá istá norma, ktorá uvádza minimálny rozmer 400 mm.

Rinzle: Ako chápať reklamný slogan

07. Dvere sa nedajú úplne otvoriť Zdroj: Bytecheck

Rinzle: Ako chápať reklamný slogan

08. Znížený strop pod 2 300 mm Zdroj: Bytecheck

Rinzle: Ako chápať reklamný slogan

09. Umývadlo osovo bližšie k stene ako 400 mm Zdroj: Bytecheck

Presunuli sme sa do bytu na treťom poschodí, v ktorom sa opakuje dobrá kvalita stavebných prác a rovnaký štandard vybavenia. Zaregistrovali sme tu ale nedostatočne vyspádovaný exteriérový parapet a z máp sa dá usúdiť, že sa tam drží voda. Ľudský faktor zas zohral zrejme rolu pri kolízii prípravy pre 230V zásuvku s podlahovým roštom.

Rinzle: Ako chápať reklamný slogan

10. Nevyspádovaný parapet Zdroj: Bytecheck

Rinzle: Ako chápať reklamný slogan

11. Kolízia roštu s prípravou na 230V zásuvku Zdroj: Bytecheck

Ako posledný vidíme byt na najvyššom ôsmom poschodí s terasou. Oceňujeme, že každý hodnotený byt má balkón vybavený osvetlením a prípravou elektroinštalácie na pripojenie klimatizačnej jednotky. Tento posledný navyše aj nemrznúci ventil s prívodom vody, čo je praktické. Oplechovanie atiky však nie je vyspádované a drží sa na nej voda.

Rinzle: Ako chápať reklamný slogan

12. Nevyspádované oplechovanie atiky Zdroj: Bytecheck

Garáž

Z objektu odchádzame cez pivničné priestory a garáž, kde staviteľ držal líniu kvality a dobré prevedenie prác, čo v porovnaní s inými nehnuteľnosťami je ďalšie plus. Pivničné kóje sú riešené z pozinkovaného, perforovaného plechu, čo dodáva ich vzhľadu moderný výraz.

Bohužiaľ prekvapili kanalizačné potrubia nepekne zapustené v zateplení pod stropom. Pri odchode sme ešte našim sprievodcom odporučili vymeniť dopravné značenie pred garážou, ktoré definuje najnižší prejazd 2,1 m, pretože v jednom bode sme v garáži namerali 2,05 m.

Rinzle: Ako chápať reklamný slogan

13. Pivničné kóje Zdroj: Bytecheck

Rinzle: Ako chápať reklamný slogan

14. Zapustené potrubie v zateplení Zdroj: Bytecheck

Toto rande veľmi príjemne prekvapilo. Je vidieť, že za realizáciou stojí tím ľudí, ktorým šlo o dobrý výsledok a spokojnosť obyvateľov a tento fakt zatienil nedostatky, ktoré sme našli. Bývať v Rači sa mi páči, lebo v mojom prípade je to naozaj tak. Rinzle odporúčam, aj keď sa treba zmieriť so spomínanými nedostatkami.

Autor pôsobí v spoločnosti Bytecheck, s.r.o.
www.bytecheck.sk

Rande s realitou - menu:

Prečítajte si všetky články Rande s realitou aj to, ako hodnotíme na tomto mieste.