Rande s realitou - menu:
- Práve čítate - Rinzle: Ako chápať reklamný slogan (pohľad odborníka)
- Prepnite na - Rinzle: Keď sa s tým developer maznal (pohľad redakcie)
- Prepnite na - Fotogaléria z Rinzle
Vonkajší priestor
Okolie i samotný objekt pôsobí kultivovane a materiálovo farebné riešenie stavby nejako nevyrušuje. Pri prechádzke okolo sme ocenili vybavenie exteriéru detským ihriskom, záhradnú úpravu pozemku a nechýbajú ani doplnky ako stojany na bicykle, odpadkové koše, lavičky a v neposlednom rade kamerové zabezpečenie celého objektu, napojené na okruh domácej televízie a dokonca vzdialený prístup k záberom kamier pomocou mobilnej aplikácie pre telefóny či tablety.
02. Pohľad na detské ihrisko Zdroj: Bytecheck
03. Lavička a odpadkový kôš Zdroj: Bytecheck
Spoločné priestory
Vstupný priestor opäť potešil štandardom použitých materiálov. Kvalitná keramická dlažba v kombinácii s kamenným obkladom pôsobí luxusne. Hneď za vstupom po ruke je k dispozícii spoločná kočikáreň aj s hákmi na zavesenie bicyklov. Pri zameraní hlavného schodiska sme však objavili chybu, a to že schodiskové stupne nie sú rovnako vysoké, čo je v rozpore s normou STN 734130. Rozdiel medzi najnižším a najvyšším je 1,5 cm.
04. Vstupný priestor Zdroj: Bytecheck
05. Rozdielna výška schodišťových stupňov Zdroj: Bytecheck
Byty
Ako prvý pozeráme dvojizbový byt hneď na prízemí. V štandarde staviteľ ponúka obloženú kúpeľňu aj so zariaďovacími predmetmi, položené kvalitné laminátové podlahy, osadené dvere. Oceňujeme inštaláciu inteligentného domáceho telefónu s videokamerou a mobilnou domácou stanicou, ktorá prináša zaujímavú alternatívu k rozšíreným slúchadlám hneď vedľa dverí. Dispozícii by sme vytkli fakt, že vstup do spálne je cez obývaciu izbu.
Okná sú plastové, trojsklo. Fasáda je zateplená izoláciou z minerálnych vlákien hrúbky 140mm. Balkóny nie je potrebné tepelne izolovať, lebo tepelný most je prerušený už v rámci balkónového prefabrikátu, čo je najspoľahlivejšie riešenie prevencie tepelného mostu.
Zvýšenú pozornosť je nutné venovať odsávaciemu potrubiu na digestor, ktoré je dimenzované na 350m³/h, čo limituje výber digestora. Spätné klapky si musí bezpodmienečne nainštalovať každý vlastník bytu, inak by mohlo dochádzať k prefukovaniu pachov do ostatných bytov. Vhodným riešením by podľa nášho názoru bola inštalácia týchto klapiek developerom v rámci štandardu, čo je hudba budúcnosti pre väčšinu developerov.
06. Moderný domáci telefón Zdroj: Bytecheck
Nasleduje jednoizbový byt hneď vedľa s podobným štandardom, ale nie príliš dobre riešenou kúpeľňou. Vstupné dvere sa nedajú úplne otvoriť, pretože im zavadzia radiátor.
V jednej časti je navyše strop znížený na svetlú výšku 2 200 mm, čo je rozpor s STN 73 4301, kde sa hovorí, že svetlá výška v kúpeľni musí byť minimálne 2 300 mm. Nesprávne je aj umiestnené umývadlo, ktoré je bližšie osovo od steny, ako povoľuje tá istá norma, ktorá uvádza minimálny rozmer 400 mm.
07. Dvere sa nedajú úplne otvoriť Zdroj: Bytecheck
08. Znížený strop pod 2 300 mm Zdroj: Bytecheck
09. Umývadlo osovo bližšie k stene ako 400 mm Zdroj: Bytecheck
Presunuli sme sa do bytu na treťom poschodí, v ktorom sa opakuje dobrá kvalita stavebných prác a rovnaký štandard vybavenia. Zaregistrovali sme tu ale nedostatočne vyspádovaný exteriérový parapet a z máp sa dá usúdiť, že sa tam drží voda. Ľudský faktor zas zohral zrejme rolu pri kolízii prípravy pre 230V zásuvku s podlahovým roštom.
10. Nevyspádovaný parapet Zdroj: Bytecheck
11. Kolízia roštu s prípravou na 230V zásuvku Zdroj: Bytecheck
Ako posledný vidíme byt na najvyššom ôsmom poschodí s terasou. Oceňujeme, že každý hodnotený byt má balkón vybavený osvetlením a prípravou elektroinštalácie na pripojenie klimatizačnej jednotky. Tento posledný navyše aj nemrznúci ventil s prívodom vody, čo je praktické. Oplechovanie atiky však nie je vyspádované a drží sa na nej voda.
12. Nevyspádované oplechovanie atiky Zdroj: Bytecheck
Garáž
Z objektu odchádzame cez pivničné priestory a garáž, kde staviteľ držal líniu kvality a dobré prevedenie prác, čo v porovnaní s inými nehnuteľnosťami je ďalšie plus. Pivničné kóje sú riešené z pozinkovaného, perforovaného plechu, čo dodáva ich vzhľadu moderný výraz.
Bohužiaľ prekvapili kanalizačné potrubia nepekne zapustené v zateplení pod stropom. Pri odchode sme ešte našim sprievodcom odporučili vymeniť dopravné značenie pred garážou, ktoré definuje najnižší prejazd 2,1 m, pretože v jednom bode sme v garáži namerali 2,05 m.
13. Pivničné kóje Zdroj: Bytecheck
14. Zapustené potrubie v zateplení Zdroj: Bytecheck
Toto rande veľmi príjemne prekvapilo. Je vidieť, že za realizáciou stojí tím ľudí, ktorým šlo o dobrý výsledok a spokojnosť obyvateľov a tento fakt zatienil nedostatky, ktoré sme našli. Bývať v Rači sa mi páči, lebo v mojom prípade je to naozaj tak. Rinzle odporúčam, aj keď sa treba zmieriť so spomínanými nedostatkami.
Autor pôsobí v spoločnosti Bytecheck, s.r.o.
www.bytecheck.sk
Rande s realitou - menu:
- Práve čítate - Rinzle: Ako chápať reklamný slogan (pohľad odborníka)
- Prepnite na - Rinzle: Keď sa s tým developer maznal (pohľad redakcie)
- Prepnite na - Fotogaléria z Rinzle
Prečítajte si všetky články Rande s realitou aj to, ako hodnotíme na tomto mieste.