Rast cien nehnuteľností na bývanie v Európe v minulom roku nepoľavil. Nezabrzdili ho ani rastúce úrokové sadzby, ktoré zdražili úvery. Len niekoľko krajín zo západnej, severnej a južnej Európy prechádzalo obdobím zmierňovania cenového rastu. Aj napriek tomu, že ceny v Španielsku spomalili svoj rast v porovnaní s minulým rokom o päť percentných bodov, stále dosahujú dvojcifernú dynamiku. Francúzsko zaznamenalo zníženie o tri a Fínsko o dva percentné body, píše sa v štúdii organizácie RICS a spoločnosti Savills.
„Na hlavných európskych trhoch s rezidenčnými nehnuteľnosťami sme zaznamenali ďalší silný rok. Dlhodobo predpovedané mäkké pristátie má ešte len nastať. Zvýšenie úrokových sadzieb centrálnej banky malo na eurozónu len slabý vplyv,“ napísal autor štúdie Michael Ball. Aj v Írsku, Grécku, Nórsku či vo Veľkej Británii zaznamenali významné zvýšenie cien. Na druhej strane stáli Nemecko a Portugalsko, kde ceny týchto nehnuteľností stagnovali.
Kde je Slovensko
O vývoji na Slovensku sa pre chýbajúce údaje štúdia nezmieňuje. No na základe údajov Národnej banky Slovenska z konca minulého roka dosahuje rast cien bývania približne 20-percentnú úroveň, čím sa Slováci zaraďujú ku krajinám v popredí stredo- a východoeurópskeho rebríčka – medzi Bulharsko, Estónsko či Litvu.
Samozrejme, ceny v tomto roku budú rásť najrýchlejšie v Bratislave. Podľa odhadov Národnej asociácie realitných kancelárií Slovenska by to malo byť v priemere niekde medzi 10 až 15 percentami. Ceny bytov v Bratislave začali rásť rýchlejšie v roku 2006, dôvodom bola silná a zdravá slovenská ekonomika. Rast spôsobil aj vstup viacerých zahraničných spoločností či individuálnych kupcov na Slovensko. „Podobná situácia v ekonomike je aj v súčasnosti, rast cien bytov môžu ovplyvniť dokončované stredné projekty či pripravované veľké rezidenčné projekty,“ citovala agentúra SITA generálneho sekretára asociácie Martina Lazíka.
V hlavnom meste pribudnú v najbližšom období tisíce nových bytov, o niečo menej ich bude v ďalších väčších a rozvíjajúcich sa mestách. Stimuly sú známe: rekordný hospodársky rast, prichádzajúci zahraničný kapitál, zvyšovanie reálnych príjmov, to všetko sú dobré správy aj pre stavebný biznis.
Podľa údajov Štatistického úradu SR developeri začali v priebehu minulého roka výstavbu 20 592 bytov, čo je najviac od roku 1996. Čísla rozhýbali najväčšie bratislavské projekty, ako napríklad Koloseo, Tri veže či Cubicon. Tu sa počet nových bytov počíta v stovkách.
Poľské lákadlo
V stredoeurópskom regióne je podľa štúdie cenovým ťahúňom Poľsko. Ceny v hlavnom meste Varšave stúpli v minulom roku o tretinu a v Krakove dokonca ešte výraznejšie. Zaujímavé ostávajú aj ostrovy v Stredozemnom mori Malta a Cyprus, v ktorých ceny najmä vďaka anglicky hovoriacim turistom opäť výrazne rástli.
„Čo sa týka rastu cien nehnuteľností, Poľsko je hviezda. Nasledujú ho ďalšie krajiny z regiónu a tri pobaltské štáty. S dozrievaním trhov očakávame spomaľovanie rastu,“ prognózuje Henry Wilkes z oddelenia investícií pre strednú a východnú Európu spoločnosti Savills. Vďaka rozvoju stredo- a východoeurópskych ekonomík rastú príjmy obyvateľov a rozširujú sa hypotekárne produkty. To vedie k posilňovaniu dopytu po nových a vysokokvalitných domovoch.
No informácie o vývoji cien v nových krajinách EÚ sú značne nejasné alebo obmedzené na určitý typ nehnuteľnosti a malé geografické územia, poznamenávajú autori štúdie. Obrovské tempo rastu v niektorých stredo- a východoeurópskych krajinách z nedávneho obdobia poľavuje, no vo väčšine sledovaných štátov stále dosahuje dvojcifernú úroveň.
Aj tento región má svojich „zaostávajúcich“. Ku krajinám dosahujúcim v ostatnom období pomalé tempo rastu cien nehnuteľností na bývanie patrí Česká republika. Maďarsko ostáva cenovo pokojné i pre ekonomické a politické problémy. Ceny v Chorvátsku sa vlani prakticky nezmenili, aj napriek „horúcim lokalitám“ v rekreačných oblastiach.
Späť na západ
Ľudia z realitnej brandže už niekoľko rokov špekulujú o prehrievaní niektorých európskych trhov. Napĺňajú sa tieto úvahy? Milan Khatri, hlavný ekonóm RICS: „Obavy zo značného spomalenia rastu cien domov na tzv. prehriatych trhoch Veľkej Británie, Španielska a Írska sa opäť ukázali ako neopodstatnené.“ Podľa neho rast príjmov a úrovne zamestnanosti podporili aj iné európske trhy, aj napriek rastu úrokov. Vyhliadky na rok 2007 ostávajú dobré.
V prvej päťke západoeurópskych cenových ťahúňov dominujú Škandinávci. Za vysoký rast v týchto krajinách môžu podľa RICS a Savills nereálne cenové očakávania, ktoré súvisia s boomom v poskytovaní hypoték. Táto situácia pripomína obdobie pred obrovským prepadom škandinávskeho trhu s bývaním začiatkom 90. rokov.
Menšie krajiny starého kontinentu môžu z dôvodu ich veľkosti vykazovať atypické zvýšenie cien, prípadne pokles. Trhy v týchto krajinách sú priestorovo koncentrované. Väčšina predajov sa uskutočňuje na pár miestach. Neprejavuje sa tu vplyv vyrovnávacieho efektu, ktorý existuje vo väčších krajinách.