Polyfunkčným bytovým domom Rezidencia medzi hviezdami sa investičná skupina Proxenta napojí na svoj práve dokončovaný developerský projekt Weinhauer na Jozefskej ulici. Názov nového projektu odkazuje na susedné potraviny Hviezda a bývalé kino.

Projekt budú tvoriť dva objekty rozdielne výškou aj architektonickým štýlom. Súčasné objekty - sedempodlažná administratívna budova z 90. rokov minulého storočia s adresou Námestie 1. mája 11 aj storočný dvojpodlažný bytový dom č. 13 budú zbúrané.

Nová výstavba vytvorí blok s pôdorysom tvaru U. Novší objekt nahradí rovnako vysoká novostavba, vo vnútrobloku ešte o jedno poschodie vyššia. Historickú budovu nahradí replika s nadstavbou štyroch podlaží v rovnakom historizujúcom štýle. Navrhované farebné riešenie a použité materiály vychádzajú zo vzoriek fragmentov pôvodnej omietky.

„Objekt bude zastrešený plochými strechami s vegetačnou vrstvou extenzívneho typu. Stupňovité odsadenie jednotlivých podlaží na severovýchodnej strane objektu umožňuje vytvorenie strešných terás a záhrad pre najvyššie situované byty,“ opisuje riešenie zámer predložený na posúdenie vplyvov na životné prostredie.

Spolu tu vznikne 122 bytov, z toho až sto má byť dvojizbových, ďalších 18 trojizbových a štyri štvorizbové. Vzniknú aj štyri komerčné priestory na prízemí a v podzemnej garáži je navrhnutých 170 parkovacích miest. Garáž bude mať vjazd a výjazd priamo na Námestie 1. mája, zároveň bude prepojená s garážou Weinhaueru. Medzi obomi novostavbami Proxenty vznikne zelený vnútroblok prístupný cez pasáž z Námestia 1. mája.

Rezidencia medzi hviezdami doplní výstavbu na Námestí 1. mája

Rezidencia medzi hviezdami Zdroj: Rezidencia medzi hviezdami

Zámer predpokladá dvojročné trvanie výstavby so začiatkom ešte v tomto roku. Celkové náklady odhaduje Proxenta na deväť miliónov eur. Na financovanie projektov využíva investičná skupina aj vlastné dlhopisy.

Developer začal výstavbu Weinhauera s 28 bytmi, šiestimi komerčnými priestormi a 97 garážovými stojiskami pred dvomi rokmi. Bytový dom na Námestí 1. mája 13 získal postupným odkúpením bytových a nebytových priestorov do roku 2012. Vlani v máji prikúpil aj susedný polyfunkčný dom na č. 11. Vlastníkom objektov a predkladateľom zámeru je spoločnosť Rezidencia medzi hviezdami, ktorej akcionárom je Proxenta.

Rezidencia medzi hviezdami doplní výstavbu na Námestí 1. mája

Rezidencia medzi hviezdami - súčasný stav objektov Zdroj: Google StreetView

Na rohu Námestia 1. mája a Námestia slobody je vo výstavbe aj projekt The Corner, kde developerská spoločnosť Vodohospodárske stavby Malacky buduje byty, kancelárie aj obchody. Termíny výstavby objektu Metropolitan Star od spoločnosti Archikód zatiaľ nie sú známe.

Proxenta okrem výstavby okolo Námestia 1. mája začala s realizáciou výškovej budovy Tower One na Račianskom mýte, v ktorej okrem necelej päťdesiatky bytov vzniknú aj kancelárske priestory, kde bude aj nové sídlo firmy. Väčší projekt s názvom Town Hill pripravuje aj v centre Nitry, kde už v minulosti dokončila Dúhové bývanie.