Európsky súd pre ľudské práva nerozhodol o náhradách škôd,  ktoré od slovenského štátu požadujú niektorí majitelia bytov s regulovaným nájomným v Bratislave a Trnave. Súd ale v tohtotýždňovom rozsudku uznal, že práva vlastníkov boli do istej miery poškodené, a vyzval slovenskú vládu, aby prijala opatrenia na nápravu.

Podklady, ktoré obe strany predložili a ktoré sa líšia metódou výpočtu i vyčíslením finančných čiastok, neumožnili podľa rozsudku rozhodnúť o požadovaných náhradách škôd. Tie zatiaľ nie sú presne vypočítané.

Súd v rozsudku vyzval obe strany, aby mu do troch mesiacov písomne ​​predložili svoje pripomienky. Vyjadril tiež nádej, že sa obe strany do tej doby na odškodnení dohodnú. Po troch mesiacoch sa ukáže, či budú potrebné ďalšie rokovania, uviedol v rozsudku súd, ktorý pôsobí pri Rade Európy.

Regulované nájomné chráni nájomníkov v bytoch, ktoré sa po roku 1989 dostali naspäť do vlastníctva pôvodných majiteľov. Vlastníci týchto stavieb dlhodobo kritizujú, že regulované nájomné je v porovnaní s trhovými cenami niekoľkonásobne nižšie a nestačí ani na opravu budov. To uznal aj štát a reguláciu postupne už roky uvoľňuje. Terajšie požiadavky sťažovateľov ale považuje za prehnané.

Regulované nájomné: Európsky súd uznal námietky vlastníkov

Regulované nájomné zatiaľ prežíva Zdroj: Maňo Štrauch

Presný počet bytov s regulovaným nájomným na Slovensku nie je známy, podľa odhadov je to nanajvýš niekoľko tisíc. To je výrazne menej než v Česku, kde je takýchto bytov 700-tisíc. Tamojšia vláda postupným zvyšovaním úplne uvoľnila trh s regulovaným nájomným.